Sygn. akt VI U 4393/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 26 lutego 2015 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący SSO Ewa Milczarek

Protokolant – sekretarka Katarzyna Słaba

po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2015 r. w Bydgoszczy

na rozprawie

odwołania: E. P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w B.

z dnia 4 listopada 2013 r., znak: (...)

w sprawie: E. P.

przeciwko: Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w B.

o ustalenie kapitału początkowego

zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że wskaźnik wysokości podstawy wymiaru kapitału początkowego wynosi 60 % (sześćdziesiąt) a wartość kapitału początkowego ustalonego na dzień 1 stycznia 1999 roku wynosi kwotę 80 237,19 (osiemdziesiąt tysięcy dwieście trzydzieści siedem,19/100) złotych, a w pozostałej części odwołanie oddala.

Na oryginale właściwy podpis.

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. ustalił ubezpieczonej E. P. wartość kapitału początkowego na dzień 1 stycznia 1999 roku i wskaźnik tego kapitału na 32,64% .

W uzasadnieniu wydanej decyzji pozwany wskazał, iż do obliczenia wysokości kapitału początkowego nie uwzględnił wynagrodzeń ubezpieczonej wskazanych na kartach uzyskanych z firmy (...), ponieważ brak informacji że firma ta dokonała wpisu do rejestru przechowawców a także z uwagi na brak oryginalnej dokumentacji pracowniczej ubezpieczonej.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła ubezpieczona, wnosząc o uwzględnienie przy wyliczeniu wartości kapitału początkowego wynagrodzenia otrzymanego za okres 1979 - 1987 roku z przyjęciem wynagrodzeń wynikających z przedłożonych kart wynagrodzeń za sporny okres.

W odpowiedzi na odwołanie ubezpieczonego organ rentowy wniósł o jego oddalenie, podtrzymując argumentację zawartą w zaskarżonej decyzji.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

Ubezpieczona E. P. (urodzona (...)) wniosła o ustalenie wysokości kapitału początkowego, którego wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wyniósł w zaskarżonej decyzji 32,64%.

-okoliczności bezsporne

Ubezpieczona E. P. ( poprzednio S. ) pracowała w Spółdzielni (...)w N. w okresie od 4.05.1979r. do 31.12.1992r. jako specjalista do spraw rozliczeniowych w pełnym wymiarze czasu pracy. Dnia (...)r. ubezpieczona urodziła dziecko, następnie korzystała z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Ubezpieczona domagała się naliczenia wysokości kapitału początkowego według wynagrodzeń otrzymywanych w latach 1979-1992 uwidocznionych na kartach wynagrodzeń, których kserokopie przedłożyła w organie rentowym. W organie rentowym ubezpieczona złożyła kserokopie list płac za lata 1979 – 1992, które otrzymała z firmy (...) prowadzonej przez L. i A. N. (1). Firma ta dysponowała oryginałami list płac z Spółdzielni (...)w N. i wydała ubezpieczonej kserokopie tych dokumentów poświadczone za zgodność z oryginałem. Kserokopie list płac wskazywały wysokość wynagrodzenia otrzymywanego w spornym okresie. Listy płac sporządzały pracownice Spółdzielni(...)- I. S.( za okres do grudnia 1987r. ) i E. K. ( za lata 1988 i 1989 ) oraz A. N. (2) ( za lata 1990-1992 ). W legitymacji ubezpieczeniowej nie wpisano ubezpieczonej wysokości otrzymanych w spornym okresie wynagrodzeń. Kserokopie kart wynagrodzeń za lata 1979-1989 opatrzone zostały paskami papieru wskazującymi rok zatrudnienia którego dotyczą, na kserokopiach kart wynagrodzeń za lata 1990-1992r. nie było natomiast żadnych oznaczeń pozwalających na przyporządkowanie tych kart do poszczególnych lat.

-dowód: zeznania świadków: I. S., E. K. zapis protokołu rozprawy k. 53, zeznania świadka A. N. (2) zapis protokołu rozprawy k.66, zeznania ubezpieczonej zapis protokołu rozprawy k.83, kserokopie kart wynagrodzeń za lata 1989-1992 r. – a aktach rentowych.

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 roku nr 153, poz. 1227) wprowadziła pojęcie tzw. kapitału początkowego. Dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. ma on stanowić swoistą rekompensatę za składki ubezpieczeniowe wpłacone do końca 1998 r. Zarówno te osoby, jak i płatnicy składek zobowiązani są do przekazania Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, w terminie i trybie ustalonym przez ten organ, dokumentacji umożliwiającej wyliczenie kapitału.

Dokumentacja do ustalenia kapitału początkowego, powinna zawierać:

- wniosek o ustalenie kapitału początkowego (formularz ZUS Kp-1),

-kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych przebytych do 31 grudnia 1998 r. (ZUS Rp-6),

-zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ZUS Rp-7) albo legitymację ubezpieczeniową zawierającą wpisy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu lub numer NKP w przypadku osób, które indywidualnie opłacały składkę na ubezpieczenie społeczne,

-świadectwa pracy, zaświadczenia oraz inne dowody potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe.

Poza wykazaniem stażu pracy, na ubezpieczonych spoczywa także obowiązek udowodnienia osiągniętego wynagrodzenia. Zgodnie z § 21 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 roku w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe ( Dz. U. z 2011 roku, nr 237, poz. 1412) dokumentem potwierdzającym wysokość wynagrodzeń jest zaświadczenie wystawione przez pracodawcę na druku ZUS Rp-7 lub legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca odpowiednie wpisy o okresach zatrudnienia i osiąganych zarobkach bądź też inny dokument na podstawie którego można ustalić wysokość dochodu. Wskazać jednak należy, iż w postępowaniu sądowym nie obowiązują ograniczenia w zakresie środków dowodowych a każdy fakt mający wpływ na prawo do świadczenia lub jego wysokość może być dowodzony wszelkimi środkami, które sąd uzna za pożądane, a ich dopuszczenie za celowe.

W niniejszej sprawie ubezpieczona przedłożyła kserokopie kart wynagrodzeń, z których to dokumentów w powiązaniu z zeznaniami świadków I. S. i E. K. wynika w sposób jednoznaczny jakiego okresu pracy ubezpieczonej dotyczą. Świadkowie, którzy wypełniali te karty potwierdzili w sposób przekonujący, że karty odzwierciedlały faktyczną wysokość wynagrodzenia ubezpieczonej w latach 1979-1989. Zeznania świadków zgodne były z zeznaniami ubezpieczonej, którym Sąd w tej sytuacji również dał wiarę. Uznając kserokopie kart wynagrodzeń, które zostały potwierdzone za zgodność z oryginałami przez osoby posiadające w danym momencie autentyczną dokumentację płacową dotyczącą ubezpieczonej za lata 1979- 1989, za wiarygodne źródło dowodowe, Sąd zlecił wiec organowi rentowemu dokonanie hipotetycznego przeliczenia wartości kapitału początkowego z uwzględnieniem wynagrodzeń za powyższy okres. Sąd nie znalazł podstaw do uwzględnienia w przeliczeniu danych z kserokopii kart za lata 1990-1992, mimo zeznań świadka A. N. (2) i ubezpieczonej, bowiem kserokopie kart za lata 1990-1992 nie zawierały żadnych oznaczeń pozwalających na przypisanie ich do konkretnego okresu czasu i tylko jedna z kart zawierała nazwisko ubezpieczonej.

W wykonaniu zarządzenia Sądu, pozwany organ rentowy dokonał hipotetycznego wyliczenia wysokości kapitału początkowego ubezpieczonej z uwzględnieniem wynagrodzenia ubezpieczonej w spornym okresie czasu poprzez przyjęcie wynagrodzeń z kserokopii kart za lata 1980-1989. Wskaźnik wysokości świadczenia ubezpieczonej wyniósł 60,00% - zatem jest wyższy od wyliczonego poprzednio, podobnie jak wartość kapitału początkowego, która na dzień 1.01.1999r. po uwzględnieniu spornych wynagrodzeń wyniosła 80.237,19zł.

Mając powyższe na względzie, Sąd Okręgowy orzekł jak w wyroku, na podstawie przepisu art. 477 14 § 2 k.p.c.

W pozostałym zakresie ( w odniesieniu do wynagrodzeń za lata 1990-1992), Sąd Okręgowy orzekł na podstawie przepisu art. 477 14 § 1 k.p.c.

SSO Ewa Milczarek