Sygn. akt III RC 513/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 14 grudnia 2015r

Sąd Rejonowy w Kłodzku III Wydział Rodzinny i Nieletnich w składzie:

Przewodniczący SSR Jolanta Urbanowicz

Protokolant Aneta Gustowska

po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2015r w Kłodzku

na rozprawie

sprawy z powództwa T. N. (1)

przeciwko T. N. (2)

o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny ustał

ustala, iż obowiązek alimentacyjny powoda T. N. (1) względem pozwanego T. N. (2) wynikający z wyroku zaocznego Sądu Rejonowego w Kłodzku z dnia 23 czerwca 2009r. sygn. akt III RC 375/09 ustał z dniem 22 września 2015r.

(...)

Powód T. N. (1) wniósł o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec pozwanego T. N. (2). W uzasadnieniu podał, że jest zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz pozwanego w wysokości 500 złotych miesięcznie. W 2012/2013 pozwany rozpoczął naukę w trybie dziennym w (...) Szkole Zawodowej w N. i na własną prośbę został skreślony w dniu 29 października 2014r. Obecnie jest słuchaczem drugiej klasy Liceum (...) Centrum (...) w N.. Pozwany rezygnując w ostatniej klasie szkoły zawodowej z edukacji pozbawił się możliwości uzyskania zawodu i tym samym możliwości usamodzielnienia się. Jest to celowe działanie służące otrzymywaniu nadal alimentów. Podał, że pracuje w Niemczech w firmie (...)(...)w J., otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1400 euro.

Pozwany T. N. (2) wniósł o oddalenie powództwa. Podał, że uczęszcza do szkoły, chciałby iść na studia.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Wyrokiem zaocznym Sądu Rejonowego w Kłodzku z dnia 23 czerwca 2009r. powód T. N. (1) zobowiązany został do łożenia na rzecz małoletnich wtedy pozwanego T. N. (2) i A. N. rent alimentacyjnych w kwotach po 500 złotych miesięcznie na rzecz każdego z małoletnich.

Wówczas powód T. N. (1) utrzymywał się z prac podejmowanych w kraju i w (...). Wraz z konkubiną W. P. i jej dwójką małoletnich dzieci mieszkał u matki. Opłacał 2/3 rachunków związanych z utrzymaniem domu. Był zobowiązany do alimentowania małoletniej córki M. N. kwotą po 250 złotych miesięcznie. W. P. pracowała, zarabiała 1500 złotych miesięcznie. Matka powoda pobierała emeryturę w kwocie około 1000 złotych miesięcznie. W tym samym czasie pozwany T. N. (2) miał 15 lat, uczył się w trzeciej klasie gimnazjum. Mieszkał z matka M. K. (1) i o rok młodszym bratem A. N.. Chorował na astmę, alergie. Miał astygmatyzm, nosił okulary. M. K. (1) pracowała, zarabiała 1200 – 1300 złotych miesięcznie netto. Za czynsz płaciła 117 złotych, prąd 200 złotych co dwa miesiące, gaz 40 złotych. Na synów pobierała zasiłki rodzinne po 64 złote miesięcznie na każdego z nich.

dowód: - akta Sądu Rejonowego w Kłodzku sygn. akt III RC 375/09

Powód T. N. (1) jest zobowiązany do alimentowania pozwanego T. N. (2) kwota po 500 złotych miesięcznie oraz córki M. N. po 400 złotych miesięcznie.

dowód: - zeznania powoda T. N. (1)

- akta Sądu Rejonowego w Kłodzku sygn. akt III RC 375/09

Powód T. N. (1) jest w małżeństwie z W. N.. Z małżeństwa dzieci nie ma. Wraz z żoną pracuje w (...). W miejscowości M., wynajmuje mieszkanie za 500 euro miesięcznie. Zarabia 1400 euro, a jego żona 862 euro miesięcznie netto.

dowód: - zeznania powoda T. N. (1)

- zaświadczenie z E. M. z 13 listopada 2015r.

Na wakacje, święta, weekendy powód T. N. (1) przyjeżdża do L., gdzie przy ulicy (...) znajduje się mieszkanie jego siostry zamieszkałej w B.. Powód za mieszkanie to opłaca podatek od nieruchomości w kwocie 400 złotych rocznie, prąd 100 złotych miesięcznie, gaz 50 złotych za dwa miesiące.

dowód: - zeznania powoda T. N. (1)

Pozwany T. N. (2) urodził się (...) Jest zdrowy. Nie ma majątku. Mieszka w L. z matką M. K. (1) i konkubentem matki A. K.. M. K. (1) jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w K. jako bezrobotna bez prawa do zasiłku. A. K. pobiera emeryturę w wysokości 1143,25 złotych miesięcznie netto. Czynsz za mieszkanie wynosi 450 złotych, prąd 180 złotych, gaz 53 złote.

dowód: - zeznania powoda T. N. (2)

- odpis skrócony aktu urodzenia pozwanego T. N. (2)

- zaświadczenie Powiatowego Urzędu Pracy w K. z 5 listopada

2015r.

- decyzja dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego w G. z

2 marca 2015r.

Pozwany T. N. (2) w 2011r. ukończył gimnazjum. Powtarzał III klasę gimnazjum. Od 7 listopada 2011r. do 31 sierpnia 2012r. uczył się w Technikum w Noworudzkiej Szkole (...) w N.. Po ukończeniu I klasy technikum, 1 września 2012r. rozpoczął naukę w II klasie (...) Szkoły Zawodowej w N.. W III klasie nie uzyskał promocji. Powtarzając III klasę (...) Szkoły Zawodowej w dniu 29 października 2014r. został skreślony z listy uczniów na własną prośbę. Podjął naukę w I klasie Liceum(...)w Centrum (...) w N.. Obecnie realizuje trzeci semestr nauki. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu, wyłącznie w soboty i w niedziele. W trzecim semestrze zajęcia są: 12-13;26-27 września 2015r.; 3-4 i 17-18 października 2015r.; 7-8 i 21-22 listopada 2015r.; 5-6 i 12-13 grudnia 2015r.; 9-10 i 23 – 24 stycznia 2016r. Czesne wynosi 69 złotych miesięcznie.

dowód: - zeznania pozwanego T. N. (2)

- zaświadczenie (...) Szkoły Zawodowej w N. z

14 września 2015r.

- zaświadczenia z Centrum (...) w N. z

14 września 2015r. i 21 listopada 2015r.

- zaświadczenie z N. Szkoły (...) w N. z 16

listopada 2015r.

Pozwany T. N. (2) nie pracuje. Nie jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w K.. Na wakacjach 2015r. podejmował prace dorywcze, zarobił 400 złotych.

dowód: - zeznania pozwanego T. N. (2)

Powiatowy Urząd Pracy w K. Filia w Nowej Rudzienie dysponował ofertami pracy dla osób bez kwalifikacji w: Usługi (...) ulica (...); (...) W. ( pracodawca zapewnia dojazd); Przedsiębiorstwo (...); Firma (...) w N. ulica (...); (...) S.A. W. ulica (...); PHU (...) Sp. z o.o. W. ulica (...); (...) ulica (...), M. K. (2) ulica (...); (...) Sp. z o.o. N. ulica (...), L. S. Sp. zo.o. K. ulica (...) ( praca w K.); (...) B. ulica (...) ( praca w N.). Oferowano wynagrodzenie 1750-2500 złotych brutto.

dowód: - pismo Powiatowego Urzędu Pracy w K. Filia w N.

z dnia 17 listopada 2015r.

Sąd zważył:

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego ( art. 138 k.r.o.). Zmiana stosunków może uzasadniać żądanie zmiany prawomocnego orzeczenia sądu poprzez podwyższenie alimentów, ich obniżenie bądź ustalenie, że obowiązek alimentacyjny ustał. To ostatnie orzeczenie może zostać wydane gdy uprawniony uzyska zdolność do samodzielnego utrzymania się. Ustalenie zmiany stosunków następuje przez porównanie stosunków obecnych z warunkami i okolicznościami uprzednio obowiązującymi.

Od ostatniego orzekania o alimentach sytuacja powoda T. N. (1) zmieniła się o tyle, że ma stałą prace w Niemczech ( w 2009r. pracował tam sezonowo). Zmieniła się natomiast zasadniczo sytuacja pozwanego T. N. (2). W 2009r. był on jeszcze małoletni, miał 15 lat. Uczył się w systemie stacjonarnym, w gimnazjum. Obecnie ma 21 lat (9 kwietnia 2016r. – 22 lata), wykształcenie gimnazjalne, żadnego zawodu. Poza szkołą zawodowa i gimnazjum ( w którym uczył się 4 lata) innej szkoły nie ukończył, choć uczył się w technikum, szkole zawodowej, a obecnie w liceum ogólnokształcącym. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął naukę w technikum, by po roku przenieść się do zawodówki. Następnie dwa lata był w szkole zawodowej by stwierdzić, że zawód mechanika go nie interesuje. Obecnie uczy się w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Centrum (...) w N., ponieważ jak podał chce zdawać maturę, iść na studia. Pozwany T. N. (2) maturę mógł zdawać kontynuując naukę w technikum, które przy dołożeniu należytej staranności ukończyłby w 2015r., zdobywając także zawód. Jednakże z powodu niesystematycznego realizowania obowiązku szkolnego, słabych wyników w nauce musiał przenieść się do szkoły zawodowej. Także w szkole zawodowej wagarował, nie uzyskał promocji do III klasy.

Pozwany T. N. (2) podnosił, że chce zdać maturę. Jeżeli powodem podjęcia przez niego nauki w systemie weekendowym nie jest mała ilość dni nauki szkolnej ( 4 dni w miesiącu), a możliwość zdawania matury, to powinien rozważyć podjęcie nauki w systemie stacjonarnym tak by nie ponieść kolejnej porażki edukacyjnej. Tym bardziej, że nie pracuje i na razie nie planuje podjęcia zatrudnienia. Niezrozumiałym jest dlaczego nawet nie zarejestrował się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Jedynym wyjaśnieniem jest, że pozwany T. N. (2) nie chce pracować, nie chce być samodzielny finansowo. Chce natomiast jak najdłużej otrzymywać od ojca alimenty.

Powiatowy Urząd Pracy w K. Filia w N. dysponował ofertami pracy dla osób bez kwalifikacji za wynagrodzeniem 1750 – 2500 miesięcznie brutto. Nie ma żadnych przeszkód, które wyłączałyby możliwość skorzystania przez pozwanego T. N. (2) z tych ofert. Na pewno taką przeszkodą nie jest nauka w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Centrum (...) w N.. Zajęcia tam odbywają się 4 razy w miesiącu, wyłącznie w soboty i w niedziele. Dla porównania w szkole stacjonarnej w miesiącu jest średnio 20 dni nauki.

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka ustaje wówczas, gdy dziecko osiągnie samodzielność życiową, co z reguły łączy się z możliwością podjęcia pracy zawodowej. Pozwany T. N. (2) jest młody i zdrowy. Są dla niego oferty pracy. Może także pogodzić prace z nauką. Okoliczność, że faktycznie nie jest zainteresowany podjęciem zatrudnienia nie może uzasadniać dalszego istnienia obowiązku alimentacyjnego.

Zdaniem Sądu pozwany T. N. (2) osiągnął samodzielność życiową to jest faktyczna i realną zdolność do samodzielnego utrzymania się. Zatem obowiązek alimentacyjny powoda T. N. (1) winien ustać.