Sygn. akt III U 187/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 1 sierpnia 2013r.

Sąd Okręgowy w Suwałkach III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Jolanta Krzyżewska

Protokolant:

sekr. sądowy Marta Majewska-Wronowska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 sierpnia 2013r. w Suwałkach

sprawy E. K.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

o przywrócenie prawa do renty socjalnej

w związku z odwołaniem E. K.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

z dnia 1 lutego 2013 r. znak (...)

zmienia zaskarżoną decyzję i przywraca E. K. prawo do renty socjalnej na okres od 1 listopada 2012r. do 31 października 2013r.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 1.02.2013r. wydaną na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27.06.2003r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268) ZUS O/B. odmówił E. K. przywrócenia prawa do renty socjalnej od dnia 1.11.2012r. Podkreślił, że w/w nie spełnia warunków z cytowanej ustawy, bowiem komisja lekarska ZUS orzeczeniem z dnia 23.01.2013r. nie stwierdziła całkowitej niezdolności do pracy.

Odwołanie od tej decyzji do Sądu Okręgowego wniosła E. K., która domagała się ponownego rozpoznania sprawy i powołania przez Sąd biegłych lekarzy sądowych.

ZUS O/B. w odpowiedzi na odwołanie wnosił o jego oddalenie.

Sąd Okręgowy w Suwałkach postanowieniem z dnia 14.03.2013r. (k.8) powołał biegłego z zakresu kardiologii na okoliczność ustalenia stanu zdrowia wnioskodawczyni, czy też stwierdzone schorzenie czyni ją nadal osobą całkowicie niezdolną do pracy.

Biegły, po przeprowadzeniu badania w dniu 20.04.2013r., po zapoznaniu się z dokumentacją lekarską, rozpoznał u E. K. (ur. (...)) istotną niedomykalność zastawki płucnej i dużą niedomykalność zastawki trójdzielnej, stan hemodynamiczny II wg NYHA, stan po przez skórnej walwuloplastyce zastawki płucnej w 1994r., stan po korekcji kardiochirurgicznej ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej typu sinus venosus i poszerzenia drogi odpływu prawej komory w 1997r. oraz stan po wszczepieniu stymulatora DDD w 2004r. z powodu bloku przedsionkowo-komorowego II stopnia z komorowymi zaburzeniami rytmu i utratami przytomności. W uzasadnieniu opinii, pomimo rozpoznań, biegła nie stwierdziła całkowitej niezdolności do pracy.

W dniu 17.06.2013r. wnioskodawczyni złożyła do Sądu dokumenty z pobytu w szpitalu, zarazem dołączając kartę pobytu i szereg wyników. Postanowieniem z dnia 17.06.2013r. Sąd dopuścił dowód z uzupełniającej opinii biegłego kardiologa (k. 27), która, po przeanalizowaniu dokumentów dodatkowych, podała, że E. K. jest osobą całkowicie niezdolną do pracy na okres roku z kontynuacji.

Organ rentowy zastrzeżeń nie złożył.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 4 ust. 1 cyt. ustawy, prawo do renty socjalnej przysługuje osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

- przed ukończeniem 18 roku życia;

- w trakcie nauki w szkole wyższej;

- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Odwołująca spełnia warunki ustawowe, zatem skoro w dalszym ciągu jest osobą całkowicie niezdolną do pracy, decyzja ZUS podlegała zmianie na jej korzyść.

Mając powyższe na względzie, na zasadzie art. 477 14 § 2 kpc Sąd orzekł jak w wyroku.

JK/mmw