Sygnatura akt II Cz 747/15

POSTANOWIENIE

K., dnia 24 listopada 2015 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu, Wydział II Cywilny

w składzie:

Przewodniczący: SSO. Janusz Roszewski

Sędziowie: SSO. Barbara Mokras

SSO. Wojciech Vogt – spr.

po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2015 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku R. R.

o wyłączenie sędziego od orzekania w sprawie o zmianę kontaktów w sprawie III Nsm 290/11

na skutek zażalenia wnioskodawcy

od postanowienia Sądu Rejonowego w Kaliszu z dnia 28 września 2015 r., sygn. akt III R Co 129/15

postanawia:

oddalić zażalenie

Sygn. akt II Cz 747/15

Dnia 24 listopada 2015 roku

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy w Kaliszu oddalił wniosek R. R.o wyłączenie sędziwego P. S.od prowadzenia sprawy III Nsm 290/11 o zmianę kontaktów z małoletnia O. R.. Sąd ustalił, że z oświadczenia sędziego P. S. wynika, że po jego stronie nie zachodzą przesłanki wynikające z art. 48 i 49 k.p.c. które mogłyby wywołać wątpliwości co do jego bezstronności. Natomiast przekonanie wnioskodawcy, że sędzia prowadzi postępowanie nieobiektywnie i czuje niechęć do wnioskodawcy nie jest przesłanka do wyłączenia sędziego.

Zażalenie od tego rozstrzygnięcia złożył wnioskodawca zarzucając, że Sąd nie odniósł się do jego zarzutów merytorycznych wskazujących na stronnicze prowadzenie sprawy i podnosi, że sędzia oddala jego wnioski i nie pomaga w trudnej sytuacji.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Wnioskodawca w zażaleniu nie wskazuje żadnych okoliczności, które byłyby podstawą do wyłączenia sędziego od prowadzenia sprawy.

Ocena wnioskodawcy, że sędzia niewłaściwie prowadzi postepowanie, niezgodnie z życzeniem wnioskodawcy, że nie uwzględnia jego wniosków dowodowych, że nie pomaga mu w trudnej sytuacji nie stanowi podstawy do uwzględnienia wniosku o wyłączenie sędziego.

Zarzuty niewłaściwego prowadzenia sprawy, pominięcia dowodów, czy niewłaściwych ocen mogą być podniesione w postępowaniu odwoławczym. Natomiast wniosek o wyłączenie sędziego nie jest droga do usunięcia takich nieprawidłowości, nawet gdyby one miały miejsce.

Regułą jest, że sąd rozpoznający wniosek o wyłączenie sędziego nie bada zasadności i prawidłowości czynności podjętych w sprawie przez sędziego, którego dotyczy wniosek o wyłączenie.

Nawet gdy sędzia narusza przepisy postepowania, czego skutkiem jest wadliwe prowadzenie procesu, czy też błędnie ocenia materiał dowodowy, to te okoliczności nie uzasadniają wniosku o jego wyłączenie (por. postanowienie SN z 29 stycznia 1975 r., I CZ 170/74; postanowienie SN z dnia 26 marca 1997 r., III AO 5/97: profesor dr hab. Józef Jagieła /w / Kodeks postepowania cywilnego tom I Komentarz pod redakcją K. Piaseckiego, Warszawa 2014 r., s. 200)

Mając na uwadze powyższe okoliczności należało zgodnie z art. 385 w zw. z art. 397 § 2 k.p.c., orzec jak w sentencji.