II AKz 659/02
POSTANOWIENIEDnia 24 lipca 2002 r.
Sąd Apelacyjny w Kagowicach w II Wydziale Karnym w składzie
Przewodniczący-Sędzia: SABożena Brewczyńska
Sędziowie SA Jan DybekSO del. Helena Kabaty (spr.)
Protokolant: Sylwia Radzikcwska
przy udziale Prokuratora Prok.Apel. Stefana Jarskiego
po rozpoznaniu w sprawie przeciwko T. Ś.
oskarżonemu o przestępstwo z art.31 o §1 i 2 kk,286 §1 kk w zw.z art.
11 §2 kk i 12 kk i inne zażalenia wniesionego przez oskarżonego na postanowienie
Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 24 czerwca 2oo2 r.
w przedmiocie nie uwzględnienia wniosku o uchylenie aresztu na podstawie art. 437 § 1 kpk
postanawia:
utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie.
Postanowieniem z dnia 24.06.2002 r. Sąd Okręgowy w Gliwicach nie .uwzględnił wniosku osk-ego T. Ś. o uchylenie aresztu, motywowanego stanem zdrowia, powołując się na aktualne w tym przedmiocie świadectwo lekarskie, z którego wynika, iż może on przebywać w warunkach więziennych, a nadto aktualność przesłanki z art.258 §1 pkt 1 i § 2 kpk.
Zaskarżył je oskarżony podnosząc, że świadectwo lekarskie nie jest zgodne z faktycznym stanem jego zdrowia, bo nie wystawił go specjalista, lecz zwykły lekarz, a jego winien przebadać kardiolog, neurolog, diabetolog i dermatolog, więc wniósł o takie przebadanie.
Sąd Apelacyjny zważył co następuje :
Zażalenie oskarżonego nie jest zasadne. Zaraz na wstępie trzeba zauważyć, iż uchylenie aresztu w oparciu o zły stan zdrowia jest możliwe tylko wtedy, gdy pozbawienie wolności spowodowałoby dla jego zdrowia czy życia poważne nie bezpieczeństwo, co oznacza sytuację, w której schorzenia aresztowanego są tego rodzaju, że z uwagi na brak środków do odpowiedniej interwencji medycznej w warunkach więziennych, czy znacznego utrudnienia w aplikowaniu zaleconego sposobu leczenia ,osiągnięcie efektów leczniczych, zapewniających uniknięcie tego niebezpieczeństwa nie byłoby możliwe (por. post.SN z dnia 21.11. I995r. Wz 35/95-OSNKW l995r. z.7-8 p.52).
Mechanizm działania podejrzanych sprowadzał się, do tworzenia fikcyjnej dokumentacji, na podstawie której wyłudzano kredyty lub zawierano umowy leasingowe. Aktualnie nie jest jeszcze do końca znany krąg podmiotów uczestniczących w przestępczych działaniach, a zatem realną jest też nadal obawa matactwa w sprawie.
Po stronie podejrzanych nie zachodzą przesłanki z art. 259 § 1 kpk, które skutkowałyby koniecznością uchylenia wobec nich izolacyjnych środków zapobiegawczych.
Skoro więc postępowanie przygotowawcze wymaga przeprowadzenia czynności wskazanych w zaskarżonym postanowieniu, to dla zabezpieczenia ich prawidłowego wykonania - należało orzec jak na wstępie.