Sygn. akt II Cz 257/15

POSTANOWIENIE

Dnia 27 lutego 2015 r.

Sąd Okręgowy w Szczecinie Wydział II Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Agnieszka Tarasiuk- Tkaczuk

Sędziowie: SSO Zbigniew Ciechanowicz ( spr.)

SSO Karina Marczak

po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2015 r. w Szczecinie na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa(...) w S.

przeciwko C. W.

o zapłatę

na skutek zażalenia powoda na zarządzenie Przewodniczącego w Sądzie Rejonowym Szczecin- Centrum w Szczecinie z dnia 16 grudnia 2014 roku, w sprawie sygn. akt III C 767/14 upr.

postanawia:

uchylić zaskarżone zarządzenie.

UZASADNIENIE

Zarządzeniem z dnia 16 grudnia 2014 r., ( sygn. akt III C 767/14) Przewodniczący w Sądzie Rejonowym Szczecin- Centrum w Szczecinie zwrócił wniosek powoda z dnia 22 lipca 2014 roku o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi zaocznemu z dnia 26 czerwca 2014 roku.

W uzasadnieniu wskazał, że powód został wezwany do uiszczenia opłaty kancelaryjnej od wniosku w wysokości 6 złotych w terminie 7 dni pod rygorem jego zwrotu. Wobec zaistniałego braku oraz jego nieuzupełnienia w ocenie Przewodniczącego niemożliwym było nadanie sprawie prawidłowego biegu, co uzasadniało zwrot wniosku na podstawie art. 130 § 2 kpc.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł powód, wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Nadto, wniósł o zasądzenie na jego rzecz kosztów postępowania zażaleniowego według norm przepisanych.

Skarżący wskazał, iż w sprawie została uiszczona opłata sądowa w kwocie 30 złotych, która swoim zakresem obejmuje wszystkie czynności procesowe sądu wykonywane w sprawie, w celu przeprowadzenia i zakończenia postępowania. Czynność nadania przez sąd, rozpoznający sprawę klauzuli wykonalności nie podlega żadnym opłatom. Skarżący podniósł, iż zgodnie z art. 77 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych pobranie opłaty kancelaryjnej w wysokości 6 złotych przewidziane jest z tytułu wydania na podstawie akt sprawy odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności. Tymczasem powód załączył do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności orzeczenie Sądu Rejonowego w oryginale, a co za tym idzie nie ma mowy o wydaniu jakiegokolwiek jego odpisu na podstawie akt sprawy, a tylko faktycznie wykonanie czynności jaką jest nadanie prawomocnemu orzeczeniu klauzuli wykonalności, która w świetle obowiązujących przepisów nie podlega żadnym opłatą.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie doprowadziło do uchylenia zaskarżonego zarządzenia.

Zaskarżonym zarządzeniem przewodniczący zwrócił wniosek powoda o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi zaocznemu wydanemu w dniu 26 czerwca 2014 roku ( sygn. akt III C 767/14), z tym uzasadnieniem, że powód nie uiścił w zakreślonym mu terminie opłaty kancelaryjnej w wysokości 6 złotych.

Sąd Okręgowy dokonując analizy prawidłowości wydanego zarządzenia doszedł do przekonania, że w okolicznościach rozpoznawanej sprawy nie było podstaw do zwrotu wniosku powoda na podstawie art. 130 § 1 kpc.

Opłata kancelaryjna została uregulowana w art. 77 oraz art. 78 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W myśl art. 77 ust. 1 „ opłatę od wniosku o wydanie na podstawie akt: 1) poświadczonego odpisu, wypisu i wyciągu, 2) odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem prawomocności, 3) odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności; 4) zaświadczenia- pobiera się w kwocie 6 złotych za każdą rozpoczętą stronice wydanego dokumentu”

Użyte w art. 77 ust. 1 pkt. 3 określenie: „wydanie na podstawie akt odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem prawomocności” oraz ustalenie wskazanej opłaty za „każdą stronicę wydanego dokumentu” oznacza, że chodzi w tym przypadku o wydanie z akt odpisu orzeczenia, sporządzonego na podstawie akt w celu jego doręczenia stronie.

Kierując się powyższym, stwierdzić należy, iż strona wnosząc o odpis orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności (które następuje przez nadanie klauzuli wykonalności) nie uiszcza oddzielnej opłaty za samo stwierdzenie wykonalności, a jedynie uiszcza opłatę za każdą stronicę tak powstałego dokumentu. Ustawodawca w art. 77 uksc nie przewidział bowiem, odrębnej opłaty kancelaryjnej od wniosku o nadanie klauzuli wykonalności. Tak więc strona, wnosząc o wydanie orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności, otrzyma to orzeczenie wraz z klauzulą wykonalności, uiszczając od takiego dokumentu jedynie opłatę kancelaryjną w wysokości 6 zł za każdą stronicę wydanego dokumentu.

Reasumując, powyższe rozważania stwierdzić należało, iż obowiązek uiszczenia opłaty kancelaryjnej od wniosku o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu stanowiącemu orzeczenie sądu, nie wynika z żadnego przepisu, zwłaszcza w sytuacji, gdyż wierzyciel składa oryginał tytułu egzekucyjnego. Obowiązki fiskalne, nie mogą być nakładane na strony jeżeli przepis wyraźnie tak nie stanowi, podobnie jak negatywne skutki procesowe wobec strony, która nie dokonała czynności procesowej mogą następować wyłącznie wówczas, gdy wynika to wyraźnie z przepisu prawa. W okolicznościach rozpoznawanej sprawy, powód do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności wydanemu przez Sąd Rejonowy Szczecin- Centrum w Szczecinie w dniu 26 czerwca 2014 roku- wyrokowi zaocznemu, załączył jego oryginał (k. 36- 37 akt sprawy). W tej sytuacji, nie zachodziła konieczność sporządzenia i wydania w oparciu o akta sprawy odpisu orzeczenia, który jak wynika z powyższego został złożony wraz z wnioskiem, ale do opatrzenia go wyłącznie klauzulą wykonalności, która to czynność jest wolna od jakichkolwiek opłat. W świetle powyższego, Przewodniczący w sposób nieuprawniony nałożył na powoda obowiązek fiskalny w postaci uiszczenia opłaty kancelaryjnej a następnie w sposób nieprawidłowy przyjął, iż jego niewykonanie może stanowić podstawę do zwrotu wniosku.

Z tych też względów zaskarżone zarządzenie nie mogło się ostać i podlegało uchyleniu na postawie art. 386 § 4 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c..

O kosztach postępowania zażaleniowego rozstrzygnie Sąd Rejonowy w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie na podstawie art. 108 § 2 k.p.c.

(...)

(...)

(...)

(...)

(...)