Sygn. akt: VU 336/13
Dnia 19 czerwca 2013 roku
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy
w składzie:
Przewodniczący: SSO Mirosława Molenda-Migdalewicz
Protokolant: Katarzyna Awsiukiewicz
po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2013 r. w Legnicy
sprawy z wniosku H. D.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.
o uwzględnienie w wymiarze emerytury opłacanych składek na ubezpieczenie społeczne rolników
na skutek odwołania H. D.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.
z dnia 14 stycznia 2013 roku
znak (...)
oddala odwołanie
Sygn. akt VU 336/13
Decyzją z dnia 14 stycznia 2013 r. znak: (...)Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. odmówił wnioskodawcy H. D. zwiększenia wysokości emerytury o okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
W uzasadnieniu decyzji organ rentowy, powołując się na art. 56 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wskazał, że wysokość emerytury należnej H. D. nie podlega zwiększeniu za okres pracy w gospodarstwie rolnym, gdyż wnioskodawca jest uprawniony do emerytury na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Od powyższej decyzji odwołanie złożył H. D.. W uzasadnieniu wskazał, iż przez okres 15 lat prowadził gospodarstwo rolne i z tego tytułu odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne. W jego ocenie okres opłacania przedmiotowych składek winien zostać uwzględniony przez organ rentowy przy ustalaniu wysokości należnej emerytury.
W odpowiedzi na odwołanie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wniósł o jego oddalenie, uzasadniając swoje stanowisko jak w zaskarżonej decyzji.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
H. D. urodził się (...)
Decyzją z dnia 29 listopada 2012 r. znak: (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.przyznał wnioskodawcy H. D.prawo do emerytury od dnia 01 września 2012 r., tj. od miesiąca zgłoszenia wniosku. Do ustalenia wysokości emerytury organ emerytalny uwzględnił 28 lat, miesiąc i 17 dni okresów składkowych (337 miesięcy okresów składkowych) oraz 8 dni okresów nieskładkowych. Przy ustalaniu prawa do emerytury nie uzupełniano okresów składkowych i nieskładkowych okresami pracy w gospodarstwie rolnym. Zakład zawiesił wypłatę świadczenia z powodu zbiegu prawa do świadczenia z prawem do emerytury rolniczej.
Decyzją z dnia 20 grudnia 2012 r. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wstrzymał wnioskodawcy od dnia 01 stycznia 2013 r. wypłatę emerytury rolniczej z uwagi na przyznanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych korzystniejszego świadczenia.
Decyzją z dnia 04 stycznia 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał H. D. prawo do emerytury od dnia 01 września 2012 r. oraz wyrównanie za okres od 01 września 2012 r. do 31 stycznia 2013 r.
Dowód: - odpowiedź na odwołanie, k. 7;
- akta ZUS: decyzja z dnia 29.11.2012 r., k. 44; załącznik do decyzji, k. 45; decyzja z dnia 20.12.2012 r., k. 49.
W okresie od 15 marca 1994 r. do 30 września 2008 r. H. D. podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników i odprowadzał z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne.
Dowód: akta ZUS: zaświadczenie, k. 53-54.
Sąd zważył, co następuje:
Odwołanie nie zasługiwało na uwzględnienie.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 01 stycznia 1999 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się również następujące okresy, traktując je, z zastrzeżeniem art. 56, jak okresy składkowe:
1)okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,
2)przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,
3)przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia,
jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe, ustalone na zasadach określonych w art. 5-7, są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu. Okresów tych nie uwzględnia się, jeżeli zostały one zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty, na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników (art. 10 ust. 3 ustawy emerytalnej).
Jak wynika z dyspozycji art. 56 ust. 4 ustawy, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe nie zostały uzupełnione okresami wymienionymi w art. 10, emerytura ulega zwiększeniu za okres opłacania składek na Fundusz Emerytalny Rolników, Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników i ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników. Zwiększenie to ustala się według zasad wymiaru przewidzianych dla części składkowej w przepisach, o których mowa w ust. 3. Zwiększenie nie przysługuje osobie mającej ustalone prawo do emerytury lub renty na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników (ust. 5 cytowanej ustawy).
W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż stan faktyczny w niniejszej sprawie był bezsporny. Istotną dla rozstrzygnięcia kwestią było natomiast to, czy okres opłacania przez wnioskodawcę w okresie od 15 marca 1994 r. do 30 września 2008 r. składek na ubezpieczenie społeczne rolników podlegało zaliczeniu do stażu ogólnego przy obliczaniu przez Zakład Ubezpieczeń wysokości należnej emerytury.
Jak wynika z decyzji z dnia 29 listopada 2012 r., organ rentowy przyznał H. D. prawo do emerytury od 01 września 2012 r. w związku ze spełnieniem przez wnioskodawcę warunku stażowego określonego w ustawie o emeryturach i rentach. Wnioskodawca udokumentował bowiem 28 lat, miesiąc i 17 dni okresów składkowych oraz 8 dni okresów nieskładkowych, wobec wymaganych 25 lat stażu pracy. Tym samym okresy składkowe i nieskładkowe nie podlegały uzupełnieniu okresem pracy w gospodarstwie rolnym. Uwagę zwraca bowiem, iż okresy pracy w gospodarstwie rolnym podlegają uwzględnieniu przy rozpatrywaniu uprawnień do emerytury jako okres uzupełniający tylko w razie braku udokumentowania wymaganego okresu niezbędnego do przyznania prawa do tego świadczenia. Co więcej, jeśli ubezpieczony nie posiada wymaganego okresu ubezpieczenia, to może okresy składkowe i nieskładkowe uzupełnić pracą w gospodarstwie rolnym, jednak tylko po to, aby uzyskać świadczenie, a nie po to, aby je podwyższyć.
Pomimo nieuwzględnienia przez organ rentowy, przy obliczaniu wysokości emerytury okresów pracy w gospodarstwie rolnym, Zakład Ubezpieczeń zasadnie odmówił wnioskodawcy zwiększenia emerytury za okres opłacania składek, o których mowa w art. 56 ust. 4 ustawy emerytalnej. Jak wynika bowiem z pisma KRUS z dnia 01 października 2012 r., w dacie ustalenia prawa do emerytury przez Zakład Ubezpieczeń, wnioskodawcy przysługiwało prawo do emerytury rolniczej. Skoro zatem okres od 15 marca 1994 r. do 30 września 2008 r. został uwzględniony przy ustalaniu prawa do renty rolniczej, brak podstaw do uwzględnienia tego okresu przy ustalaniu wysokości emerytury.
Sąd oddalił wniosek o przesłuchanie wnioskodawcy, albowiem okoliczności faktyczne w sprawie nie budziły wątpliwości, a w konsekwencji zawnioskowany dowód był nieprzydatny dla rozstrzygnięcia sprawy.
Mając na uwadze przedstawione okoliczności, Sąd na podstawie art. 477 ( 14) § 1 kodeksu postępowania cywilnego oddalił odwołanie wnioskodawcy H. D. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. z dnia 14 stycznia 2013 r. znak: (...) z przyczyn podanych w niniejszym uzasadnieniu.