Sygn. akt VU 77/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 25 lutego 2015 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący SSO Romuald Kompanowski

Protokolant Anna Werner-Dudek

po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2015 r. w Kaliszu

odwołania L. K.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 5 listopada 2014 r. Nr (...)

w sprawie L. K.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o emeryturę

oddala odwołanie

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 5 listopada 2014 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. odmówił L. K. prawa do emerytury dla pracowników zatrudnionych w szczególnych albowiem wnioskodawczyni nie osiągnęła wymaganego okresu ubezpieczenia. Tym samym organ rentowy nie uwzględnił wnioskodawczyni do okresu ubezpieczenia zgłoszonego przez nią okresu pracy rolniczej w okresie wakacji w 1977 r. i w 1978 r.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła L. K. wnosząc o zmianę decyzji i przyznanie prawa do emerytury przy zaliczeniu pracy w rolnictwie w zgłoszonym okresie.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd ustalił, co następuje:

Odwołująca L. K. urodzona dnia (...), legitymuje się na dzień 1 stycznia 1999 r. okresem składkowym w rozmiarze 16 lat 3 miesiące i 9 dni oraz okresem nieskładkowym w rozmiarze 3 lata 4 miesiące i 22 dni. Zaliczony przez ZUS okres pracy w warunkach szczególnych wynosi ponad 15 lat.

/bezsporne/

Odwołująca po ukończeniu szkoły podstawowej, dalszą naukę podjęła we wrześniu 1974 r. w Liceum Ogólnokształcącym w P.. W następnym roku szkolnym zmieniła szkołę i dalej uczyła się 3-letniej Szkole Zawodowej w O. Szkołę tę ukończyła w czerwcu 1978 r. We wrześniu 1978 r. odwołująca podjęła naukę w technikum dla pracujących. Naukę tę ukończyła w czerwcu 1981 r. Od 1975 r. odwołująca zamieszkiwała z rodzicami na terenie O.

/bezsporne/

W okresie wakacji 1977 r. i 1978 r. odwołująca przyjeżdżała do miejscowości C., do znajdującego się tam gospodarstwa rolnego należącego najpierw do P. R. a później do J. i J. R.. Powierzchnia gospodarstwa wynosiła około 15 ha. Grunt wykorzystywany był pod uprawy ziemniaków, zbóż; część areału stanowiła łąka. W gospodarstwie był inwentarz: konie, krowy drób. W trakcie takiego pobytu odwołująca wykonywała prace w gospodarstwie przy oprzątaniu zwierząt, wypędzaniu krów na pastwisko, chodziła robić zakupy, zbierała ziemniaki, w okresie żniw pracowała przy zbieraniu zboża z pola.

dowód: zeznania świadków: E. F., J. K., zeznania odwołującej.

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem 32 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17.12. 1998 r. o emeryturach i rentach ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., będącymi pracownikami, o których mowa w ust. 2-3, zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym niż określony w art. 27 ustawy.

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. w myśl uregulowania zawartego w przepisie art. 184 ust. 1 cytowanej ustawy mogą nabyć prawo do emerytury na powyższych warunkach po osiągnięciu wieku określonego w art. 32 ustawy, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy tj. w dniu 1 stycznia 1999 r. osiągnęli:

- okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat

oraz

- okres składkowy i nieskładkowy wynoszący w przypadku kobiet co najmniej 20 lat.

Odwołująca, urodzona dnia (...), wiek 55 lat osiągnęła w dniu (...). Na dzień 1 stycznia 1999 r. legitymuje się ponad 15-letnim okresem pracy w warunkach szczególnych.

Nie spełniła jednak na ten dzień wymaganego 20-letniego okresu ubezpieczenia.

Przede wszystkim brak jest jakichkolwiek warunków aby zgłoszony okres podlegał zaliczeniu jako okres składkowy w rozumieniu przepisu art. 6 ust. 2 pkt 1 lit.a ustawy o emeryturach i rentach. Odwołująca bowiem w zgłoszonym okresie nie miała zawartego stosunku pracy. Relacje rodzinne, charakter pobytu odwołującej wskazuje na rodzinne relacje między odwołującą a jej wujostwem. Takie relacje nie mogły sprawić o relacjach typowych dla stosunku pracy opartego na podległości służbowej. Brak takich relacji eliminuje wskazany okres jako okres składkowy w rozumieniu przytoczonych przepisów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 3 ustawy o emeryturach i rentach przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się również przypadające przed dniem 01.01.1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia.

Istotą tego przepisu nie jest umożliwienie osobom zasadniczo nie związanym z rolnictwem uzupełniania brakujących okresów. Powołany przepis w systemie funkcjonuje wyłącznie jako gwarantujący możliwość uzupełniania brakujących okresów ubezpieczenia tym osobom, które z racji posiadania gospodarstwa rolnego bądź zamieszkiwania w takim gospodarstwie w charakterze domownika, nie wykonywały pracy najemnej. Odwołująca w badanych okresach nie była domownikiem albowiem jego centrum życiowe koncentrowało się w odległym o 30 km O. Okazjonalny pobyt w gospodarstwie nawet połączony z pracą rolniczą przypadającą w okresie nasilonych prac polowych nie może być zrównany z pracą osoby, której jedynym zajęciem jest prowadzenie gospodarstwa rolnego bądź praca w takim gospodarstwie w charakterze członka rodziny rolnika prowadzącego gospodarstwo.

W tych warunkach z uwagi na brak podstaw do uznania zgłoszonego okresu jako okresu uzupełniającego o jakim jest mowa w art. 10 ust. 1 ustawy jak i okresu składkowego wymienionego w art. 6 ust. ustawy, odwołanie jako nieuzasadnione podlegało oddaleniu.