Sygn. IX. GNc. 369/12

POSTANOWIENIE

Kraków, 25 maja 2015r.

Sąd Okręgowy w Krakowie Wydz. IX Gospodarczy

w osobie sędziego SO Dariusza Pawłyszcze

protokolant a.s. Andrzej Myszewski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Krakowie 25 maja 2015r. sprawy z powództwa R. D. przeciwko (...) S.A. w T. o zapłatę 201.450,11 zł z ustawowymi odsetkami od 16 lutego 2012r.

odmawia pozwanej podjęcia postępowania.

UZASADNIENIE

Ze względu na ogłoszenie upadłości likwidacyjnej pozwanego sąd post. z 9 sierpnia 2012r. [k.51] zawiesił postępowanie. Na podstawie art. 145.1 Pr.up.napr. postępowanie to może zostać podjęte przeciwko syndykowi tylko w razie odmowy umieszczenia wierzytelności na liście wierzytelności. Ponadto na podstawie art. 180 § 1 K.p.c. postępowanie podlega podjęciu z urzędu, gdy ustanie przyczyna zawieszenia, tj. w razie uchylenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości (ew. jego zmianie na upadłość układową), umorzenia postępowania upadłościowego lub stwierdzenia jego ukończenia (ten ostatni wypadek nie dotyczy upadłości podmiotów podlegających wykreśleniu z odpowiedniego rejestru z chwilą stwierdzenia ukończenia postępowania upadłościowego).

Pismem z 14 maja 2015r. pozwany upadły wniósł o podjęcie postępowania ze względu na umieszczenie dochodzonej wierzytelności na liście wierzytelności, co nie jest sytuacją wymienioną w art. 145.1 Pr.up.napr. lub w art. 180 § 1 K.p.c. Poza literalną wykładnią powyższych przepisów podjęcie postępowania i jego umorzenie zgodnie z wnioskiem pozwanego naruszałoby interesy powodowego wierzyciela. Mimo umieszczenia dochodzonej wierzytelności na liście wciąż może nastąpić umorzenie postępowania upadłościowego ze względu na brak środków lub nawet uchylenie postanowienia o ogłoszeniu upadłości i oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości (np. na skutek przywrócenia upadłemu terminu do wniesienia zażalenia). Okoliczność, iż wyciąg z listy wierzytelności jest tytułem egzekucyjnym, nie musi pozbawiać wierzyciela interesu w uzyskaniu sądowego tytułu egzekucyjnego wyposażonego w powagę rzeczy osądzonej. Ponadto lista wierzytelności obejmuje odsetki tylko do dnia ogłoszenia upadłości, a w razie umorzenia postępowania upadłościowego wierzyciel może dochodzić dalszych odsetek. Zatem w trakcie upadłości likwidacyjnej pozwanego legitymowanym do złożenia wniosku o podjęcie zawieszonego procesu jest tylko powodowy wierzyciel, a postępowanie może być podjęte tylko przeciwko syndykowi pod warunkiem odmowy umieszczenia dochodzonej wierzytelności na liście wierzytelności (art. 145.1 Pr.up.napr.).