Sygn. akt III Ca 1755/14

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wpisem z dnia 2 października 2014r. Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi wpisał w dziale IV księgi wieczystej (...) hipotekę przymusową na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddziału w Ł. w kwocie 44770,05 złotych na podstawie wniosku z dnia 30 września 2014r. i załączonego do niego tytułu wykonawczego H – (...) z dnia 23 września 2014r.

Apelację od tego wpisu wniósł Syndyk Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w upadłości likwidacyjnej w Ł..

Skarżący podniósł , iż Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi w dniu 1 października 2014r. w spawie sygn. akt XIV GU 83/14 ogłosił upadłość Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w Ł. .Po dacie ogłoszenia upadłości dłużnika nie jest możliwe obciążanie składników majątku dłużnika hipoteką.

W konkluzji skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonego wpisu i oddalenie wniosku.

Sąd Okręgowy ustalił , co następuje :

Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi prowadzi księgę wieczystą (...) dla nieruchomości położonej w Ł. przy ul. (...). W dziale II tej księgi jako współwłaściciel nieruchomości ujawniona jest Spółdzielnia Mieszkaniowa (...) w Ł.. W dniu 30 września 2014r. wpłynął do akt księgi wieczystej wniosek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddziału w Ł. o wpis hipoteki przymusowej w kwocie 44.770 złotych ,obciążającej udział Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w Ł. z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Do wniosku załączony został tytuł wykonawczy z dnia 23 września 2014r. nr H - (...) .Wpisem z dnia 2 października 2014r. Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Lodzi uwzględnił wniosek o wpis hipoteki przymusowej.

Postanowieniem z dnia 1 października 2014 r. Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi XIV Wydział Gospodarczy dla Spraw Upadłościowych i Naprawczych w sprawie sygn. akt XIV GU 83/14 ogłosił upadłość Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w Ł. , obejmującą likwidację majątku dłużnika.

Sąd Okręgowy zaważył , co następuje:

Apelacja jest o tyle uzasadniona , że skutkuje uchyleniem zaskarżonego wpisu i oddaleniem wniosku.

Stosownie do przepisu art. 626 8 §2 k.p.c. rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku , dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej . Sąd I instancji dokonując zaskarżonego wpisu oparł się na treści wniosku , dołączonego do wniosku dokumentu i treści księgi wieczystej.

W rozpoznawanej sprawie Sąd I instancji rozpoznając wniosek o wpis hipoteki przymusowej nie wiedział , iż w dniu 1 października 2014r. ogłoszone zostało postanowienie o (...) Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w Ł. .

Stosownie do art. 81 ust.1 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze ( tekst. J.. Z 28 czerwca 2012r. poz. 1112) po ogłoszeniu upadłości nie można obciążać składników masy upadłości hipoteką w celu zabezpieczenia wierzytelności powstałej przed ogłoszeniem upadłości.Przepis art. 29 ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o księgach wieczystych i hipotece ( tekst jedn. Dz. U.2013 poz. 830) jest przepisem ogólnym ustanawiającym w postępowaniu wieczystoksięgowym zasadę mocy wstecznej wpisu. Dotyczy ona wpisu dokonanego zgodnie z prawem, a więc dopuszczalnego. Taki wpis będzie miał skutki prawne od daty złożenia wniosku o wpis. Przepis art. 81 PrUpNapr, będący przepisem szczególnym w stosunku do art. 29 ustawy o księgach wieczystych i hipotece przyjmuje natomiast jako datę wpisu datę jego faktycznego dokonania, a nie złożenia wniosku o wpis. Jest to podyktowane jego funkcją jako przepisu ustanowionego dla ochrony masy upadłości po ogłoszeniu upadłości. Zgodnie z tym, momentem odniesienia dla oceny dopuszczalności wpisu hipoteki przymusowej zabezpieczającej wierzytelność przeciwko upadłemu (na majątku upadłego) jest moment dokonywania tego wpisu, a nie data złożenia wniosku o wpis. Przeszkodą wyłączająca jego dokonanie na majątku dłużnika stanowi, co do zasady, ogłoszenie jego upadłości. Tym samym nie będzie tu miała również zastosowania zasada wyrażona w uchwale składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 2009 r., III CZP 80/09 (OSNC 2010, nr 6, poz. 84), zgodnie którą sąd rozpoznając wniosek o wpis w księdze wieczystej związany jest stanem rzeczy istniejącym w chwili złożenia wniosku i kolejnością jego wpływu ( pogląd taki zaprezentował Sad Najwyższy w postanowieniu z dnia 9 lutego 2011 w sprawie V CSK 220/10).

Z uwagi na to , że w dniu 1 października 2014r. ogłoszona została upadłość Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w Ł. dokonanie w dniu 2 października 2014r. wpisu hipoteki przymusowej na udziale w prawie własności upadłego skutkować musi uchyleniem zaskarżonego wpisu i oddaleniem wniosku stosownie do art.626 9 k.p.c.

Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd Okręgowy na podstawie art. 386 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. uchylił zaskarżony wpis i oddalił wniosek.