Sygn. akt VIII Cz 337/13

POSTANOWIENIE

Dnia 28 czerwca 2013 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu VIII Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Małgorzata Kończal (spr.)

Sędziowie: SSO Hanna Matuszewska, SSO Jadwiga Siedlaczek

po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2013 r.

na posiedzeniu niejawnym sprawy

z wniosku wierzyciela (...)Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B.

przeciwko dłużnikowi P. J.

w przedmiocie skargi dłużnika na czynności komornika

na skutek zażalenia dłużnika

od postanowienia Sądu Rejonowego w Grudziądzu

z dnia 12 marca 2013 r.

sygn. akt I Co 3456/12

p o s t a n a w i a : uchylić zaskarżone postanowienie.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 12 marca 2013 r. Sąd Rejonowy w Grudziądzu w sprawie z wniosku wierzyciela (...)Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B. przeciwko dłużnikowi P. J. w przedmiocie skargi dłużnika na czynności komornika odrzucił skargę.

W uzasadnieniu Sąd Rejonowy wskazał, że zarządzeniem z dnia 1 lutego 2013 r. dłużnik został wezwany m.in. do usunięcia braków formalnych skargi przez podanie aktualnego adresu zamieszkania oraz wskazania, od kiedy zamieszkuje pod wskazanym adresem, w terminie tygodniowym od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie zostało doręczone dłużnikowi w dniu 13 lutego 2013 r., jednakże dłużnik nie usunął braku; w zakreślonym terminie bowiem przesłał pismo, z którego nadal nie wynikał adres zamieszkania. Wobec powyższego, zdaniem Sądu Rejonowego, skarga dłużnika podlegała odrzuceniu.

Zażalenie na powyższe postanowienie złożył dłużnik, zaskarżając je w całości i wnosząc o jego uchylenie. Skarżący podniósł, że aktualnie poszukuje pracy za granicą, stąd też nie podał adresu zamieszkania w kraju, przyjeżdża jedynie do rodziny (pod adres ul. (...), (...) G.); natomiast posługuje się skutecznie wskazanym adresem skrytki pocztowej, z której odbiera korespondencję.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie podlega uwzględnieniu.

W ocenie Sądu Okręgowego, skarga dłużnika na czynności komornika nie była dotknięta brakiem, o którego usunięcie dłużnik został wezwany pod rygorem odrzucenia skargi.

Wprawdzie zgodnie z art. 126 §2 k.p.c. pierwsze pismo procesowe powinno zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania strony. Jednak należy mieć na względzie jednocześnie treść przepisu art. 135 §2 k.p.c., dodanego przez ustawę z dnia 9 maja 2007 r. (dz. U. 121, poz.831), który wszedł w życie w dniu 7 października 2007 r. W myśl tego przepisu na wniosek strony doręczenie może być dokonane na wskazany przez nią adres skrzynki pocztowej (w tym przypadku pismo sądowe przesłane pocztą składa się w placówce pocztowej operatora publicznego, umieszczając zawiadomienie o tym w skrytce pocztowej adresata). W uzasadnieniu nowelizacji z dnia 9 maja 2007 r. – ustawa o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 121, poz. 831) podkreślono, że dopuszczenie doręczania pism sądowych za pośrednictwem skrytki pocztowej (na numer skrytki pocztowej) jest krokiem w stronę realizacji wartości konstytucyjnych, w tym zwłaszcza realizacji prawa do sądu osób, które są bezdomne (nie posiadają adresu). Ułatwiają także dostęp do sądu tym wszystkim, którzy z różnych przyczyn nie mogą odbierać korespondencji w miejscu zamieszkania (w miejscu siedziby, w miejscu prowadzenia działalności).

Wobec powyższego uprawnione jest wnioskowanie, że obecnie dla oznaczenia miejsca pobytu strony w sensie możliwości dokonywania jej doręczeń nie jest bezwzględnie konieczne wskazanie adresu jej zamieszkania.

W sprawie niniejszej dłużnik (przebywający za granicą) zarówno w skardze na czynności komornika, jak też w odpowiedzi na wezwanie Sądu Rejonowego jako adres zamieszkania wskazał adres miejsca dokonywania doręczeń - adres skrzynki pocztowej w G.. W okolicznościach sprawy niniejszej, zdaniem Sądu Okręgowego, było to wystarczające, zważywszy że przesyłki sądowe kierowane pod adres skrzynki pocztowej były przez dłużnika odbierane, a dłużnik ostatecznie także w zażaleniu wskazał adres w kraju pod którym przebywa, gdy odwiedza rodzinę (G., ul. (...)). Adres zresztą taki dłużnik podał również w oświadczeniu majątkowym jako „adres nieruchomości przeznaczonej do stałego zamieszkiwania przez wnioskodawcę”.

Mając na uwadze powyższe, Sąd Okręgowy orzekł jak w sentencji na podstawie art. 386 §1k.p.c. w związku z art. 397 §2 zdanie pierwsze k.p.c. w zw. z art. 13 §2 k.p.c.