Sygn. akt I Ns 100/14

POSTANOWIENIE

Dnia 29 maja 2014r.

Sąd Rejonowy w Zambrowie I Wydział Cywilny

W składzie następującym:

Przewodniczący SSR Tomasz Makaruk

Protokolant: Jadwiga Styła

po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2014 r. w Zambrowie

na posiedzeniu jawnym

sprawy z wniosku (...) Spółka Akcyjna w K.

z udziałem P. K. i A. K.

o ustanowienie służebności przesyłu

postanawia:

I.  ustanowić na rzecz wnioskodawcy (...) Spółka Akcyjnaw K.i jego następców prawnych służebność przesyłu na nieruchomościach oznaczonych numerami (...) położonych w obrębie miejscowości P., gmina R.dla której Sąd Rejonowy w Zambrowie prowadzi księgę wieczystą (...)polegającą na:

1.  prawie posadowienia na nieruchomościach numer (...) i utrzymywania na nieruchomościach obciążonych lub nad nieruchomościami urządzeń przesyłowych linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia 400kV relacji N.-O.i prowadzenia eksploatacji tej linii, a w tym prawie dostępu, wejścia, przechodu i przejazdu (w tym sprzętem ciężkim) osób przez Spółkę upoważnionych w celu dokonywania czynności związanych z konserwacją, remontem, modernizacją, przebudową, usuwaniem awarii linii, w tym dokonania wymiany słupów lub innych niezbędnych elementów linii elektroenergetycznej,

2.  obowiązku znoszenia przez właściciela nieruchomości obciążonych ograniczeń i zakazów wynikających z istnienia pasa technologicznego linii elektroenergetycznej o szerokości 70 metrów (2x35 metrów po każdej stronie linii oznaczonej na mapie sytuacyjnej k.59 akt stanowiącej integralną część niniejszego postanowienia), w tym zakazie wznoszenia w pasie technologicznym budynków mieszkalnych, budowli, zakazie utrzymania w pasie technologicznym drzew, krzewów i roślinności przekraczającej 3 metry wysokości, a także korzystaniu z nieruchomości obciążonej w sposób zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi linii elektroenergetycznych, ochrony zdrowia i życia ludzkiego oraz ochrony środowiska. Lokalizacja wszelkich obiektów, jak również zmiany w kwalifikacji nieruchomości w obrębie pasa technologicznego linii będą uzgadniane z właścicielami linii elektroenergetycznej;

II.  zasądzić od wnioskodawcy (...) Spółka Akcyjna w K. solidarnie na rzecz uczestników P. K. i A. K. kwotę 5.602 (pięć tysięcy sześćset dwa) złotych tytułem jednorazowego wynagrodzenia za ustanowioną służebność przesyłu płatną w terminie 14 dni od daty uprawomocnienia się postanowienia z ustawowymi odsetkami w razie opóźnienia w terminie płatności;

III.  koszty postępowania między uczestnikami postępowania wzajemnie znieść.

Sygn. akt I Ns 100/14

UZASADNIENIE

(...) Spółka Akcyjnaw K.wniosła o ustanowienie służebności przesyłu na jej rzecz i na rzecz jej następców prawnych na nieruchomości należącej do P. K.i A. K.składającej się z działek oznaczonych numerami geodezyjnymi (...)położonych w obrębie miejscowości P., gmina R.dla której Sąd Rejonowy w Zambrowie prowadzi księgę wieczystą (...)polegającą na: prawie posadowienia na nieruchomościach numer (...) i utrzymywania na nieruchomościach obciążonych lub nad nieruchomościami urządzeń przesyłowych linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia 400kV relacji N.-O.i prowadzenia eksploatacji tej linii, a w tym prawie dostępu, wejścia, przechodu i przejazdu (w tym sprzętem ciężkim) osób przez Spółkę upoważnionych w celu dokonywania czynności związanych z konserwacją, remontem, modernizacją, przebudową, usuwaniem awarii linii, w tym dokonania wymiany słupów lub innych niezbędnych elementów linii elektroenergetycznej oraz obowiązku znoszenia przez właściciela nieruchomości obciążonych ograniczeń i zakazów wynikających z istnienia pasa technologicznego linii elektroenergetycznej o szerokości 70 metrów (2x35 metrów po każdej stronie linii oznaczonej na mapie sytuacyjnej), w tym zakazie wznoszenia w pasie technologicznym budynków mieszkalnych, budowli, zakazie utrzymania w pasie technologicznym drzew, krzewów i roślinności przekraczającej 3 metry wysokości, a także korzystaniu z nieruchomości obciążonej w sposób zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi linii elektroenergetycznych, ochrony zdrowia i życia ludzkiego oraz ochrony środowiska. Wnioskodawczyni zaznaczyła też, iż lokalizacja wszelkich obiektów, jak również zmiany w kwalifikacji nieruchomości w obrębie pasa technologicznego linii będą uzgadniane z właścicielami linii elektroenergetycznej. Wnioskodawczyni wniosła ponadto o zasądzenie na rzecz uczestników postępowania solidarnie kwoty 5.602 złotych tytułem jednorazowego wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu i ustalenie, że kwota ta będzie płatna w terminie 14 dni od daty uprawomocnienia się postanowienia wraz z ustawowymi odsetkami w wypadku opóźnienia w zapłacie tej kwoty w zakreślonym terminie.

Uczestnik postępowania P. K. uznał wniosek i wyjaśnił, iż nie mógł sam podpisać aktu notarialnego ustanowienia służebności, gdyż nie ma kontaktu ze współwłaścicielką nieruchomości żoną A. K..

Sąd Rejonowy ustalił i zważył co następuje:

A.i P.małżonkowie K.są właścicielami nieruchomości składającej się z działek oznaczonych numerami geodezyjnymi (...)położonych w województwie (...), powiat (...), gmina R., obręb P.przez które przeprowadzona jest linia elektroenergetyczna relacji N.-O.. Właścicielem sieci są (...) Spółka Akcyjnaw K., z którą P. K.zawarł umowę uprawniającą wnioskodawcę do wejścia na nieruchomość i prowadzenia na niej prac budowlanych, zobowiązał się również do obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu na rzecz wnioskodawcy (k. 9-11). W przedmiotowej umowie uczestnik postępowania zobowiązał się nie później niż w terminie 14 dni od daty zawiadomienia zawrzeć w formie aktu notarialnego umowę o ustanowienie służebności przesyłu. Wnioskodawca zobowiązał się do wypłaty na rzecz uczestników postępowania odszkodowania w wysokości 19.397,50 złotych z tytułu szkód powstałych przy wykonywaniu robót budowlano-montażowych oraz jednorazowego wynagrodzenia w kwocie 5.602 zł za ustanowienie służebności przesyłu. Kwota wynagrodzenia została ustalona w oparciu o operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego K. J.(k. 13-56).

Zgodnie z art. 305 1 kpc nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu). Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem (art. 305 2 § 1 kpc)

Treścią służebności przesyłu jest korzystanie przez przedsiębiorcę w oznaczonym zakresie z cudzej nieruchomości (nieruchomości obciążonej), w zakresie niezbędnym do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania urządzeń przesyłowych (art. 305 1 k.c. in fine) (zob. G. Bieniek, W sprawie podmiotowych praw rzeczowych w nowym kodeksie cywilnym, Rejent 2008, nr 2, s. 43). Będzie to oznaczać w praktyce możliwość wejścia przez przedsiębiorcę, któremu przysługuje służebność (a w praktyce jego pracownikom, podwykonawcom), na cudzy grunt obciążony służebnością oraz jego zajęcia w trakcie budowy w zakresie niezbędnym do realizacji inwestycji, w celu posadowienia tam urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 k.c., podejmowania czynności niezbędnych do utrzymania, konserwacji, remontu, modernizacji, dozoru czy usunięcia awarii urządzeń przesyłowych. W konsekwencji służebność przesyłu będzie, co do zasady, służebnością czynną (por. G. Bieniek, Urządzenia przesyłowe..., s. 58; B. Rakoczy, Służebność przesyłu w praktyce, Warszawa 2009, s. 16; zob. też E. Gniewek (w:) E. Gniewek (red.), Komentarz, 2008, s. 473; S. Rudnicki, G. Rudnicki, Komentarz, 2009, s. 570). Na treść służebności przesyłu składa się również obowiązek właściciela nieruchomości obciążonej znoszenia istnienia cudzych urządzeń na gruncie, w tym znoszenia podejmowanych przez przedsiębiorcę czynności w celu ich posadowienia, a następnie ich utrzymania, konserwacji, remontu, dozoru itd. Jak słusznie wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 17 lutego 2011 r. (IV CSK 303/10, Lex nr 785540) służebność przesyłu daje uprawnionemu, władztwo nad cudzą nieruchomością, w pewnym ograniczonym zakresie. Ogranicza prawa własności właściciela nieruchomości przez ustanowienie trwałego obowiązku znoszenia przez niego w sferze, w której może być wykonywana własność, stanu ukształtowanego jego oświadczeniem woli. Należące do istoty tego ograniczenia obowiązki ciążą na każdoczesnym właścicielu nieruchomości". Ustanowienie służebności przesyłu następuje na podstawie umowy, orzeczenia sądu lub decyzji administracyjnej. Ustanowienie służebności przesyłu może nastąpić zarówno odpłatnie, jak i nieodpłatnie (tak G. Bieniek, W sprawie podmiotowych praw rzeczowych ..., s. 43; tenże, Urządzenia przesyłowe..., s. 58), ponieważ art. 305 1 k.c. tej kwestii nie przesądza. Jeżeli jednak do ustanowienia służebności przesyłu dochodzi w trybie sądowym, jest ona ustanawiana za wynagrodzeniem (art. 305 2 § 1 i 2 in fine k.c.), chyba że uprawniony zrzekł się wynagrodzenia.

Uczestnik postępowania P. K. uznał wniosek i wskazał, iż chciał zawrzeć umowę z wnioskodawczynią w formie aktu notarialnego, ale z uwagi na nieobecność jego żony i brak z nią kontaktu nie mógł tego uczynić (k. 76-76v). Uczestniczka postępowania A. K. również przychyliła się do wniosku (w terminie zakreślonym przez Sąd, pomimo zobowiązania do zajęcia na piśmie stanowiska w sprawie pod rygorem uznania, iż przychyla się do wniosku, nie odpowiedziała na wezwanie Sądu).

W ocenie Sądu w niniejszej sprawie zostały spełnione wszystkie ustawowe przesłanki ustanowienia służebności przesyłu. W związku z czym Sąd ustanowił służebność na nieruchomościach należących do P. K.i A. K.oznaczonych numerami (...) położonych w obrębie miejscowości P., gmina R.dla której Sąd Rejonowy w Zambrowie prowadzi księgę wieczystą (...)polegającą na: prawie posadowienia na nieruchomościach numer (...) i utrzymywania na nieruchomościach obciążonych lub nad nieruchomościami urządzeń przesyłowych linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia 400kV relacji N.-O.i prowadzenia eksploatacji tej linii, a w tym prawie dostępu, wejścia, przechodu i przejazdu (w tym sprzętem ciężkim) osób przez Spółkę upoważnionych w celu dokonywania czynności związanych z konserwacją, remontem, modernizacją, przebudową, usuwaniem awarii linii, w tym dokonania wymiany słupów lub innych niezbędnych elementów linii elektroenergetycznej oraz obowiązku znoszenia przez właściciela nieruchomości obciążonych ograniczeń i zakazów wynikających z istnienia pasa technologicznego linii elektroenergetycznej o szerokości 70 metrów (2x35 metrów po każdej stronie linii oznaczonej na mapie sytuacyjnej), w tym zakazie wznoszenia w pasie technologicznym budynków mieszkalnych, budowli, zakazie utrzymania w pasie technologicznym drzew, krzewów i roślinności przekraczającej 3 metry wysokości, a także korzystaniu z nieruchomości obciążonej w sposób zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi linii elektroenergetycznych, ochrony zdrowia i życia ludzkiego oraz ochrony środowiska. Lokalizacja wszelkich obiektów, jak również zmiany w kwalifikacji nieruchomości w obrębie pasa technologicznego linii będą uzgadniane z właścicielami linii elektroenergetycznej. Ponadto Sąd zasądził solidarnie na rzecz uczestników postępowania od wnioskodawczyni kwotę 5.602 złotych tytułem jednorazowego wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu, wynikającą zarówno z zawartej między wnioskodawczynią a P. K. umowy nr (...), jak również z operatu szacunkowego określającego wartość nieruchomości oraz służebności przesyłu.

O kosztach orzeczono na mocy art. 520 § 1 kpc znosząc wzajemnie koszty postępowania między uczestnikami postępowania. Zgodnie ze wskazaną powyżej umową (...) wnioskodawczyni zobowiązała się do poniesienia kosztów sporządzenia aktu notarialnego, a zatem w sytuacji, gdy nie było możliwości zawarcia tego aktu z przyczyn obiektywnych (brak kontaktu z A. K.), również koszty postępowania sądowego, winny obciążać wnioskodawczynię.