Sygn.akt VIIIU 912/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 18 lutego 2015 roku Zakład ubezpieczeń Społecznych I Oddział w łodzi odmówił H. K. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. W uzasadnieniu wskazano ,iż wnioskodawczyni nie jest osobą niezdolną do pracy , co wynika z orzeczenia lekarza orzecznika ZUS i komisji lekarskiej ZUS / decyzja w aktach ZUS/

W dniu 13 marca 2013 roku wnioskodawczyni złożyła odwołanie od w/w decyzji /odwołanie k- 2/

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania, podnosząc argumentacji jak w zaskarżonej decyzji / odpowiedź na odwołanie k- 4/.

W postępowaniu sadowym Sad dopuścił dowód z opinii biegłych lekarzy neurologa, ortopedy i psychiatry w celu oceny stanu zdrowia wnioskodawczyni / postanowienie k- 6/. Na wniosek psychiatry Sąd dopuścił również dowód z opinii psychologa / postanowienie k- 55/. W zakresie badania przez biegłego ortopedy wnioskodawczyni wniosła o odstąpienie od badania przez tego specjalistę ponieważ nie leczy się z powodu schorzeń ortopedycznych / pismo wnioskodawczyni k- 38/.

W opiniach wszystkich biegłych nie stwierdzono u wnioskodawczyni niezdolności do pracy / opinie pisemne biegłych psychiatry k- 50-52, k- 57 , psychologa k- 56-56odw, neurologa k- 34-36/. Opinie biegłych zostały doręczone wnioskodawczyni /niesporne, oświadczenie wnioskodawczyni podczas rozprawy dnia 17 maja 2016 00:00:55 płyta CD k- 81/

Podczas rozprawy w dniu 17 maja 2016 roku wnioskodawczyni złożyła oświadczenie ,iż cofa odwołanie. Pełnomocnik ZUS wyraził zgodę na cofnięcie odwołania / oświadczenie wnioskodawczyni 00:12:03 CD k- 81, pełnomocnika ZUS 00:14:24 CD k- 81/.

Sąd zważył, co następuje :

Zgodnie z treścią art. 203 § 1 k.p.c. pozew (odwołanie) może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku. Sąd może jednak uznać cofnięcie pozwu (odwołania) za niedopuszczalne, gdy okoliczności sprawy wskazują, że czynność ta jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, bądź gdy narusza słuszny interes pracownika (ubezpieczonego) (art. 203 § 4 w zw. z art. 469 k.p.c.). W razie skutecznego cofnięcia pozwu (odwołania) Sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania (art. 355 § 1 k.p.c.).

Po rozważeniu wszelkich okoliczności sprawy, Sąd uznał cofnięcie odwołania za skuteczne i dopuszczalne. Należy mieć na uwadze ,iż wnioskodawczyni cofnęła odwołanie w sprawie w pełni świadomie , po zapoznaniu się z opiniami biegłych dotyczących jej stanu zdrowia i nie podjęła żadnej polemiki z ich treścią , pomimo zakreślania przez Sad terminu na złożenie uwag i zastrzeżeń.

Biorąc powyższe pod uwagę, Sąd na podstawie art. 355 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. umorzył postępowanie w sprawie.