Sygn. akt IV U 86/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 24 czerwca 2015 roku

Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSR Sławomir Dudek

Protokolant:

stażysta Ewelina Hrynczyszyn

po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2015 roku w Piotrkowie Trybunalskim

na rozprawie

sprawy z odwołania: D. M.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w T.

o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

na skutek odwołania: D. M.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w T.

z dnia 20 stycznia 2015 roku, sygn. 420000/75/2015- (...)-07- (...)SER 2

zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w T. na rzecz D. M. kwotę 10.950,00 (dziesięć tysięcy dziewięćset pięćdziesiąt) złotych z ustawowymi odsetkami od dnia 20 stycznia 2015 roku tytułem odszkodowania za 15 % ( piętnaście procent) uszczerbku na zdrowiu.

IV U 86/15 U Z A S A D N I E N I E

(...) Oddział w T. M.. decyzją z dnia 20.I.15r. sygn.. 07- (...) odmówił D. M. prawa do odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy, jakiemu uległ powód w dniu 16.I.14r. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że komisja lekarska ZUS orzeczeniem z dnia 15.I.15r. nie stwierdziła uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem z dnia 16.I.14r., a wobec tego brak było podstaw do przyznania odszkodowania.

Od decyzji tej odwołał się D. M. podnosząc, że orzeczenia lekarza i komisji lekarskiej ZUS są niewłaściwe. Wskazał, że po operacji wystąpiła u niego zmiana anatomiczna polegająca na tym, że jedno jądro jest wciągnięte do góry, odczuwa ból w okolicach blizny po wysiłku fizycznym.

ZUS nie uznał odwołania i wniósł o jego oddalenie.

Sąd ustalił i zważył, co następuje :

D. M. w dniu 16.I.14r. doznał powysiłkowej przepukliny pachwinowej prawej. Operacja została przeprowadzona w dniu 9.VI.14r., natomiast leczenie zakończyło się we wrześniu 2014r.

Wnioskodawca doznał 15% uszczerbku na zdrowiu. D. M. po operacji do chwili obecnej odczuwa ciało obce w pachwinie- siatkę założona w trakcie zabiegu operacyjnego. Powód ma zaburzenia w sferze seksualności- brak pełnego wzwodu. Blizna operacyjna w pachwinie jest zagojona. Jednak występuje u powoda osłabione czucie powierzchniowe- spaczone z zakresu nerwu podbrzusznego i biodrowo-pachwinowego prawego. Jest wyczuwalne wybrzuszenie przy spojeniu łonowym z parciem na siatkę elementów otrzewnej (dowód : opinia biegłego S. N. k014-14v, 38).

Sąd uznał opinię biegłego lekarza chirurga za prawidłową. Biegły dokonał oceny dokumentacji medycznej, w tym również z zabiegu operacyjnego. Wykonał również samodzielne badanie D. M.. Zasadnie biegły wskazał na zaburzenia czucia z uwagi na naruszenie nerwów podbrzusza w czasie wykonywania operacji. Biegły wyjaśnił także, że w zabiegu zaopatrzenia przepukliny używana jest siatka, a ta w okresie po operacji i w dalszym gojeniu ulega skurczeniu i pozostawia ślad czuciowy.

Z tych względów Sąd uznał, że biegły prawidłowo określił skutki wypadku przy pracy powoda. Okres od zdarzenia do daty zakończenia leczenia po operacji przepukliny wynosił blisko 9 miesięcy, a więc nie ma podstaw do kwestionowania długotrwałości uszczerbku na zdrowiu (art.11 ust.2 ustawy wypadkowej).

A wobec powyższego należało przyjąć, że D. M. ma prawo do odszkodowania za doznany uszczerbek na zdrowiu (art.12 ustawy wypadkowej). A odszkodowanie to przysługuje mu za 15% uszczerbek na zdrowiu. Dlatego należało zmienić decyzję ZUS i zasądzić na rzecz powoda odszkodowanie za 15% uszczerbek na zdrowiu liczony według stawki 730.00zł (art.477 14§2 kpc).