Sygn. akt I ACz 788/12

POSTANOWIENIE

Dnia 30 kwietnia 2012 r.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu – Wydział I Cywilny w składzie:

Przewodniczący Sędzia SA:

Agnieszka Piotrowska (spr.)

Sędzia SA:

Sędzia SA:

Małgorzata Lamparska

Dariusz Kłodnicki

po rozpoznaniu w dniu 30 kwietnia 2012 r. na posiedzeniu niejawnym we Wrocławiu

sprawy z wniosku wierzyciela : (...) S.A. we W.

przy udziale małżonki dłużnika: R. S.

o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika

na skutek zażalenia uczestniczki postępowania

od postanowienia Sądu Okręgowego we Wrocławiu

z dnia 30 stycznia 2012 r. sygn. akt I Co 13/12

p o s t a n a w i a:

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy nadał na podstawie art. 787 1 kpc klauzulę wykonalności prawomocnemu nakazowi zapłaty Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 20.12.2010 w sprawie sygn. akt I Nc 823/10 ( zasądzającemu od pozwanego A. S. na rzecz wierzyciela kwotę 155.308,44 zł z odsetkami ustawowymi od dnia 2.08.2009 roku i kosztami procesu w kwocie 1942 zł) także przeciwko małżonce dłużnika R. S. z ograniczeniem jej odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku objętego wspólnością ustawową małżeńską.

W zażaleniu na to postanowienie uczestniczka postępowania R. S. domagała się jego uchylenia argumentując, że w skład majątku wspólnego małżonków S. nie wchodzi przedsiębiorstwo , albowiem zostało ono z dniem 8 sierpnia 2011 roku wykreślone z ewidencji działalności gospodarczej na podstawie decyzji Wójta Gminy S..

Skarżąca wskazała także, że nie wyraziła zgody na podpisanie przez męża umowy leasingu zawartej w dniu 6.09.2007 roku z wierzycielem, jest osobą bezrobotną i nie jest dłużniczką (...) S.A.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie uczestniczki postępowania nie zasługuje na uwzględnienie. Wbrew jej zarzutom maż uczestniczki mógł samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą i zaciągać w jej ramach zobowiązania, w tym także w stosunku do (...) S.A. Uczestniczka nie jest oczywiście dłużniczką (...) S.A., ale w zakresie zobowiązań związanych z działalnością przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków odpowiada za długi męża z ograniczeniem tej odpowiedzialności do tego przedsiębiorstwa.

Stosownie do art. 787 1 kpc tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

W świetle art. art. 787 1 kpc zakres kognicji sądu w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika obejmuje ustalenie, czy przedłożony dokument stwierdzający obowiązek świadczenia przez dłużnika spełnia kryteria stawiane tytułowi egzekucyjnemu, czy wierzyciel udokumentował, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz czy wskazany przez wierzyciela uczestnik postępowania pozostaje w związku małżeńskim z dłużnikiem.

W rozpatrywanym przypadku te wszystkie wymogi zostały spełnione, stąd zaskarżone postanowienie odpowiada prawu. Nie ma znaczenia fakt wyrejestrowania działalności gospodarczej przez męża powódki. Ustalenie zaś składu przedsiębiorstwa,do którego wyłącznie wierzyciel może skierować egzekucję obciążającą uczestniczkę, nastąpi dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego , o ile zostanie ono przez wierzyciela wszczęte.

W tym stanie rzeczy zażalenie uczestniczki postępowania jako pozbawione podstaw podlegało oddaleniu na podstawie art. 385 kpc w związku z art. 397 par. 2 kpc.