Sygn. akt III RC 267/15

UZASADNIENIE

Pozwem z dnia 19 czerwca 2015 roku, R. B. wniósł o obniżenie alimentów na rzecz małoletniej W. B. z kwoty po 500 złotych miesięcznie do kwoty po 100 złotych miesięcznie.

Przedstawicielka ustawowa małoletniej pozwanej B. I. ( dawniej B.) wniosła o oddalenie powództwa, zwrot kosztów postępowania.

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:

Małoletnia W. B. pochodzi ze związku małżeńskiego R. B. i B. B. (2) ( obecnie I.). Wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 11 lutego 2009 roku orzeczono rozwód rodziców małoletniej z winy R. B., ustalając miejsce zamieszkania małoletniej przy matce oraz zasądzając alimenty od ojca na rzecz córki w wysokości po 500 złotych miesięcznie (wyrok k.113 akt VIC 1626/07).

R. B. miał wówczas 33 lata, wykształcenie zawodowe- mechanik pojazdów samochodowych, przebywał w Zakładzie Karnym w S., nie miał innych dzieci ( k.111- akt VIC 1626/07).

B. I. ( wtedy B.) miała 28 lat, posiadała wykształcenie średnie. Nie miała innych dzieci, nie była w nowym związku. Mieszkała z małoletnią w mieszkaniu kwaterunkowym. Zrezygnowała wówczas z pracy jako kosmetyczka z uwagi na to, że pracowała do 22-23, pomagała jej matka.

Małoletnia miała wtedy 6 lat, chodziła do zerówki, koszt utrzymania pozwanej wynosił wówczas około 1000 złotych miesięcznie. Małoletnia chodziła na zajęcia jazdy konno-270 złotych miesięcznie, tańce-120 złotych miesięcznie, wydatki szkolne- około 50 złotych miesięcznie. Czynsz za mieszkanie wynosił 600 złotych miesięcznie, 100 energia ( k.109-110 akt VIC 1626/07).

Obecnie R. B. ma 40 lat, przebywa w Areszcie Śledczym. 30 kwietnia 2011 roku zawarł nowy związek małżeński, z którego ma dwie małoletnie córki w wieku czterech i dwóch lat ( odpisy aktów małżeństwa i urodzenia k.12-14 akt). Koszt utrzymania małoletnich dzieci z nowego związku, powód określił na około 2000 złotych miesięcznie.

B. I. ( dawniej B.) ma obecnie 34 lata, z zawodu kosmetyczka mieszka obecnie w lokalu socjalnym pomieszkuje też u obecnej teściowej w lokalu o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Koszty mieszkaniowe wynoszą 100 złotych czynsz, 150-200 złotych energia. Matka małoletniej zawarła nowy związek małżeński z którego ma czteromiesięczną córkę, z mężem ma rozdzielność majątkową. Mąż zakupił przed ślubem lokal mieszkalny na kredyt –rata wynosi 2300 złotych miesięcznie.

Matka małoletniej prowadzi od września 2014 roku, działalność gospodarczą- sklep spożywczy, obecnie nie prowadzi jej faktycznie, pozostaje na zasiłku macierzyńskim, który wynosi 3892 złote miesięcznie do listopada 2015 roku, następnie będzie wynosił 60% tej koty. Kupiła na kredyt samochód (...) –rata kredytu wynosi 490 złotych miesięcznie.

Małoletnia pozwana ma obecnie 13 lat jest w pierwszej klasie (...) gimnazjum (...) jest to szkoła z internatem. Pozwana na weekendy ( od piątku wieczorem) przyjeżdża do domu. Na koszt utrzymania pozwanej składa się obecnie: opłata za mundurek-350 złotych, czesne za szkołę 650 złotych, wpisowe 150 złotych, 300 złotych wycieczki do opery, filharmonii, korepertycje-300 złotych za matematykę, będzie też miała korepetycje z chemii i fizyki-koszt łączny 120 złotych za dwie godziny zajęć, wyżywienie około 500 złotych miesięcznie. Łączny koszt utrzymania córki, B. I. ocenia na 4000-4500 złotych miesięcznie (opłaty za szkołę, wycieczki, wyżywienie, odzież, korepetycje).

Sąd Rejonowy zważył, co następuje:

Powództwo nie znajduje podstaw w art.138krio. Zgodnie z treścią powołanego przepisu „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”. Przez zmianę stosunków rozumie się istotne zwiększenie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji lub ich istotne zmniejszenie, zwiększenie się usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego lub zmniejszenie się możliwości zaspokajania potrzeb własnymi siłami.

Zadaniem Sądu było zatem ustalenie czy od daty 11 lutego 2009 roku czyli od momentu wyrokowania Sądu Okręgowego w sprawie rozwodowej, w której ustalono alimenty na rzecz małoletniej w kwocie 500 złotych, nastąpiła istotna zmiana okoliczności uprawniająca do obniżenia obowiązku alimentacyjnego. Ostatnie wyrokowanie w sprawie alimentacyjnej miało miejsce w wyroku rozwodowym w lutym 2009 roku. Fakt, że powód przebywa obecnie w Areszcie Śledczym nie stanowi nowej okoliczności. Zważyć bowiem należy, że w dacie rozwodu, powód przebywał w zakładzie karnym. Zatem jego możliwości zarobkowe pozostają w tym zakresie bez zmian. Co prawda powód ma obecnie oprócz małoletniej pozwanej dwie małoletnie córki z nowego związku to zwrócić należy uwagę, że koszt utrzymania córek z nowego związku, powód określił w pozwie na około 2000 złotych miesięcznie. Dzieci z nowego związku mają odpowiednio dwa i cztery lata. Pozwana ma obecnie 13 lat, kontynuuje naukę w gimnazjum. Oczywistym jest, że biorąc pod uwagę wiek i sytuację edukacyjną, potrzeby, koszt utrzymania pozwanej są wyższe od kosztów utrzymania małoletnich córek z nowego związku powoda. Powód winien pamiętać, że wszystkie jego dzieci mają prawo do równej stopy życiowej co przy alimentach na rzecz pozwanej w wysokości żądanej przez powoda jaskrawo naruszałoby tę zasadę.

Aktualny koszt utrzymania pozwanej wynosi około 2000 złotych miesięcznie( koszty szkolne, korepetycje, wyżywienie). Alimenty w wysokości 500 złotych miesięcznie, zasądzone w 2009 roku stanowią obecnie minimum, które powód winien ponosić jako wkład w koszt utrzymania córki.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji na podstawie art. 133§1 krio, art.135§1 i §2 krio i 138 krio.

O kosztach orzeczono na podstawie art.98 kpc.