Sygn. akt III A Pz 1/12

POSTANOWIENIE

Dnia 18 kwietnia 2012 r.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSA Kazimierz Josiak (spr.)

Sędziowie: SA Maria Pietkun

SA Barbara Staśkiewicz

po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2012 r.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa M. P.

przeciwko (...) SA we W. oddział w W.

o odprawę

na skutek zażalenia powoda

na postanowienie Sądu Okręgowego w Świdnicy

z 14 listopada 2011 r., sygn. akt VII P 10/11

p o s t a n a w i a:

uchylić zaskarżone postanowienie.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 14 listopada 2011 r. Sąd Okręgowy w Świdnicy zawiesił postępowanie w sprawie na podstawie art. 177 § 1 pkt 1 kpc. Sąd I instancji stwierdził, że, co prawda, Sąd Apelacyjny, uchylając wyrok tego Sądu z 28 stycznia 2010 r., wskazał, że między niniejszym postępowaniem a sprawą o odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy nie zachodzi zależność wskazana w przepisie art. 177 § 1 pkt 1 kpc, to jednak ustosunkowanie się do kwestii podnoszonych przez stronę pozwaną (naruszenie art. 5 kc) może być możliwe tylko przez wykorzystanie informacji zawartych w sprawie o odszkodowanie. Ocena podnoszonego zarzutu, dopuszczania się przez powoda działań sprzecznych z zasadami wyrażonymi w art. 5 kc, będzie możliwa, wg Sądu, dopiero po dopuszczeniu dowodu z akt sprawy o odszkodowanie, które obecnie znajdują się w Sądzie Najwyższym w związku z rozpoznawaniem skargi kasacyjnej.

W zażaleniach na to postanowienie (złożonych przez każdego z nich osobno) zarówno powód jak i jego pełnomocnik podnosili, że w sprawie nie ma zastosowania przepis art. 177 § 1 pkt 1 kpc, dlatego Sąd I instancji nie powinien zawieszać na tej podstawie postępowania. W pierwszej kolejności powód wskazał, że w rozpoznawanej sprawie nie zachodzi zależność z art. 177 § 1 pkt 1 kpc ze sprawą powoda o odszkodowanie. Nadto błędnym jest oczekiwanie Sądu na dopuszczenie dowodu z akt sprawy VP 81/09, bo polskie prawo nie przewiduje dowodu z akt innej sprawy. Strona pozwana dysponuje przecież dowodami, które powołała w tamtym procesie i nic nie przeszkadza, by powołała aktualnie te same dowody. Powód wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie zasługuje na uwzględnienie.

W wyroku z 10 lutego 2011 r., III A Pa 49/10, Sąd Apelacyjny stwierdził ,że między niniejszą sprawą a postępowaniem toczącym się przed sądami obu instancji, a obecnie i przed Sądem Najwyższym z powództwa powoda o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę nie zachodzi zależność wskazana w art. 177 § 1 pkt kpc. Sąd rozpoznający sprawę o odprawę może samodzielnie oceniać, czy przesłanki nabycia tego świadczenia, zostały spełnione, czy też nie. Sąd Apelacyjny podziela argumentację przytoczoną w wyroku i uzasadnieniu.

Po drugie rację ma skarżący powód, że postępowanie cywilne nie przewiduje możliwości dopuszczania dowodu z „akt sprawy”, bowiem strona, powołująca dowód, winna wskazać, które fakty w innym postępowaniu - ze wskazaniem kart akt tego postępowania - uzasadniają wskazaną przez nią tezę dowodową. Sąd może zatem oprzeć się wyjątkowo nie na całych aktach sprawy, lecz na konkretnych dowodach przeprowadzonych przez sąd w innej sprawie. Rację ma powód, wskazując, że strona pozwana, na której spoczywa ciężar dowodu wykazania sprzeczności żądania powoda z zasadami współżycia społecznego, jeżeli nawet powołała konkretne dowody w tamtym postępowaniu o odszkodowanie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by powołała je bezpośrednio jeszcze raz przed Sądem I instancji rozpoznającym niniejszą sprawę. W ocenie Sądu Apelacyjnego nie zachodził zatem przyczyna zawieszenia postępowania wskazana w art. 177 § 1 kpc pkt 1.

Z tych względów Sąd Apelacyjny uchylił zaskarżone postanowienie na podstawie art. 386 § 1 kpc w zw. z art. 397 § 2 kpc. Wobec argumentów wskazanych w uzasadnieniu, Sąd Okręgowy podejmie zawieszone postępowanie.

R.S.