Sygn. akt XVII AmK 6/14

WYROK

I.W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 9 marca 2015 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

w składzie:

Przewodniczący: SSO Bogdan Gierzyński

Protokolant: sekretarz sądowy Ewa Naróg

po rozpoznaniu w dniu 9 marca 2015 roku w Warszawie na rozprawie

sprawy z odwołania (...) sp. z o.o. z siedzibą w W.

przeciwko Prezesowi Urzędu Transportu Kolejowego

z udziałem zainteresowanego: (...) S.A. z siedzibą w W.

o udostępnienie infrastruktury kolejowej

na skutek odwołania (...) sp. z o.o. z siedzibą w W. od Decyzji Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego z dnia 13 grudnia 2013 r. nr (...)

1.  oddala odwołanie;

2.  zasądza od (...) sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego kwotę 360 zł (trzysta sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów procesu.

SSO Bogdan Gierzyński

XVII AmK 6/14

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 13 grudnia 2013 r., nr (...), Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, na podstawie art. 13 ust. 1 pkt. 6c, art. 29 ust. li w związku z art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 16, poz. 94 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o transporcie kolejowym", oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 267), zwanej dalej „k.p.a.", działając z urzędu w sprawie zawarcia pomiędzy (...) sp. z o.o. z siedzibą w W. (zwaną dalej (...) lub przewoźnikiem") a (...) S.A. z siedzibą w W. (zwaną dalej (...) lub „Zarządcą"), razem zwanymi dalej „Stronami", umowy o udostępnienie infrastruktury kolejowej do przewozu osób w rozkładzie jazdy pociągów 2013/2014,

I. ustalił jak niżej, następujące warunki udostępniania infrastruktury kolejowej spółce (...) przez zarządcę infrastruktury (...) na rozkład jazdy pociągów obowiązujący od dnia 15 grudnia 2013 r. do dnia 13 grudnia 2014 r.

§ 1. Definicje

Użyte w Decyzji określenia oznaczają:

1) Zarządca lub (...) S.A. z siedzibą w W.;

2) Przewoźnik lub (...) - (...) sp. z o.o. z siedzibą w W.;

3) Decyzja - niniejszą decyzję;

4) Regulamin - Regulamin przydzielania tras pociągów i korzystania z przydzielonych tras pociągów przez licencjonowanych przewoźników kolejowych w ramach rozkładu jazdy pociągów 2013/2014 opracowany przez Zarządcę, stanowiący wzorzec umowy w rozumieniu art. 384 i 385 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z poźn. zm.), zwanej dalej „Kodeksem cywilnym" lub „k.c.";

5) Cennik - Cennik stawek jednostkowych opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej zarządzanej przez (...) S.A. obowiązujący od 15 grudnia 2013 r., zatwierdzony przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, zwanego dalej „Prezesem UTK”, Decyzją Nr (...) z dnia 8 listopada 2013 r., obejmujący:

Część I. Stawki jednostkowe opłaty podstawowej:

1. Stawki jednostkowe opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej;

2. Stawki jednostkowe opłaty podstawowej za dostęp do urządzeń związanych z obsługą pociągów;

Część II. Stawki jednostkowe opłat dodatkowych;

Część III. Współczynniki i zasady zwiększania stawek jednostkowych opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej;

6) rozkład jazdy pociągów - trasy pociągów przydzielone w rocznym rozkładzie jazdy

pociągów (zwanym dalej „RRJ") i w indywidualnym rozkładzie jazdy pociągów

(zwanym dalej „IRJ") lub wprowadzone przez Zarządcę w zastępczym rozkładzie

jazdy (zwanym dalej „ZRJ");

a) RRJ - rozkład jazdy obowiązujący od 15 grudnia 2013 do 13 grudnia 2014 r.;

b) IRJ - rozkład jazdy pociągu Przewoźnika - nie ujęty w RRJ - opracowany przez Zarządcę w przypadku wolnej przepustowości, na podstawie złożonego do Zarządcy wniosku Przewoźnika o przydzielenie trasy pociągu;

c) ZRJ - rozkład jazdy opracowany przez Zarządcę i uzgodniony z Przewoźnikiem, zawierający zmiany wynikające z planowanej realizacji robót;

7) SEPE - System Ewidencji Pracy Eksploatacyjnej;

8) okres rozliczeniowy - jeden z trzynastu okresów przyjętych do rozliczeń, dla których Zarządca wystawia faktury. Pierwszy obejmuje okres od 15 do 31 grudnia 2013 r., kolejnych jedenaście odpowiada następującym po sobie miesiącom kalendarzowym od stycznia do listopada, a trzynasty obejmuje okres od 1 do 13 grudnia 2014 r.

§ 2. Zobowiązania Stron

1. Warunkiem udostępnienia infrastruktury kolejowej jest posiadanie przez Zarządcę Autoryzacji Bezpieczeństwa. Zarządca posiada Autoryzację Bezpieczeństwa, część A nr (...) i część B nr (...), ważną do dnia 29 grudnia 2015 r., uprawniającą do zarządzania infrastrukturą kolejową.

2. Warunkiem dostępu Przewoźnika do infrastruktury kolejowej Zarządcy jest posiadanie ważnych na dzień wydania Decyzji dokumentów, o których mowa w § 9 ust. 1 Regulaminu.

3. W przypadku, kiedy w trakcie obowiązywania Decyzji dokumenty, o których mowa w ust. 2, straciłyby ważność lub ich treść uległa zmianie, Przewoźnik zobowiązany jest niezwłocznie poinformować o tym fakcie Zarządcą w formie pisemnej.

4. Zobowiązuje się Przewoźnika do powierzenia prowadzenia pociągów maszynistom spełniającym warunki określone w ustawie o transporcie kolejowym i wydanych na jej podstawie przepisach.

5. Zobowiązuje się Przewoźnika, aby jego personel uczestniczący w procesie przejazdów pociągów posługiwał się językiem polskim.

6. Zobowiązuje się Przewoźnika, aby dla wszystkich swoich pracowników biorących udział w realizacji przejazdów pociągów, w przypadku awarii pojazdu kolejowego, ustalił zasady postępowania eliminujące możliwe w takich sytuacjach utrudnienia eksploatacyjne na limach kolejowych zarządzanych przez Zarządcę.

7. Zobowiązuje się Strony, aby przy realizacji Decyzji, na udostępnionej infrastrukturze kolejowej będącej w zarządzie (...), stosowały postanowienia Regulaminu, z zastrzeżeniem wyjątków zawartych w niniejszej Decyzji.

8. Zobowiązuje się Zarządcę, aby w przypadku, kiedy wszyscy przewoźnicy osób zrealizują pracę eksploatacyjną wyższą niż 142 858,0 tys. pockm i Przewoźnik złoży oświadczenie, o którym mowa w ust. 9, poinformował pisemnie Przewoźnika o terminie rozpoczęcia naliczania minimalnej stawki jednostkowej opłaty dla pociągów, o których mowa w ust. 9.

9. Zobowiązuje się Przewoźnika, aby w terminie do 1 października 2014 r. złożył na adres Zarządcy oświadczenie o zawarciu umów o świadczenie usług publicznych wraz z ich wykazem i ujętymi w nich numerami pociągów.

10. Dla minimalizacji skutków opóźnień pociągów Przewoźnika, istnieje możliwość realizacji przejazdów z wykorzystaniem infrastruktury kolejowej linii nr (...) będącej w zarządzie (...) sp. z o.o. w odstępstwie od przydzielonej trasy po linii nr (...) Zarządcy.

§ 3. Przedmiot Decyzji

1. Decyzja określa zasady udostępniania Przewoźnikowi infrastruktury kolejowej, będącej w zarządzie (...), w celu realizacji rozkładu jazdy pociągów.

2. Przydzielone Przewoźnikowi trasy pociągów zawarte są w Załączniku A.

3. W ramach korzystania z przydzielonych tras pociągów Zarządca świadczy na rzecz Przewoźnika usługi podstawowe w zakresie minimalnego dostępu do infrastruktury kolejowej określone w Załączniku nr 1, usługi podstawowe dostępu do urządzeń związanych z obsługą pociągów oraz usługi dodatkowe określone w Załączniku nr 2.

4. Inne usługi, niewymienione w ust. 3, mogą być świadczone na podstawie odrębnych umów lub zleceń.

5. Decyzja nie obejmuje usług dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej na cele trakcyjne, na które Przewoźnik zobowiązany jest zawrzeć odrębne umowy z podmiotami je świadczącymi.

§ 4. Warunki udostępniania oraz korzystania z infrastruktury kolejowej

2. Charakterystykę infrastruktury kolejowej zarządzanej przez Zarządcę określono w Załączniku 2 do Regulaminu.

3. Zmiana parametrów przydzielonej trasy pociągu wynikająca z zastosowania innego rodzaju pojazdu trakcyjnego i/lub zwiększenia/zmniejszenia masy brutto pociągu może nastąpić na zasadach określonych w § 16 ust. 15 Regulaminu.

4. Przewoźnik, przed uruchomieniem pociągu, po jego zestawieniu zgodnie z parametrami określonymi w przydzielonej trasie pociągu zobowiązany jest do zgłoszenia Zarządcy jego gotowości do odjazdu, według zasad określonych w § 34 Regulaminu.

5. W trakcie korzystania z infrastruktury kolejowej mogą wystąpić ograniczenia z jej korzystania, o których mowa w § 7 Regulaminu.

6. Zmiany organizacji ruchu kolejowego wynikające z planowanych robót na limach

Zarządcy, jak również nieprzewidziane utrudnienia eksploatacyjne z przyczyn leżących

po strome Zarządcy, mogą powodować konieczność wprowadzenia przez Przewoźnika

komunikacji zastępczej, o której mowa w § 38 Regulaminu.

7. Zobowiązuje się Zarządcę, aby w przypadku planowanej realizacji robót na limach kolejowych i konieczności zmiany organizacji ruchu kolejowego, przekazał ZRJ w trybie i terminach określonych w § 7 ust. 8 i 13 Regulaminu.

Przewoźnik dodatkowo ma możliwość wygenerowania z Internetowego Systemu Zamawiania Trasy Pociągu (ISZTP) ZRJ w formie przyjętej dla wydawnictw wewnętrznego rozkładu jazdy pociągów.

8. Zobowiązuje się Przewoźnika, aby jego pracownicy oraz osoby, którymi Przewoźnik posługuje się w wykonywaniu Decyzji, w trakcie realizacji przejazdów przestrzegli wszystkich parametrów określonych w przydzielonej trasie pociągu oraz postanowień zawartych w dodatkach 1 i 2 do wewnętrznego rozkładu jazdy pociągów, w które Przewoźnik zobowiązany jest ich wyposażyć.

9. Zobowiązuje się Przewoźnika, aby jego pracownicy oraz osoby, którymi Przewoźnik posługuje się w wykonywaniu Decyzji, wykonujący czynności związane bezpośrednio z prowadzeniem ruchu kolejowego, znali i stosowali instrukcje, zasady i wytyczne ujęte w:

1) wykazie krajowych przepisów bezpieczeństwa obowiązujących pracowników Przewoźnika wykonujących czynności związane bezpośrednio z bezpieczeństwem ruchu kolejowego stanowiącego Załącznik 3 do Regulaminu;

2) wykazie przepisów wewnętrznych obowiązujących Przewoźnika korzystającego z infrastruktury kolejowej Zarządcy stanowiącego Załącznik 3 A do Regulaminu.

10. Zobowiązuje się Przewoźnika, w przypadku realizacji przejazdów przez stacje graniczne, aby jego pracownicy znali i stosowali zasady prowadzenia ruchu określone w Miejscowych Porozumieniach Granicznych, regulaminach lub instrukcjach prowadzenia ruchu przez granicę.

11. Wyciągi z Miejscowych Porozumień Granicznych, wyciągi z regulaminów lub instrukcji prowadzenia ruchu przez granicę, Przewoźnik może otrzymać w zakładzie linii kolejowych, właściwym terytorialnie dla danej stacji granicznej. Ponadto wyciągi z Miejscowych Porozumień Granicznych znajdują się na stronie internetowej www.(...).

12. Zobowiązuje się Strony, aby w przypadku wystąpienia zdarzeń oraz trudności eksploatacyjnych na udostępnianej infrastrukturze kolejowej, stosowały zasady zawarte w § 36 Regulaminu.

13. W przypadku przejazdów pociągów z przesyłkami nadzwyczajnymi, o których mowa w § 19 Regulaminu, Przewoźnik nie może wykorzystywać kilku różnych zgód udzielonych przez Zarządcę w celu realizacji przejazdu pociągu w relacji, dla której zgoda nie była udzielona.

14. Zmiany organizacji ruchu kolejowego wynikające z planowanych robót na limach Zarządcy, mogą powodować konieczność przejazdu pociągu Przewoźnika z wykorzystaniem infrastruktury kolejowej linii nr (...) będącej w zarządzie (...) sp. z o.o. w odstępstwie od przydzielonej trasy po linii nr (...).

§ 5. Obowiązki i uprawnienia Stron

1. Strony zobowiązane są do stosowania obowiązków i uprawnień określonych w § 32 Regulaminu.

2. Przewoźnik ma prawo zrezygnować z przydzielonej trasy pociągu. Rezygnacja z przydzielonej trasy pociągu dokonywana jest przez pracowników Przewoźnika poprzez-Internetowy System Zamawiania Trasy Pociągu (ISZTP).

Potwierdzenie przyjęcia „Rezygnacji z przydzielonej trasy pociągu" generowane jest automatycznie z ISZTP i przesyłane drogą elektroniczną na adres wnioskodawcy.

W przypadku awarii ww. systemu, rezygnację z przydzielonej trasy pociągu, należy zgłaszać (pocztą elektroniczną lub faksem) na formularzu zgodnym ze wzorem stanowiącym Załącznik nr 3, do właściwego terytorialnie dla miejsca planowanego rozpoczęcia przejazdu, stanowiska ds. konstrukcji rozkładów jazdy pociągów, według Załącznika 4.3 do Regulaminu.

3. Zgodnie z zapisami § 32 ust. 1 pkt 15 Regulaminu, pracownicy Zarządcy posiadający imienne upoważnienia wydane przez Dyrektora Biura (...), uprawnieni są do przeprowadzenia doraźnych czynności sprawdzających, w zakresie:

1) wyposażenia pracowników i pojazdu kolejowego Przewoźnika w następujące dokumenty i przybory:

a) prawo kierowania pojazdem kolejowym lub licencję i świadectwo maszynisty,

b) zezwolenie wydane dla pracownika w trybie § 33 Regulaminu,

c) aktualny wewnętrzny rozkład jazdy pociągu oraz dodatek 2 do wewnętrznego rozkładu jazdy pociągów,

d) kartę próby hamulca i urządzeń pneumatycznych pociągu,

e) druki rozkazów pisemnych,

f) wykaz pojazdów kolejowych w składzie pociągu,

g) sprawny radiotelefon,

h) przybory sygnałowe;

2) zestawienia pociągu zgodnie z parametrami przydzielonej trasy pociągu.

4. Zobowiązuje się Zarządcę do powiadamiania Przewoźnika w terminie 14 dni o wynikach przeprowadzanych czynności sprawdzających.

5. Zobowiązuje się Przewoźnika do zezwolenia na przejazd pracownika Zarządcy w czynnej kabinie maszynisty na podstawie imiennego zezwolenia wydanego przez Przewoźnika. Wykaz stanowisk, dla których będą wystawiane ww. zezwolenia zawiera Załącznik 10 do Regulaminu.

W celu wydania zezwolenia na przejazd pracownika Zarządcy w kabinie maszynisty, w imieniu Zarządcy - Dyrektor Biura (...) występuje do Członka Zarządu Przewoźnika - Dyrektora Eksploatacyjnego z wnioskiem o wydanie zezwolenia. We wniosku należy wskazać następujące informacje:

1) imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe pracownika, dla którego zezwolenie ma zostać wydane;

2) cel wydania zezwolenia;

3) oświadczenie wnioskującego, że pracownik, dla którego zezwolenie ma zostać wydane ukończył odpowiednie przeszkolenie uprawniające do przebywania w kabinie maszynisty, obejmujące swym zakresem m. in. przepisy i zasady BHP obowiązujące podczas wsiadania do pojazdu i przebywania w pojeździe kolejowym, zasady szybkiej ewakuacji z kabiny maszynisty, zasady postępowania w przypadku stwierdzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz zapoznanie z obowiązującą sygnalizacją kolejową.

Zarządca ponosi odpowiedzialność za celowość wystąpienia o wydanie zezwolenia na przebywanie w kabinie maszynisty oraz prawdziwość zawartych we wniosku danych.

Zarządca ponosi odpowiedzialność za działania lub zaniechania pracowników przebywających w kabinie maszynisty, dla których wystąpił o wydanie zezwolenia.

Przewoźnik może odmówić wydania zezwolenia lub ograniczyć obszar i termin ważności zezwolenia, jeśli przemawiają za tym względy merytoryczne, bezpieczeństwa ruchu lub inne, związane z prawidłowym jego funkcjonowaniem.

Przewoźnik za wydanie zezwolenia lub w przypadku przedłużenia terminu jego obowiązywania może pobrać każdorazowo opłatę w wysokości 10 zł netto + podatek od towarów i usług VAT według stawki obowiązującej w dniu wystawienia faktury. Przedłużenie terminu ważności zezwoleń odbywa się na takich samych zasadach, jak i ich wydanie.

6.Zobowiązuje się Przewoźnika, aby jego Pracownicy stanowiący obsługę pojazdów trakcyjnych znali obsługiwane odcinki linii kolejowych, na których prowadzą pociąg.

W przypadku braku znajomości odcinków linii kolejowych przez obsługę pojazdów trakcyjnych z przyczyn powstałych po stronie Zarządcy, zobowiązuje się Zarządcę do zapewnienia na wniosek Przewoźnika przejazdu z prędkością 40 km/h, celem uzyskania znajomości odcinków linii kolejowych przez maszynistów pojazdów trakcyjnych Przewoźnika przy czym koszty takiego przejazdu związane z korzystaniem z infrastruktury kolejowej Zarządcy nie obciążają Przewoźnika.

7.Zobowiązuje się Zarządcę, aby po zakończeniu postępowania w sprawie zdarzenia (poważnego wypadku, wypadku, incydentu) i trudności eksploatacyjnej, w wyniku których powstały straty po stronie Zarządcy lub/i Przewoźnika, powołał zespół do ustalenia ich wysokości i odpowiedzialności za nie.

W imieniu Zarządcy zespół ten powoływany jest przez dyrektora zakładu linii kolejowych, właściwego terytorialnie dla miejsca wystąpienia zdarzenia lub trudności eksploatacyjnej.

Jeśli w terminie do 14 dni po zakończeniu postępowania w sprawie zdarzenia (poważnego wypadku, wypadku, incydentu) i trudności eksploatacyjnej, Zarządca nie powoła ww. zespołu, to do powołania takiego zespołu uprawniony jest Przewoźnik. Ustalenia zespołu są wiążące dla Zarządcy i Przewoźnika pod warunkiem umożliwienia uczestnictwa w nim przedstawicieli Zarządcy.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Zarządcy i Przewoźnika posiadający upoważnienia wydane zgodnie ze wzorem stanowiącym Załącznik nr 4. Do wydawania upoważnień ze strony Zarządcy upoważniony jest dyrektor zakładu linii kolejowych, właściwego terytorialnie dla miejsca wystąpienia zdarzenia lub trudności eksploatacyjnej, ze strony Przewoźnika uprawniony jest Członek Zarządu - Dyrektor Eksploatacyjny.

Podstawę prac zespołu, stanowi: w przypadku zdarzeń - protokół ustaleń końcowych lub raport Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, natomiast w przypadku trudności eksploatacyjnej - sprawozdanie końcowe z przeprowadzonego postępowania.

Każde posiedzenie zespołu jest protokołowane przez Stronę powołującą zespół i podpisywane przez wszystkich członków zespołu, a protokół z ostatniego posiedzenia oprócz ustalenia wysokości strat i odpowiedzialnych za nie, określa sposób i terminy rozliczeń finansowych.

8. Zobowiązuje się Zarządcę do zapewnienia utrzymanie czystości i porządku na peronach przez własne służby lub zewnętrznych podwykonawców zgodnie z Księgą Standardów Utrzymania Czystości Stacji Kolejowych opracowaną przez Zarządcę.

9. W przypadku stwierdzenia przez Przewoźnika uchybień w utrzymaniu czystości i porządku na peronach oraz w utrzymaniu międzytorzy szczególnie na stacjach, na których pociągi Przewoźnika rozpoczynają i kończą jazdę, Przewoźnik powiadamia Zarządcę - właściwy terytorialnie Zakład Linii Kolejowej, który ma obowiązek niezwłocznie podjąć działania eliminujące zgłoszone nieprawidłowości. Zobowiązuje się Zarządcę do niezwłocznego potwierdzenia Przewoźnikowi przyjęcia jego zgłoszenia o zaistniałej nieprawidłowości, a po jej usunięciu, do niezwłocznego poinformowania o tym Przewoźnika.

10. Zarządca zobowiązany jest do przekazania Przewoźnikowi, w terminie 7 dni od dnia doręczenia Decyzji, aktualnej na dzień wydania niniejszej Decyzji, Księgi Standardów Utrzymania Czystości Stacji Kolejowych oraz do informowania Przewoźnika o każdorazowej jej zmianie.

§ 6. Jednostki organizacyjne i stanowiska wyznaczone do współpracy

Zobowiązuje się Strony do przestrzegania następujących zasad dokonywania powiadomień:

1) w przypadku zdarzeń mających znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa i ciągłości prowadzenia ruchu, a także bezpieczeństwa ludzi i mienią powiadamia się odpowiednio:

a) po stronie Zarządcy - najbliższy posterunek ruchu,

b) po stronie Przewoźnika - maszynistę pojazdu trakcyjnego;

2) w przypadkach zakłóceń w realizacji rozkładu jazdy pociągów, powiadamia

się odpowiednio:

a) po stronie Zarządcy - poprzez najbliższy posterunek ruchu, (...) S. A., ekspozyturę zarządzania ruchem kolejowym Centrum (...), która powiadamia przedstawiciela Przewoźnika, tj. (...) sp. z o.o., tel. (...), kom. (...),

b) po stronie Przewoźnika - maszynistę pojazdu trakcyjnego;

3) w przypadkach pozostałych, w tym przy przekazywaniu innych informacji związanych z wykonywaniem Decyzji, odpowiednio powiadamia się:

a) po stronie (...) SA. Centrala Biuro Sprzedaży, adres: (...)-(...) W., ul. (...), e-mail: (...), fax. (...),

b) po stronie Przewoźnika - (...) sp. z o.o. Biuro (...), adres: (...)-(...) W., ul. (...), e-mail:

(...) oraz (...). fax. (...).

§ 7. Opłaty za korzystanie z infrastruktury kolejowej i inne opłaty

1. Opłata za korzystanie z infrastruktury kolejowej obejmuje:

1) opłatę podstawową za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej, obejmującą zrealizowane usługi, o których mowa w Załączniku nr 1;

2) opłatę rezerwacyjną, pobieraną za zamówioną i przydzieloną trasę pociągu, która nie została przez Przewoźnika wykorzystana;

3) opłatę podstawową za dostęp do urządzeń związanych z obsługą pociągów, obejmującą zrealizowane usługi, o których mowa w Załączniku nr 2 ust. l;

4) opłatę dodatkową, obejmującą zrealizowane usługi, o których mowa w Załączniku nr 2 ust 2.

2. W przypadku, kiedy przejazd pociągu obejmuje linie/odcinki będące w zarządzie różnych podmiotów gospodarczych, Zarządca pobiera opłatę tylko za korzystanie z infrastruktury kolejowej będącej w jego zarządzie.

3. Wysokość opłat podstawowych za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej dla przydzielonych tras pociągów zawarta jest w Załączniku B.

4. Szacowana wartość opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej została wyznaczona w Załączniku nr 5 i wynosi netto 104 468 382,03 zł.

5. Szacowana wartość opłaty podstawowej za dostęp do urządzeń związanych z obsługą pociągów wynosi netto 13 357 522,05 zł.

6. Szacowana wartość opłaty dodatkowej za usługi dodatkowe wynosi netto 79 798,63 zł.

7. Opłaty, o których mowa w ust. 1, wyznaczane są odpowiednio według zasad określonych w § 9, 10, 11 i 12 Decyzji i wnoszone przez Przewoźnika na rzecz Zarządcy, w trybie i terminie określonym w § 14 Decyzji.

8. W przypadku użycia pojazdu trakcyjnego innego przewoźnika dla „ściągnięcia" uszkodzonego taboru Przewoźnika, Zarządca obciąża Przewoźnika kwotą, wynikającą z faktury wystawionej przez przewoźnika.

9. W przypadku użycia pojazdu trakcyjnego Przewoźnika dla „ściągnięcia" uszkodzonego taboru innego przewoźnika, Przewoźnik obciąża Zarządcę kwotą równą poniesionym kosztom. Przewoźnik nalicza koszty za użycie lokomotyw i pracę drużyn trakcyjnych zgodnie ze stawkami jednostkowymi przyjętymi przez Przewoźnika do stosowania na okres obowiązywania Decyzji i przekazanymi Zarządcy do wykorzystania, pocztą elektroniczną na adres e-mail: (...). do dnia 31 grudnia 2013 r. Do wystawionej dla Zarządcy faktury Przewoźnik zobowiązany jest dołączyć następujące załączniki:

1) telefonogram, określający kto i dla jakiego przewoźnika oraz do jakiego miejsca zadysponował pojazd trakcyjny;

2) zestawienie godzin z rozpisaniem czasu pracy pojazdu trakcyjnego, tzn. przejazd jako jazda luzem tam i powrót, ściąganie pociągu z podaniem numeru pociągu i relacji przejazdu bądź kopię dokumentu przeznaczonego do rejestrowania pracy drużyny trakcyjnej i pojazdu kolejowego Przewoźnika.

10. W przypadku uruchomienia przez Przewoźnika komunikacji zastępczej, o której mowa w § 4 ust. 6 Decyzji, Przewoźnik obciąży jednostkę organizacyjną Zarządcy, wskazaną przez właściwą terenowo Ekspozyturę Centrum (...), poniesionymi z tego tytułu dodatkowymi, kosztami wyznaczonymi zgodnie z zasadami określonymi w § 38 ust. 4 Regulaminu. Koszt przejazdu pociągu, na odcinku za który została wprowadzona komunikacja zastępcza, podaje Zarządca na wystąpienie Przewoźnika, przesłane pocztą elektroniczną na adres e-mail: (...) według wzoru stanowiącego Załącznik nr 6.

Do faktury wystawionej dla właściwej jednostki organizacyjnej Zarządcy Przewoźnik zobowiązany jest dołączyć:

1) poświadczoną za zgodność z oryginałem kserokopię faktury wystawionej przez przewoźnika lądowego zawierającą informację o relacji przejazdu i jego terminie;

2) poświadczone za zgodność z oryginałem kserokopie innych faktur dokumentujących wysokość poniesionych kosztów, które można jednoznacznie przyporządkować do konieczności zorganizowania komunikacji zastępczej w określonym przypadku;

3) zestawienie pociągów, za które została wprowadzona komunikacja zastępcza, według wzoru stanowiącego Załącznik nr 6.

11. W przypadku uruchomienia przez Przewoźnika komunikacji zastępczej, której konieczność wynika z nieprzewidzianych zdarzeń (poważnych wypadków, wypadków, incydentów) i trudności eksploatacyjnych, rozliczenie kosztów realizowane jest w trybie określonym w § 5 ust. 7 Decyzji.

12. W ramach wprowadzonych przez Zarządcę zamknięć torowych uniemożliwiających wykonanie:

1) czynności obsługowych taboru w punktach utrzymania taboru Przewoźnika (W. G., W. O., S. i T.),

2) postoju pociągu Przewoźnika w porze nocnej na stacji zwrotnej planowanej zgodnie z RRJ, z powodu wyłączenia napięcia w sieci trakcyjnej lub z powodu braku możliwości skorzystania z torów postojowych,

Zarządca, w miarę istniejących możliwości technicznych, umożliwia niezbędne zjazdy taboru Przewoźnika do tych punktów utrzymania i z powrotem, oraz przejazd do najbliższych stacji zasilanych w energię elektryczną i powrót tych składów do stacji rozkładowego uruchomienia pociągów.

Wykazanie niezbędnych do zjazdu tras dokonywane będzie każdorazowo przy uzgadnianiu przez Przewoźnika ZRJ. Przedstawiciel Przewoźnika każdorazowo, uczestnicząc w komisjach opracowujących regulaminy tymczasowego prowadzenia ruchu pociągów wskazywał będzie na konieczność zabezpieczenia przez Zarządcę niezbędnych tras. Przewoźnik nie będzie obciążony za przejazd pociągu na dodatkowej trasie.

13. W przypadku przejazdu pociągu Przewoźnika z wykorzystaniem infrastruktury kolejowej linii nr (...) będącej w zarządzie (...) sp. z o.o. w odstępstwie, o którym mowa w § 4 ust. 14 Decyzji, Przewoźnik uprawniony jest do obciążenia Zarządcy, poniesionymi z tego tytułu udokumentowanymi dodatkowymi kosztami. Przez udokumentowane dodatkowe koszty, rozumie się różnicę pomiędzy kosztami, które poniósłby Przewoźnik w przypadku realizacji przejazdu po linii (...), a udokumentowanymi kosztami poniesionymi przy realizacji przejazdu po linii nr (...).

Do faktury wystawionej dla jednostki organizacyjnej Zarządcy wskazanej przez Centrum (...) - Ekspozyturę (...) w G., Przewoźnik dołącza:

1) poświadczoną za zgodność z oryginałem kserokopię faktury wystawionej przez (...) sp. z o.o. zawierającą informację o numerze pociągu i terminie realizacji przejazdu pociągu,

2) zestawienie pociągów, które w związku z planowanymi robotami na limach Zarządcy, realizowały przejazd po linii nr (...) zamiast po linii nr (...) według wzoru stanowiącego Załącznik nr 6A.

§ 8. Ulgi i współczynniki zwiększające stawki jednostkowe opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej

1. Przewoźnik może uzyskać ulgę w opłacie podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej w przypadkach i na zasadach określonych w § 27 ust. 1 pkt 2 Regulaminu.

2. Zarządca stosuje współczynniki zwiększające opłatę podstawową za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej w przypadkach i na zasadach określonych w Cenniku część III.

§ 9. Wyznaczenie opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej

1. Podstawę do obliczenia opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej stanowi zrealizowany przejazd pociągu Przewoźnika oraz stawki jednostkowe określone dla poszczególnych odcinków linii kolejowych z uwzględnieniem ich kategorii oraz dostępności do urządzeń sieci trakcyjnej ujęte w „Wykazie linii kolejowych zarządzanych przez (...) S.A. z przyporządkowaniem im stawek jednostkowych opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej obowiązujących od 15 grudnia 2013 r. [zł/pockm]" sporządzonym na podstawie Cennika część 1.1.

2. Opłata podstawowa za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej dla przejazdu pociągu według przydzielonej trasy obliczana jest jako suma iloczynów stawek jednostkowych właściwych dla danych odcinków linii kolejowych i długości tych odcinków z uwzględnieniem całkowitej masy brutto pociągu.

Całkowitą masę brutto pociągu określa się jako masę brutto pociągu uwzględnioną w przydzielonej trasie pociągu i masę lokomotyw czynnych, określoną w aplikacji OT (Obliczenia Trakcyjne).

3. Za zrealizowany przejazd pociągu, dla którego ma zastosowanie ulga, opłata wyznaczana jest według zasady podanej w ust. 2 i pomniejszana o wartość wynikającą z udzielonej ulgi.

4. Za zrealizowany przejazd pociągu z przesyłkami nadzwyczajnymi, opłata wyznaczana jest według zasady podanej w ust. 2 i zwiększana o wartość wynikającą z zastosowania odpowiedniego współczynnika lub współczynników, ujętych w Cenniku część III.

5. Za zrealizowany przejazd pociągu z przesyłkami nadzwyczajnymi, dla którego ma zastosowanie ulga, opłata wyznaczana jest według zasady podanej w ust. 4 i pomniejszana o wartość wynikającą z udzielonej ulgi obliczoną od opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej wyznaczonej według zasady podanej w ust. 2.

6. Opłata za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej za przejazd pociągu - drogą

okrężną - według ZRJ z przyczyn leżących po stronie Zarządcy jest równa opłacie wyznaczonej według trasy zaplanowanej w rozkładzie jazdy pociągów. W przypadku, w którym przejazd ten odbył się według ZRJ tylko na części trasy, z przyczyn leżących po stronie Zarządcy, Zarządca nie nalicza opłaty rezerwacyjnej za niewykorzystaną część trasy.

7. Opłata za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej za przejazd pociągu - drogą

okrężną - według ZRJ z przyczyn leżących po stronie innego zarządcy, jest wyznaczana

według rzeczywistej drogi przejazdu.

8. Opłata podstawowa za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej za przejazdy pociągów Przewoźnika za każdy okres rozliczeniowy, naliczana jest jako suma opłat podstawowych za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej poszczególnych przejazdów pociągów zrealizowanych w tym okresie, z uwzględnieniem postanowień powyższych ustępów.

9. Zobowiązuje się Zarządcę do zachowania parametrów linii kolejowych oraz czasów przejazdu pociągów zgodnie z danymi przekazanymi Przewoźnikowi. W przypadku obniżenia parametrów linii kolejowych, zobowiązuje się Zarządcę do niezwłocznego zaktualizowania „Wykazu linii kolejowych zarządzanych przez (...), z przyporządkowaniem im stawek jednostkowych opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej, obowiązujących od 15 grudnia 2013 r.," w szczególności w związku z prowadzonymi pracami remontowymi i modernizacyjnymi oraz ograniczeniami prędkości wynikającymi ze złego stanu infrastruktury kolejowej.

§ 10. Wyznaczenie opłaty rezerwacyjnej i rekompensaty za odwołanie pociągu

1. Opłata rezerwacyjna naliczana jest za zamówione i niewykorzystane trasy pociągów z wyjątkiem przypadku, niezrealizowania przejazdu z przyczyn leżących po stronie Zarządcy lub w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej.

2. Opłata rezerwacyjna dla określonej trasy pociągu wynosi:

1) 10% opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej, wyznaczonej zgodnie z postanowieniami § 9 ust. 2 Decyzji, za przejazd planowanego pociągu według przydzielonej trasy w przypadku rezygnacji z tego przyjazdu w terminie krótszym niż 30 dni i równym lub dłuższym niż 72 godziny przed planowanym terminem jego realizacji;

2) 25% opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej, wyznaczonej zgodnie z postanowieniami § 9 ust. 2 Decyzji, za przejazd planowanego pociągu według przydzielonej trasy w przypadku rezygnacji z tego przejazdu w terminie krótszym niż 72 godziny przed planowanym terminem jego realizacji.

3. W przypadku, kiedy Przewoźnik złoży rezygnację z przejazdu w terminie co najmniej na 30 dni przed planowanym terminem jego realizacji, Zarządca nie pobiera opłaty rezerwacyjnej.

4. W przypadku, kiedy Przewoźnik nie złoży rezygnacji z przydzielonej trasy pociągu i nie wykorzysta jej w całości lub w części, opłata rezerwacyjna za niewykorzystane odcinki linii wynosi 25% opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej, wyznaczonej zgodnie z postanowieniami § 9 ust. 2 Decyzji za przejazd planowanego pociągu według przydzielonej trasy.

5. W przypadku realizacji przejazdu pociągu, według warunków, o których mowa w § 2 ust. 10 Decyzji, Zarządca nie pobiera opłaty rezerwacyjnej za niewykorzystaną część trasy na linii nr (...).

6. Rekompensata za odwołanie przez Zarządcę przydzielonych Przewoźnikowi tras pociągów jest naliczana w przypadku odwołania pociągu przez Zarządcę z przyczyn leżących po jego stronie.

7. Rekompensata z tytułu odwołania pociągu dla określonej trasy pociągu wynosi:

1) 10% opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej, wyznaczonej zgodnie z postanowieniami § 9 ust. 2 Decyzji za przejazd planowanego pociągu według przydzielonej trasy w przypadku odwołania przez Zarządcę przejazdu w terminie krótszym niż 30 dni i równym lub dłuższym niż 72 godziny przed planowanym terminem jego realizacji;

2) 25% opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej, wyznaczonej zgodnie z postanowieniami § 9 ust. 2 Decyzji za przejazd planowanego pociągu według przydzielonej trasy w przypadku odwołania przez Zarządcę przejazdu w terminie krótszym niż 72 godziny przed planowanym terminem jego realizacji.

8. W przypadku, gdy Zarządca odwoła trasy pociągów w terminie co najmniej na 30 dni przed planowanym terminem ich realizacji nie wypłaca Przewoźnikowi rekompensaty z tytułu odwołania pociągu.

9. W przypadku kiedy Zarządca odwoła przejazd na części trasy, z przyczyn leżących po stronie Zarządcy, rekompensata za odwołanie pociągu jest pobierana za odwołane odcinki trasy, zgodnie z zasadami określonymi w ust.7.

10. W przypadku realizacji przejazdu pociągu według warunków, o których mowa w § 2 ust. 10 Decyzji, Przewoźnik nie pobiera rekompensaty za niewykorzystaną część trasy na linii nr (...).

11. Przewoźnik obciąży jednostkę organizacyjną Zarządcy, wskazaną przez właściwą terenowo Ekspozyturę Centrum (...), kwotą należna z tytułu rekompensaty za odwołanie pociągu, wystawiając fakturę lub notę księgową. Zobowiązuje się Zarządcę do podania Przewoźnikowi, na jego wniosek przesłany na adres e-mail: (...), kosztu przejazdu odwołanego pociągu. Rekompensaty za odwołanie pociągu, płatne są w terminie 14 dni od daty doręczenia faktury/noty księgowej przez Przewoźnika.

§ 11. Wyznaczenie opłaty podstawowej za dostęp do urządzeń związanych z obsługą pociągów

1. Podstawę do wyznaczenia opłat za zrealizowane usługi, określone w Załączniku nr 2 ust. 1 stanowią: wykonana przez Zarządcę i potwierdzona przez Przewoźnika usługa oraz stawki jednostkowe opłaty podstawowej za dostęp do urządzeń związanych z obsługą pociągów, ujęte w Cenniku część I. 2.

2. Opłata za usługi wymienione w Załączniku nr 2 ust. 1 w pkt 1 i 3 wyznaczana jest jako iloczyn sumy wykonanych pociągokilometrów i stawki jednostkowej, odrębnie dla pojazdów kolejowych luzem, autobusów szynowych, pozostałych pojazdów trakcyjnych i składów manewrowych.

Długość przejazdu dla tych usług liczona jest od osi stacji po najkrótszej drodze przejazdu do granicy własności środka trwałego lub granicy użytkowania przez Zarządcę. Wykaz wyznaczonych odległości dla tych usług stanowi Załącznik 2.8 do Regulaminu.

Przejazdy realizowane tam i z powrotem liczone są jako odrębne przejazdy.

I. Opłata za usługę wymienioną w Załączniku nr 2 ust. 1 w pkt 2 dla pociągu uruchomionego, wyznaczana jest jako suma stawek jednostkowych przypisanych do stacji i przystanków osobowych, na których Przewoźnik zamówił postój oraz stacji początkowych i końcowych Zarządcy, ujętych w „Wykazie stacji i przystanków osobowych z przyporządkowaniem im stawek jednostkowych opłaty podstawowej za dostęp i korzystanie z peronów obowiązujących od 15 grudnia 2013 r." sporządzonym na podstawie Cennika część I. 2.

Opłata za dostęp i korzystanie z peronów, za dany okres rozliczeniowy naliczana jest jako suma opłat poszczególnych przejazdów pociągów zrealizowanych w tym okresie.

Opłata za usługę obejmuje dostęp i korzystanie z peronów łącznie z usługą wygłaszania komunikatów megafonowych lub wygłaszania komunikatów megafonowych i obsługi urządzeń informacji wizualnej.

Wzory komunikatów megafonowych oraz wytyczne w sprawie ich wygłaszania zawiera Załącznik nr 8.

Opłata za usługę wymienioną w Załączniku nr 2 ust. 1 w pkt 4 wyznaczana jest jako iloczyn liczby formowanych składów pociągów z wykorzystaniem co najmniej dwóch torów i stawki jednostkowej.

Opłatę pobiera się również w przypadku wykorzystania co najmniej dwóch torów w celu dokonania wymiany grup wagonów, włączania i wyłączania wagonów.

Opłaty nie pobiera się za korzystanie z infrastruktury kolejowej w celu dokonania zmiany lokomotywy lub czoła pociągu.

Opłata za usługę wymienioną w Załączniku nr 2 ust. 1 w pkt 5 wyznaczana jest jako iloczyn sumy czasu zajętości toru przez tabor kolejowy i stawki jednostkowej.

Opłata jest pobierana za zajętość toru przez tabor kolejowy, trwający co najmniej dwie godziny.

Opłata za usługę nie jest pobierana w przypadku, w którym zajętość toru przez tabor kolejowy wynika z przyczyn leżących po stronie Zarządcy.

Do czasu zajętości toru nie zalicza się czasu od momentu zgłoszenia Zarządcy gotowości pociągu do odjazdu do czasu rzeczywistego odjazdu pociągu.

6. Opłata za usługę wymienioną w Załączniku nr 2 ust. 1 w pkt 6 wyznaczana jest jako iloczyn liczby wjeżdżających wagonów Przewoźnika na stację G. P. i stawki jednostkowej.

§ 12. Wyznaczenie opłaty dodatkowej za korzystanie z infrastruktury kolejowej

1. Podstawę do wyznaczenia opłat za usługi, określone w Załączniku nr 2 ust 2 stanowi zrealizowana usługa i stawki jednostkowe opłat dodatkowych ujęte w Cenniku część II.

2. Opłata dodatkowa za usługę wymienioną w Załączniku nr 2 ust 2 w pkt 1 składa się z opłaty dodatkowej za opracowanie warunków przejazdu pociągu z przesyłką nadzwyczajną i ewentualnej opłaty dodatkowej za czynności nadzoru wynikające ze szczególnych warunków realizacji przejazdu.

Zarządca pobiera opłatę dodatkową za opracowanie warunków przejazdu pociągu z przesyłką nadzwyczajną, za każdą wydaną zgodę na jej przewóz.

Za przystosowanie obiektów i urządzeń Zarządcy do wymaganych warunków technicznych przejazdu pociągu z przesyłką nadzwyczajną, opłatę pobiera się według indywidualnej kalkulacji.

3. Opłata dodatkowa za usługę wymienioną w Załączniku nr 2 ust 2 w pkt 2 wyznaczana jest jako iloczyn długości trasy i stawki jednostkowej, z zaokrągleniem do pełnego kilometra według ogólnie obowiązujących zasad.

§ 13. Zasady dokumentowania świadczonych usług

1. W zakresie realizacji usług podstawowych minimalnego dostępu do infrastruktury kolejowej Zarządca prowadzi rejestrację wykonanych przez Przewoźnika przejazdów w SEPE, a Przewoźnik po sprawdzeniu i wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości zobowiązany jest najpóźniej w ciągu 24 godzin po zrealizowaniu przejazdu pociągu, do dokonania ich autoryzacji, tj. potwierdzenia przejazdu w SEPE.

2. Zarządca dla każdego okresu rozliczeniowego sporządza zestawienie wykonanych przejazdów pociągów Przewoźnika i przekazuje je pocztą elektroniczną na adres e-mail: (...) najpóźniej w dniu dostarczenia faktury. W zestawieniu ujęte są m.in. informacje dotyczące wykorzystania przez Przewoźnika poszczególnych tras pociągów przydzielonych w danym okresie rozliczeniowym, wysokość opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej i opłaty rezerwacyjnej, liczba zrealizowanych i niezrealizowanych pociągokilometrów oraz opłaty za dostęp i korzystanie z peronów.

3. W zakresie realizacji usług podstawowych zapewniających dostęp do urządzeń związanych z obsługą pociągów Zarządca prowadzi rejestrację:

1) wykonanych przejazdów do/z punktów z urządzeniami zaopatrzenia w paliwo, torów postojowych oraz punktów utrzymania pojazdów kolejowych dla pociągów pasażerskich, o których mowa w § 11 ust. 2 Decyzji, według wzoru stanowiącego Załącznik nr 2.1 .a;

2) liczby formowanych składów pociągów, o których mowa w § 11 ust. 4 Decyzji, według wzoru stanowiącego Załącznik nr 2.2.a;

3) czasu zajętości torów przez tabor Przewoźnika, o którym mowa w § 11 ust. 5 Decyzji, według wzoru stanowiącego Załącznik nr 2.3.a;

4) liczby wagonów wjeżdżających na stację G. P., o których mowa w § 11 ust. 6 Decyzji, według wzoru stanowiącego Załącznik nr 2.4,

a upoważnieni pracownicy Przewoźnika dokonują jej potwierdzenia.

4. Zobowiązuje się Zarządcę, do sporządzenia dla każdego okresu rozliczeniowego

zestawienia wykonanych usług podstawowych w zakresie dostępu do urządzeń

związanych z obsługą pociągów, odpowiednio według Załączników nr 2.1, 2.2, 2.3

oraz 2.4, i przekazania ich Przewoźnikowi pocztą elektroniczną na adres e-mail: (...) najpóźniej w dniu dostarczenia faktury.

5. Zobowiązuje się Przewoźnika do wyznaczenia stanowiska lub imiennie osoby upoważnionej do potwierdzania wykonanych usług podstawowych w zakresie dostępu do urządzeń związanych z obsługą pociągów w ewidencji Zarządcy. Wykaz upoważnionych stanowisk lub osób ze wskazaniem okresów potwierdzania stanowi Załącznik nr 2.5.

6. Dokumentem poświadczającym wykonanie usługi, o której mowa w Załączniku nr 2 ust. 2 w pkt 1, dotyczącej opracowania warunków przewozu przesyłki nadzwyczajnej, jest wydana zgoda na jej przewóz, natomiast usługi, o której mowa w Załączniku nr 2 ust. 2 w pkt 2 jest opracowany IRJ.

Zobowiązuje się Zarządcę do sporządzenia dla każdego okresu rozliczeniowego zestawienia opracowanych IRJ i przekazania ich Przewoźnikowi pocztą elektroniczną na adres e-mail: (...) najpóźniej w dniu dostarczenia faktury.

7. Brak potwierdzenia przez Przewoźnika realizacji usługi nie wstrzymuje rozliczeń.

§ 14. Terminy, sposób uiszczania opłat i innych zobowiązań finansowych

1. Zobowiązuje się Zarządcę do wystawienia za usługi, o których mowa w Załączniku nr 1 i 2 ust. 1, w terminie do 7 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego, zgodnie ze sporządzonymi zestawieniami wykonanych usług, odrębnych faktur.

2. W fakturze z opłatą podstawową za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej Zarządcy uwzględnia się opłatę rezerwacyjną, o której mowa w § 10 Decyzji, jako odrębną pozycję.

3. W terminie 7 dni po wykonaniu usług w pierwszym okresie rozliczeniowym oraz w terminie 7 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego (dla kolejnych dwunastu okresów rozliczeniowych) dla usług, o których mowa w Załączniku nr 2 ust. 2 faktury wystawia jednostka organizacyjna Zarządcy:

1) Centrum (...): za opracowanie IRJ, dokonanie aktualizacji RJP pociągów i za opracowanie warunków przejazdu pociągu z przesyłką nadzwyczajną;

2) zakład linii kolejowych, wykonujący czynności nadzoru wynikające ze szczególnych warunków realizacji przejazdu.

4. Należności wynikające z faktur, o których mowa w ust. 1 i 3, wnoszone są w terminie 14 dni od daty otrzymania faktur – na rachunek wskazany w fakturach.

5. Rozliczenia z tytułu użycia pojazdu trakcyjnego Przewoźnika do eliminacji zakłóceń eksploatacyjnych, dokonywane są odpowiednio przez Zarządcę i Przewoźnika lub ich jednostki organizacyjne, a za uruchomienie komunikacji zastępczej, za przejazd pociągu Przewoźnika z wykorzystaniem infrastruktury kolejowej linii nr (...) dokonywane są przez jednostki organizacyjne Zarządcy, z zachowaniem 14-dniowych terminów płatności od daty otrzymania faktury, na rachunek wskazany w fakturze.

6. Wierzytelności wzajemne Stron, powstałe w wyniku likwidacji skutków zdarzeń (poważnych wypadków, wypadków, incydentów) i trudności eksploatacyjnych na liniach kolejowych, ustalone na podstawie postanowień zespołu, o którym mowa w § 5 ust. 7 Decyzji, traktowane są odrębnie od wierzytelności powstałych w wyniku korzystania z infrastruktury kolejowej.

7. Przy fakturowaniu, do opłat dolicza się należny podatek VAT.

8. Fakturę uznaje się za uregulowaną w dniu, w którym nastąpiło uznanie rachunku bankowego Zarządcy kwotą równą wartości wystawionej faktury.

9. Za opóźnienia w regulowaniu należności naliczane są odsetki ustawowe.

10. Strona wnosząca opłaty na rzecz drugiej, podaje na dokumencie płatności numer faktury, której opłata dotyczy.

11. W przypadku spłaty przez Przewoźnika należności wynikającej z Decyzji, pomimo wskazania przez Przewoźnika długu, który chce zaspokoić, Zarządca może bez konieczności uzyskania zgody Przewoźnika, zaliczyć ją w pierwszej kolejności na poczet należności głównych i odsetek najdawniej wymagalnych powstałych z tytułu nieterminowych wpłat wynikających z tej Decyzji. W takim przypadku w terminie 10 dni od daty dokonania płatności Przewoźnik zostanie pisemnie poinformowany o zaliczeniu dokonanych płatności na poczet innych zobowiązań niż te, które zostały wskazane w tytule przelewu przez Przewoźnika.

12. Przewoźnik nie może dokonać potrącenia własnych należności z należności przysługujących Zarządcy z tytułu zawartej Decyzji, bez uzyskania jego uprzedniej pisemnej zgody.

§ 15. Szczególne zobowiązania Stron

1. Zobowiązuje się Strony do wykonywania z należytą starannością zobowiązań wynikających z Decyzji.

2. Zobowiązuje się Strony, niezwłocznie od zaistnienia zmiany, do wzajemnego powiadamiania się o wszelkich okolicznościach i zdarzeniach, mających wpływ na wykonywanie zobowiązań wynikających z Decyzji, w tym w szczególności takich, które mogą wywołać niekorzystne skutki dla jednej lub obu Stron.

3. Zobowiązuje się Strony do niezwłocznego wzajemnego informowania o wszelkich zmianach danych teleadresowych, adresowych i telefonicznych oraz osób upoważnionych do dokonywania w imieniu Stron czynności niezbędnych do prawidłowego wykonania Decyzji.

Zmiana ww. danych nie stanowi zmiany Decyzji i jest obowiązująca z dniem doręczenia przez Stronę pisemnego zawiadomienia drugiej Strome. W przypadku niepoinformowania przez jedną ze Stron o przedmiotowych zmianach, druga Strona ma prawo wysyłać, ze skutkiem wiążącym, informacje niezbędne do prawidłowego wykonania Decyzji na dotychczasowy adres, adres mailowy lub numer telefoniczny. ^

4. Strony ponoszą odpowiedzialność za działania i zaniechania własnych pracowników oraz osób, którymi posługują się przy wykonywaniu Decyzji.

5. Zobowiązuje się Strony do zapłaty kar z tytułu nienależytego wykonania Decyzji w zakresie realizacji rozkładu jazdy pociągów. Zasady naliczania kar oraz rozliczeń z tego tytułu zawarte są w Załączniku nr 7.

6. Zapłata kar z tytułu nienależytej realizacji rozkładu jazdy pociągów, określonych w Załączniku nr 7 do Decyzji, nie pozbawia Stron prawa do dochodzenia odszkodowania - w granicach określonych w art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego - przewyższającego wysokość zastrzeżonych kar.

7. Odpowiedzialność Stron za nienależyte wykonanie Decyzji, inne niż nienależyta realizacja rozkładu jazdy pociągów rozstrzygana jest w oparciu o postanowienia Kodeksu cywilnego.

8. Zobowiązuje się Przewoźnika w ciągu 14 dni od otrzymania pisemnego żądania Zarządcy, w przypadku notorycznego zalegania z płatnościami wobec Zarządcy lub nieterminowym regulowaniu należności przez Przewoźnika, przekraczającym 30 dni, zabezpieczyć płatności Decyzji poprzez złożenie oświadczenia o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c.

Zobowiązuje się Przewoźnika do comiesięcznego uiszczania kaucji w kwocie 12 085 330,00 zł na rachunek Zarządcy nr (...), w przypadku, gdy Przewoźnik w wyznaczonym 14-dniowym terminie nie przedłoży Zarządcy aktu notarialnego, zawierającego oświadczenie Przewoźnika o poddaniu się egzekucji w trybie przepisu art. 777 §1 pkt 5 k.p.c.

Po przedłożeniu Zarządcy aktu notarialnego, zawierającego oświadczenie Przewoźnika o poddaniu się egzekucji w trybie przepisu art. 777 §1 pkt 5 k.p.c., kaucja zostanie zwrócona na rachunek wskazany przez Przewoźnika.

§ 16. Postanowienia końcowe

1. Decyzja ustala warunki udostępniania infrastruktury kolejowej na rozkład jazdy obowiązujący od 15 grudnia 2013 r. do 13 grudnia 2014 r. pomiędzy (...) a (...).

2. Szacowana wartość zobowiązań Przewoźnika wobec Zarządcy, wynikających z Decyzji, w okresie jej obowiązywania wynosi łącznie 117 905 702,71 zł netto (słownie: sto siedemnaście milionów dziewięćset pięć tysięcy siedemset dwa złote i siedemdziesiąt jeden groszy), 145 024 014,33 zł brutto (słownie: sto czterdzieści pięć milionów dwadzieścia cztery tysiące czternaście złotych i trzydzieści trzy grosze);

3. Zmiana szacowanej wartości Decyzji może ulec zmianie i nie ma to wpływu na obowiązki Stron wynikające z Decyzji.

4. Nienależyte wykonanie zobowiązań Przewoźnika wynikających z Decyzji, w tym przekroczenie terminu płatności powyżej 90 dni, może skutkować wpisaniem przez (...), Przewoźnika do Rejestru Nierzetelnych Kontrahentów Spółek Grupy (...).

5. W przypadku nieuregulowania przez Przewoźnika opłat przewidzianych Decyzją za 3 okresy rozliczeniowe, zobowiązuje się Zarządcę do zawiadomienia o tym Prezesa UTK i pisemnego wyznaczenia Przewoźnikowi dodatkowego ostatecznego terminu do zapłaty, nie dłuższego niż 14 dni. Po upływie dodatkowego terminu, o którym mowa wyżej, zobowiązuje się Zarządcę do zawiadomienia Prezesa UTK o dokonaniu spłaty całej zaległej należności lub aktualnym stanie zadłużenia. |

W zakresie nieuregulowanym w Decyzji stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy prawa.

7. Zobowiązuje się Strony, aby spory wynikłe w trakcie realizacji Decyzji rozstrzygały w drodze negocjacji.

8. Zobowiązuje się Strony do nieujawniania osobom trzecim bez uprzedniej pisemnej zgody drugiej Strony informacji dotyczących drugiej Strony, których ujawnienie mogłoby narazić tę Stronę na szkodę majątkową lub niemajątkową, w tym w szczególności informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa drugiej Strony, jeżeli informacje te zostały uzyskane w trakcie prowadzonych rozmów oraz w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z Decyzji, z wyjątkiem przypadków, w których:

1) ujawnienie informacji jest wymagane przez przepisy prawa, w tym jeśli ujawnienia informacji zażądały uprawnione organy państwa lub instytucji unijnych;

2) Strony ujawniają informacje w celu ochrony przysługujących Stronom praw w ramach postępowań przed sądami lub organami administracji;

3) informacje były dostępne publicznie przed wydaniem Decyzji;

9. Załączniki i dokumenty stanowiące integralną część Decyzji:

1) Załącznik A- Wykaz przydzielonych tras pociągów (nośnik CD);

2) Załącznik B- Opłaty podstawowe za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej (nośnik CD);

3) Załącznik nr 1- Usługi podstawowe w zakresie minimalnego dostępu do infrastruktury kolejowej;

4) Załącznik nr 2- Usługi podstawowe dostępu do urządzeń związanych z obsługą pociągów oraz usługi dodatkowe, które Zarządca świadczy Przewoźnikowi w ramach Decyzji;

5) Załącznik nr 2.1- Zestawienie wykonanych przejazdów do/z punktów z urządzeniami zaopatrzenia w paliwo oraz torów postojowych i punktów utrzymania pojazdów kolejowych dla pociągów pasażerskich;

6) Załącznik nr 2.1.a - Rejestr wykonanych przejazdów do/z punktów z urządzeniami zaopatrzenia w paliwo oraz torów postojowych i punktów utrzymania pojazdów kolejowych dla pociągów pasażerskich;

7) Załącznik nr 2.2 - Zestawienie formowanych składów pociągów z wykorzystaniem torów i urządzeń Zarządcy;

8) Załącznik nr 2.2.a - Rejestr formowanych składów z wykorzystaniem torów i urządzeń Zarządcy;

9) Załącznik nr 2.3 - Zestawienie czasu zajętości torów przez tabor Przewoźnika;

10) Załącznik nr 2.3.a - Rejestr czasu zajętości torów przez tabor Przewoźnika;

11) Załącznik nr 2.4 - Rejestr liczby wagonów wjeżdżających na stację G. P.;

12) Załącznik nr 2.5 - Wykaz stanowisk Przewoźnika upoważnionych do potwierdzania wykonanych usług;

13) Załącznik nr 3 - Rezygnacja z przydzielonej trasy pociągu -2013/2014;

14) Załącznik nr 4 - Wzór upoważnienia do prac w zespole do ustalenia

wysokości strat i odpowiedzialności za nie;

15) Załącznik nr 5 - Szacowana wartość opłaty podstawowej za minimalny

dostęp do infrastruktury kolejowej w rozkładzie jazdy pociągów 2013/2014;

16) Załącznik nr 6 - Zestawienie pociągów, za które została wprowadzona

komunikacja zastępcza;

17) Załącznik nr 6A - Zestawienie pociągów, które w związku z planowanymi

robotami na limach Zarządcy, realizowały przejazd po linii nr (...) zamiast po linii nr (...);

18) Załącznik nr 7 - Zasady naliczania kar oraz rozliczeń z tytułu nienależytej

realizacji rozkładu jazdy pociągów;

19) Załącznik nr 8 - Wytyczne w sprawie wygłaszania komunikatów

megafonowych oraz wzory komunikatów megafonowych;

II. nadał Decyzji, na podstawie art. 29 ust. 6 ustawy o transporcie kolejowym, rygor natychmiastowej wykonalności.

Przedmiotową decyzję w części regulującej podstawę do obliczania opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej oraz sposób obliczania opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej, tj. w pkt. I Decyzji § 9 ust. 1 i ust. 2 zaskarżył powód – (...) sp. z o.o. z siedzibą w W..

Zaskarżonej decyzji powód zarzucił naruszenie:

1. Przepisów prawa materialnego, tj. art. 33 ust. 4 ustawy o transporcie kolejowym poprzez jego błędną wykładnię i uznanie, że opłata podstawowa za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej obliczana jest jako suma iloczynów stawek jednostkowych właściwych dla danych odcinków linii kolejowych i długości tych odcinków z uwzględnieniem całkowitej masy brutto pociągu, podczas gdy zgodnie ze wskazanym przepisem opłata podstawowa za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej jest obliczana jako iloczyn przebiegów pociągów i stawek jednostkowych ustalonych w zależności od kategorii linii kolejowej i rodzaju pociągu;

2. Przepisów prawa materialnego, tj. art. 33 ust. 5a ustawy o transporcie kolejowym poprzez jego niewłaściwe zastosowanie odnośnie sposobu kalkulacji stawek jednostkowych polegające na kalkulacji stawek jednostkowych w oderwaniu i bez uwzględnienia zasad wymienionych w powyższym przepisie;

3. Przepisów prawa materialnego, tj. art. 33 ust. 8 ustawy o transporcie kolejowym poprzez dopuszczenie w decyzji do stosowania stawek sprzecznie z zasadami wynikającymi zarówno z § 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 lutego 2009 roku w sprawie warunków dostępu i korzystania z infrastruktury kolejowej (Dz.U. nr 35, poz. 274), jak również wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 30 maja 2013 roku (sygn. Akt C – 512/10), w kontekście wyznaczania w szczególności wysokości opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej oaz opłaty za dostęp do urządzeń związanych z obsługą pociągów;

4. Przepisów prawa materialnego, tj. § 6 i § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 lutego 2009 roku w sprawie warunków dostępu i korzystania z infrastruktury kolejowej poprzez jego błędną wykładnię i uznanie, że podstawę obliczania opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej stanowią stawiki jednostkowe określone dla poszczególnych odcinków linii kolejowej, podczas gdy zgodnie z powołanymi przepisami podstawę tą tworzą stawki jednostkowe określone dla linii kolejowych;

5. Art. 80 Kodeksu postępowania administracyjnego poprzez zastosowanie dowolnej, a nie swobodnej oceny faktów i dowodów;

6. Art. 77 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego poprzez zaniechanie rozpatrzenia w sposób wyczerpujący całego materiału dowodowego, w tym zwłaszcza nieuwzględnienie znajdujących się w aktach sprawy dowodów w postaci propozycji strony dotyczących sposobu ustalania wysokości poszczególnych stawek stanowiących części składowe opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej.

Powołując się na powyższe zarzuty powód wniósł o;

I. Zmianę Decyzji w zaskarżonej części w ten sposób, że:

1. Punktowi I Decyzji § 9 ust. 1 warunków udostępniania infrastruktury kolejowej obowiązującej na rozkład jazdy obowiązujący od 15 grudnia 2013 r. do 13 grudnia 2014 r. pomiędzy spółkami (...) sp. z o.o. a (...) S.A., nadane zostanie brzmienie: „Podstawę do obliczenia opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej stanowi zrealizowany przejazd pociągu Przewoźnika oraz stawki jednostkowe określone dla poszczególnych linii kolejowych zarządzanych przez (...) z uwzględnieniem ich kategorii oraz dostępności do urządzeń sieci trakcyjnej z przyporządkowaniem im stawek jednostkowych opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej zgodnie z art. 33 ustawy o transporcie kolejowym.”.

oraz

2. Punktowi I Decyzji § 9 ust. 2 warunków udostępniania infrastruktury kolejowej obowiązującej na rozkład jazdy obowiązujący od 15 grudnia 2013 r. do 13 grudnia 2014 r. pomiędzy spółkami (...) sp. z o.o. a (...) S.A., nadane zostanie brzmienie: „Opłata podstawowa za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej dla przejazdu pociągu według przydzielonej trasy obliczana jest jako suma iloczynów stawki jednostkowej właściwej dla danej linii kolejowej i długości tej linii z uwzględnieniem masy brutto pociągu.”.

3. Zasądzenie kosztów postępowania sądowego według norm przepisanych.

Na wypadek nieuwzględnienia powyższego żądania powód wniósł o uchylenie Decyzji w zaskarżonej części oraz zasądzenie od Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego na rzecz powoda kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa prawnego według norm przepisanych.

W odpowiedzi na odwołanie pozwany – Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wniósł o oddalenie w całości odwołania powoda oraz zasądzenie od powoda na rzecz pozwanego kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych z uwzględnieniem nakładu pracy radcy prawnego, charakteru i stopnia zawiłości sprawy.

Sąd Okręgowy – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustalił następujący stan faktyczny:

Pismem z dnia 18 października 2013 r. pozwany – Prezes Urzędu Transportu Kolejowego zawiadomił powoda – (...) sp. z o.o. z siedzibą w W. oraz zainteresowanego – (...) S.A. z siedzibą w W. o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w przedmiocie zawarcia pomiędzy ww. podmiotami umowy o udostępnienie infrastruktury kolejowej do przewozu osób w rozkładzie jazdy pociągów 2013/2014.

Dowód: pismo z dnia 18 października 2013 r., k. 9 akt adm.

Postanowieniem z dnia 21 października 2013 r., pozwany wyznaczył powodowi i zainteresowanemu termin zakończenia negocjacji dotyczących zawarcia ww. umowy na dzień 5 listopada 2013 r. oraz nałożył na te podmioty obowiązek dostarczenia, w terminie 5 dni roboczych od dnia zakończenia negocjacji projektu umowy będącej przedmiotem negocjacji.

Dowód: postanowienie z dnia 21 października 2013 r., k. 21 akt adm.

Pismem z dnia 12 listopada 2013 r. powód przesłał pozwanemu projekt „Umowy o udostępnienie infrastruktury kolejowej do przewozu osób w rozkładzie jazdy pociągów edycji 2013/2014” wraz z aktualnymi stanowiskami stron tej umowy z zaznaczeniem tych części umowy, co do których strony umowy nie doszły do porozumienia.

Ponadto powód pismem opatrzonym tą samą datą poinformował pozwanego, że w związku z niewypracowaniem porozumienia z zainteresowanym co do wprowadzenia w treści umowy oczekiwanych przez powoda zapisów regulujących m.in. rekompensaty należne z tytułu wydłużenia czasu jazdy pociągów i odwołań pociągów powoda z przyczyn leżących po stronie zainteresowanego, jako kwestie sporne wymagające rozstrzygnięcia przez pozwanego pozostawały regulacje dotyczące:

1. Zawarcia w treści umowy zapisów regulujących kwestię dyscyplinujących kar umownych naliczanych w stosunku do zarządcy infrastruktury w przypadku utrzymywania peronów i posiadanej przez zainteresowanego infrastruktury kolejowej dedykowanej do obsługi podróżnych w nienależytym stanie. Powód zaproponował przy tym, aby w § 5 umowy ujęty został zapis o stosowaniu kary umownej stanowiącej trzykrotność stawki dostępu do krawędzi peronowej, odniesionej do stacji/peronu, co do której nieprawidłowość została stwierdzona.

2. Wprowadzenia w treści § 7 umowy zapisów regulujących zwrot przez zarządcę infrastruktury wszystkich kosztów dodatkowych ponoszonych przez powoda w ramach organizacji przewozów z wykorzystaniem zastępczej komunikacji autobusowej.

3. Uzupełnienia treści § 7 umowy o zapisy regulujące zwrot przez zainteresowanego kosztów dodatkowych, które powód mógłby ponieść w przypadku: a) gdy w całości lub części przydzielonej przez zainteresowanego w ramach zamknięcia torowego, zastępczej trasy pociągu, następowałaby zmiana trakcji z elektrycznej na spalinową, wymagająca wynajęcia lokomotywy lub lokomotyw spalinowych wraz z drużynami trakcyjnymi od innego przewoźnika kolejowego dysponującego takimi lokomotywami, b) gdy w przypadku wprowadzonych przez zainteresowanego zamknięć torowych, nie będzie możliwe realizowanie zjazdów do macierzystych Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru w celu wykonania przeglądów pojazdów kolejowych w ramach przydzielonych na stałe dodatkowych tras pociągów, a zamawianie takich tras zjazdowych następowałoby doraźnie, na warunkach przydzielania powodowi indywidualnych rozkładów jazdy.

4. Zastosowania w treści § 10 umowy zapisów regulujących wypłacanie na rzecz powoda rekompensat z tytułu: odwołania przez zainteresowanego z przyczyn leżących po stronie zarządcy infrastruktury przydzielonych tras pociągów, odwołania przez zainteresowanego z przyczyn leżących po stronie zarządcy infrastruktury przejazdów pociągów powoda w części przydzielonej trasy pociągu, wydłużenia czasu przejazdu pociągów powoda spowodowanego zmianą rozkładu jazdy wynikającą z przyczyn leżących po stronie zainteresowanego, tj. wprowadzoną w następstwie realizacji doraźnych i planowanych zamknięć torowych związanych z wykonywaniem przeglądów, napraw i modernizacji infrastruktury linii kolejowych.

5. Dodania w treści nr 7 do umowy, stanowiącego „określenie zasad naliczania kar umownych oraz dokonywania rozliczeń z tytułu nienależytej realizacji rozkładu jazdy pociągów”, zapisu regulującego kary umowne wymierzane w stosunku do zarządcy infrastruktury w następstwie występowania wykrytych przez powoda błędów w prowadzonej przez zainteresowanego i udostępnianej dokumentacji opisującej jakość prowadzenia ruchu pociągów powoda służącej do rozliczania jakości usług prowadzenia ruchu kolejowego.

6. Przeredagowania treści załącznika nr 8 do umowy, stanowiącego „Wytyczne w sprawie wygłaszania komunikatów megafonowych oraz wzory komunikatów megafonowych” w części dotyczącej zasad kontroli i przekazywania informacji wizualnej na wyświetlaczu dla podróżnych.

Dowody: pismo z dnia 12 listopada 2013 r., k. 35 – 37 akt adm., pismo z dnia 12 listopada 2013 r. wraz z załącznikami, k. 41 – 45 akt adm.

Na wezwanie pozwanego powód, pismem z dnia 2 grudnia 2013 r., przekazał informacje stanowiące uzupełnienie uzasadnienia w zakresie oczekiwanych przez powoda zapisów w „Umowie o udostępnienie infrastruktury kolejowej do przewozu osób w rozkładzie jazdy pociągów edycji 2013/2014”.

Dowód: pismo z dnia 2 grudnia 2013 r., k. 157 – 163 akt adm.

Po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego pozwany wydał decyzję będącą przedmiotem niniejszej sprawy.

Powyższe fakty są bezsporne pomiędzy stronami postępowania. Na podstawie posiadanej dokumentacji nie budzą one wątpliwości Sądu. W związku z powyższym stan faktyczny w rozpoznawanej sprawie został ustalony jak wyżej.

W tym stanie faktycznym Sąd Okręgowy – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zważył, co następuje:

Odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie.

Bezzasadny jest zarzut naruszenia art.33 ust. 4 ustawy o transporcie kolejowym poprzez uznanie, że opłata podstawowa za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej obliczana jest jako suma iloczynów stawek jednostkowych właściwych dla danego odcinków linii kolejowych i długości tych odcinków z uwzględnieniem masy brutto pociągu. Zapis § 9 ust. 1 umowy określa, że podstawą do obliczenia opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej stanowi zrealizowany przejazd pociągu oraz stawki jednostkowe dla poszczególnych odcinków linii kolejowych z uwzględnieniem ich kategorii oraz dostępności do urządzeń sieci trakcyjnej ujęte w „Wykazie linii kolejowych zarządzanych przez (...) S.A. z przyporządkowaniem jednostkowej opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej obowiązujących od 15 grudnia 2013 r. [zł/pockm]” sporządzonym na podstawie Cennika część I.1.

Zaskarżona Decyzja określa zatem sposób rozliczenia jako iloczyn przebiegów i stawek jednostkowych wynikających z cennika. Wysokość tych stawek w formie cennika została zatwierdzona przez Prezesa UTK Decyzją nr (...) z dnia 8 listopada 2013 r. w trybie art.33 ust. 8 ustawy o transporcie kolejowym. Została ona zatem ustalona w sposób wiążący zarówno dla zainteresowanego jak i Prezesa UTK. Powód nie może skutecznie podważać tych stawek w postępowaniu o udostępnienie infrastruktury kolejowej, gdyż dotyczy to innego postępowania zakończonego Decyzja z dnia 8.11.2013 r. i nie było przedmiotem postępowania w niniejszej sprawie.

Podkreślić również należy, że stawki te mają charakter powszechny i stanowią gwarancję równego dostępu do infrastruktury wszystkich przewoźników kolejowych.

Za bezprzedmiotowe należało w związku z powyższym uznać zarzuty naruszenia art.33 ust. 5 a i ust 8 ustawy o transporcie kolejowym a także § 6 i n§ 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 lutego 2009 r. w sprawie warunków dostępu i korzystania z infrastruktury kolejowej.

Odnosząc się natomiast do wysuwanych przez powoda w odwołaniu zarzutów naruszenia przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego przepisów postępowania administracyjnego Sąd uznał je za bezzasadne.

Zgodnie, bowiem z ugruntowanym w orzecznictwie poglądem (vide: Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 maja 1991 roku sygn. akt III CRN 120/91 OSNC 1992 Nr 5, poz. 87; Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 7 października 1998 roku sygn. akt I CKN 265/98 OSP 2000 Nr 5 poz. 68; Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 1999 roku sygn. akt 351/99 OSNC 2000 Nr 3 poz. 47; Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 stycznia 2001 roku sygn. akt I CKN 1036/98 LEX Nr 52708; Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 września 2005 roku, sygn. akt III SZP 2/05 OSNP 2006/19-20/312) Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie może ograniczyć sprawy wynikającej z odwołania od decyzji Prezesa Urzędu tylko do funkcji sprawdzającej prawidłowość postępowania administracyjnego, które poprzedza postępowania sądowe. Celem postępowania nie jest przeprowadzenie kontroli postępowania administracyjnego, ale merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy, której przedmiotem jest spór między stronami powstający dopiero po wydaniu decyzji przez Prezesa Urzędu. Postępowanie sądowe przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest postępowaniem kontradyktoryjnym, w którym uwzględnia się materiał dowodowy zebrany w postępowaniu administracyjnym, co nie pozbawia jednak stron możliwości zgłoszenia nowych twierdzeń faktycznych i nowych dowodów, według zasad obowiązujących w postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych. Sąd antymonopolowy jest sądem cywilnym i prowadzi sprawę cywilną, wszczętą w wyniku wniesienia odwołania od decyzji Prezesa Urzędu, w tym wypadku Urzędu Transportu Kolejowego, według reguł kontradyktoryjnego postępowania cywilnego, a nie sądem legalności decyzji administracyjnej, jak to czynią sądy administracyjne w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Tylko takie odczytanie relacji pomiędzy postępowaniem administracyjnym i postępowaniem sądowym może uzasadniać dokonany przez racjonalnego ustawodawcę wybór między drogą postępowania cywilnego i drogą postępowania sądowo-administracyjnego dla wyjaśnienia istoty sprawy.

Sąd uznał, że nawet gdyby przyjąć, że w postępowaniu administracyjnym doszło do uchybień dotyczących art.80 i 77 § 1 k.p.a. to nie mogą one być przedmiotem postępowania sądowego mającego na celu merytoryczne rozstrzygnięcie sporu, bowiem Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązany jest do wszechstronnego zbadania wszystkich istotnych okoliczności sprawy, przy uwzględnieniu zasad rozkładu ciężaru dowodu i obowiązku stron w postępowaniu dowodowym.

Z tych względów odwołanie należało oddalić jako bezzasadne (art.479 75 § 1 k.p.c.).

O kosztach postępowania orzeczono stosownie do wyniku sporu, zasądzając na rzecz pozwanego koszty zastępstwa procesowego według norm przepisanych (art.98 k.p.c.).