Sygn. akt: I. C. 1038/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 25 lutego 2014 r.

Sąd Rejonowy w Suwałkach I. Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Izabela Sadłowska

Protokolant:

stażysta Magda Ułanowicz

po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2014 r. w Suwałkach

sprawy z powództwa M. K.

przeciwko (...) Sp. z o. o. S.K.A. z siedzibą w P.

o ustalenie

I.  Ustala, iż powódka M. K. skutecznie odstąpiła od umowy zawartej w dniu 23 października 2012 roku z pozwanym (...) Sp. z o. o. S.K.A. w P..

II.  Zasądza od pozwanego (...) Sp. z o. o. S.K.A. w P. na rzecz powódki M. K. kwotę 30,00 złotych (trzydzieści złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów sądowych.

SSR Izabela Sadłowska

Sygn. akt I.C. 1038/13

UZASADNIENIE

Powódka M. K. wystąpiła z pozwem do tut. Sądu o ustalenie, iż skutecznie odstąpiła od umowy zawartej w dniu 23 października 2012 roku z pozwanym (...) Sp. z o.o. w P.. Domagała się także zasądzenia na swoją rzecz kosztów procesu.

W uzasadnieniu swego żądania podała, iż w dniu 23 października 2012 roku zawarła ona nieświadomie w swoim mieszkaniu z pozwanym umowę na zakup poduszki masującej w systemie ratalnym, w cenie 1570 złotych. Zawarcie umowy poprzedzone było prezentacją urządzenia, zachwalaniem i przedstawieniem walorów przez przedstawiciela pozwanego oraz zapewnieniami, że właśnie takie urządzenie przywraca i siły i sprawność fizyczną. Powódka w dacie zakupu miała 76 lat, była i jest osobą bardzo schorowaną, mało sprawną ruchowo, nie poruszającą się samodzielnie po przebytej operacji i niedowidzącą. Pod wpływem silnych emocji i przekonania wywołanego przez przedstawiciela sprzedawcy oraz zapewnień, że przedmiotową poduszkę otrzymuje do nieodpłatnego testowania doszło do podpisania umowy. Następnego dnia tj. 24 października 2012r. poinformowała ona telefonicznie sprzedawcę o odstąpieniu od umowy. W związku z czym zapewniono ją, iż towar zostanie od niej odebrany. W ciągu 2 kolejnych następnych tygodni nikt nie zwrócił się po odbiór zakupionej poduszki. W związku z tym w dniu 06 listopada 2012r. powódka na piśmie odstąpiła od umowy, pozwany powołał się na bezskuteczność takiej czynności albowiem została ona wykonana po 10 dniach od zakupu towaru. Ponadto powódka zarzuciła, iż zapisek na umowie o prawie odstąpienia nie może być przyjęty jako wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Jest on zamieszczony na dole strony, napisany drobnymi literkami. Taka informacja jest nieczytelna i niezrozumiała konsumentowi, tym bardziej jej jako schorowanej i niedowidzącej osobie w podeszłym wieku.

W odpowiedzi na pozew (...) Sp. z o.o. w P. wniosło o oddalenie powództwa oraz o zasądzenie na jego rzecz kosztów zastępstwa prawnego wg norm przewidzianych. Wskazano, iż przed zawarciem umowy przedstawiciel pozwanej udzielił powódce wszelkich informacji, wręczył dokument umowy przed jej zawarciem, oraz wskazał na uprawnienie do odstąpienia od umowy oraz wzór oświadczenia, dołączony do Ogólnych Warunków Sprzedaży. Zaprzeczył tym samym twierdzeniom M. K., iż nieprawidłowo poinformowano ją o przysługującym jej uprawnieniu do odstąpienia od umowy, jak również co tego aby została ona wprowadzona w błąd co do treści umowy albowiem została ona jej odczytana przez przedstawiciela pozwanego. Umowa została osobiście przez powódkę podpisana. Ponadto wypowiedzenie umowy dokonane przez powódkę jest bezskuteczne albowiem nastąpiło po upływie 10 dni od daty zawarcia umowy.

Sąd ustalił, co następuje:

W dniu 23 października 2012r. w swoim lokalu mieszkalnym M. K. zawarła umowę na zakup poduszki termoplastycznej (poduszka S. lux beżowa) z firmą (...) Sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w P. reprezentowaną przez przedstawiciela pana P. W. za kwotę 1.570 zł. Z treści umowy wynika, iż towar został wydany w dniu podpisania umowy oraz, że będzie on spłacany na raty w Banku (...) SA w L. (dowód: umowa sprzedaży k.25, wniosek o kredyt k.11, 13, faktura k. 12). W dacie zawarcia umowy M. K., miała 76 lat, posiada ona orzeczenie o stopniu niepełnosprawności znacznym od 11.04.2007r. Z decyzji tej wynika, iż wymaga ona konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Jest osobą schorowaną (choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, choroba zwyrodnieniowa) oraz niedowidzącą (zaćma starcza obu oczu) stwierdzona już od 2007 roku (dowód: orzeczenie o niepełnosprawności k. 109, legitymacja osoby niepełnosprawnej k.110, kary informacyjne k.111, 112, zaświadczenia lekarskie k.113, 114).

Następnego dnia po zawarciu umowy tj. 24 października 2012r. M. K. poinformowała telefonicznie sprzedawcę o odstąpieniu od umowy. W związku z czym zapewniono ją, iż towar zostanie od niej odebrany w ciągu 48 następnych godzin przez przedstawiciela firmy. Przez kolejne 2 tygodnie nikt nie zwrócił się po odbiór zakupionej poduszki. W związku z tym w dniu 06 listopada 2012r. na piśmie odstąpiła ona od umowy. Jednocześnie zwróciła ona zakupiony towar. M. K. przed podpisaniem umowy nie została poinformowana o prawie do odstąpienia od umowy zgodnie z wymogami ustawowymi oraz o dostarczeniu oświadczenia drugiej stronie (dowód: odstąpienie od umowy k. 23-24, zeznania świadka H. W. k.89-89v, wyciągi z bilingów telefonu stacjonarnego M. K. i komórkowego H. W. k. 94-101, zeznania powódki k.107-107v).

Firma (...) Sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w P. (Spółka w na pismo M. K. o odstąpieniu od zawartej umowy wskazała, iż wypowiedzenie jest bezskuteczne albowiem nie został dochowany ustawowy 10 dniowy termin (dowód: pismo k. 22).

W dniu 20 listopada 2012r. M. K. zwróciła się do Miejskiego Rzecznika Konsumentów w S. o pomoc w sprawie dotyczącej zakupu poduszki w jej lokalu mieszkalnym. Organ ten wskazał na nieprawidłowe i nierzetelne działanie sprzedawcy oraz na fakt, że umowa została zawarta poprzez pod wpływem złej, nierzetelnej, wprowadzającej w błąd informacji udzielonej przez drugą stronę co do charakteru umowy. Ponadto zapiski na dole strony zapisane drobnym druczkiem nie mogą być uznane za wzór odstąpienia od umowy. Firma (...) wskazała, iż wzorzec odstąpienia od umowy został w sposób widoczny wyodrębniony od umowy, ponadto jest on umieszczony w taki sposób, iż jest możliwość jego odcięcia i wykorzystania, wymaga także podpisu konsumenta (dowód: pisma k. 14,15,16,17-18).

Sąd zważył co następuje:

Kwestią wymagają rozstrzygnięcia w sprawie niniejszej było ustalenie czy powódka w dacie zakupu towaru u pozwanego została poinformowana o prawie do odstąpienia od umowy zgodnie z wymogami ustawowymi oraz o dostarczeniu oświadczenia drugiej stronie oraz czy skutecznie wypowiedziała ona umowę zawartą w dniu 23.10.2012r.

Stosownie do treści art. 2 ust. 1 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 10 dni od zawarcia umowy. Do zachowania tego terminu wystarczy wysyłanie oświadczenia przed jego upływem. Należy przy tym wskazać wskazać, iż powyższy termin nie rozpocznie swojego biegu w sytuacji, gdy przed zawarciem umowy przedsiębiorca nie poinformuje konsumenta na piśmie o terminie przewidzianym na złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy (art. 3 ust 1 w/w ustawy). Natomiast, gdyby informacja taka trafiła do konsumenta później, wtedy konsument ma 10 dni od chwili dowiedzenia się o uprawnieniu do odstąpienia od umowy na jego wykonanie. Nie można jednak uprawnienia wykonać później niż przed upływem trzech miesięcy od dnia wykonania umowy. Po upływie tego terminu uprawnienie do odstąpienia od umowy wygasa, choćby konsument dowiedział się dopiero wtedy o jego treści ( por. M. Olczyk, Komentarz do zmiany art. 2 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny wprowadzonej przez Dz. U. z 2003r. Nr 188 poz. 1837, LEX).

Zgodnie zaś z art. 3 przywołanej powyżej ustawy kto zawiera z konsumentem umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, powinien przed jej zawarciem poinformować konsumenta na piśmie o prawie odstąpienia od umowy w terminie, o którym mowa w art. 2 ust. 1, i wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu, z oznaczeniem swojego imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresem zamieszkania (siedziby); obowiązany jest także wręczyć konsumentowi pisemne potwierdzenie zawarcia umowy, stwierdzające jej datę i rodzaj oraz przedmiot świadczenia i cenę.

Mając na uwadze materiał dowodowy zgromadzony w aktach sprawy Sąd uznał, iż M. K. przed podpisaniem umowy nie została poinformowana o prawie do odstąpienia od umowy zgodnie z wymogami ustawowymi wynikającymi z art. 3 ust.1 w/w Ustawy oraz o dodsatrczeniu oświadczenia drugiej stronie. Co za tym idzie nie otrzymała wzoru oświadczenia o odstąpieniu od tej umowy. Świadczą o tym przede wszystkim zeznania powódki, jak i przesłuchanego w sprawie świadka H. W.. W ocenie Sądu gdyby taka sytuacja faktycznie miała miejsce to na drugi dzień powódka wystosowałaby przy pomocy rodziny stosowne pismo do pozwanego, a nie próbowała telefonicznie skontaktować się z pozwanym chcąc skutecznie odstąpić od umowy. Przy czym wskazać należy, iż w Firmie pozwanego poinformowano ją, iż takowe odstąpienie jest skuteczne i w ciągu 48 godzin pojawi się u niej przedstawiciel pozwanego w celu odbioru towaru, co do dnia dzisiejszego nie miało jednak miesca. Nie pouczono jej wówczas, iż takowe telefoniczne wypowiedzenie jest bezskuteczne, w przeciwnym wypadku niewątpliwie od razu na piśmie wystąpiłaby ona z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy. Zeznania powódki i świadka Sąd podziela w całej rozciągłości, uzupełniają się one wzajemnie ponadto poparte są wyciągiem z bilingów telefonicznych, z których wynika, iż faktycznie nawiązywały one kontakt z pozwanym bezpośrednio po zakupie towaru.

Zatem termin 10 dniowy do wypowiedzenia nie biegł od chwili zawarcia umowy. Co znajduje odzwierciedlenie w art. 4 przywołanej Ustawy, iż jeżeli konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie odstąpienia od umowy, bieg terminu, o którym mowa w art. 2 ust. 1, nie rozpoczyna się. W takim wypadku konsument może odstąpić od umowy w terminie dziesięciu dni od uzyskania informacji o prawie odstąpienia. Konsument nie może jednak z tego powodu odstąpić od umowy po upływie trzech miesięcy od jej wykonania.

W niniejszej sprawie pierwsze odwołanie zostało złożone przez powódkę przedsiębiorcy w dniu 06 listopada 2012r. przy czym przed upływem 3 miesięcy od daty zawarcia umowy tj. od 23.10.2012r. Stąd też jej wypowiedzenie należało uznać za skuteczne.

Co do kwestii wzoru oświadczenia od umowy zawartego w samej umowie to Sąd w całości podziela stanowisko powódki jak i Miejskiego Rzecznika Konsumentów, iż jest on sporządzony mniejszą czcionką niż reszta umowy, praktycznie nieczytelny tym bardziej dla osoby w podeszłym wieku, jaką jest powódką z orzeczeniem niepełnosprawności, niedowidzącą, co zostało przez nią udokumentowane stosownymi zaświadczeniami lekarskimi.

Marginalnie wskazać należy, iż umowa o kredyt konsumencki z (...) Bankiem S.A. została również zawarta poza siedzibą przedsiębiorstwa. Służy ona do sfinansowania zawartej przez strony umowy sprzedaży z dnia 23.10.2012r. Obie umowy są ze sobą powiązane i tworzą jedną całość. Dlatego też w ocenie Sądu wobec stwierdzenia, iż powódka skutecznie odstąpiła od umowy sprzedaży z dnia 23.10.2012r. prowadzi to jednocześnie do zniweczenia skutków drugiej umowy.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w pkt. I wyroku.

O kosztach procesu orzeczono zgodnie z art. 98 kpc zgodnie z zasadą odpowiedzialności za wynik postępowania pozwany, który przegrał niniejszy proces, winien zwrócić powódce wyłożone przez nią koszty, na które składa się uiszczona opłata sądowa 30,00 złotych, o czym orzeczono jak w pkt. II wyroku.

SSR Izabela Sadłowska