Sygn. akt IV Ca 1271/15
Dnia 24 marca 2016 r.
Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie IV Wydział Cywilny Odwoławczy
w składzie:
Przewodniczący SSO Iwona Wróblewska-Pokora (sprawozdawca)
Sędziowie SO Wojciech Szcząska
SO Małgorzata Balcerak-Tkacz
Protokolant stażysta protokolant sądowy Katarzyna Kowal
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 marca 2016 r. w Warszawie sprawy
z powództwa miasta (...) W.
przeciwko A. T.
o eksmisję
na skutek apelacji pozwanego
od wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie
z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. akt II C 646/14
1. zmienia zaskarżony wyrok w punkcie II. i ustala, że A. T. przysługuje prawo do otrzymania lokalu socjalnego i wstrzymuje wykonanie wyroku w punkcie I. do czasu złożenia przez miasto (...) W. oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego;
2. zasądza od miasta (...) W. na rzecz A. T. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów procesu w instancji odwoławczej.
Małgorzata Balcerak-Tkacz Iwona Wróblewska-Pokora Wojciech Szcząska
Sygn. akt IV Ca 1271/15
Zaskarżonym wyrokiem Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi- Południe nakazał pozwanemu A. T., aby opróżnił i opuścił lokal mieszkalny numer (...) położony w W. przy ul. (...) i wydał go powodowi m.(...) W. (pkt 1), orzekł o braku uprawnienia pozwanego do otrzymania lokalu socjalnego (pkt 2) oraz zasądził od niego na rzecz m.(...) W. kwotę 320 (trzysta dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów procesu, w tym kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego (pkt 3).
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w oparciu o następujące ustalenia:
Sąd Rejonowy ustalił, że najemcami lokalu nr (...) położonego przy ul. (...) w W., należącego do zasobów mieszkaniowych powoda, byli od dnia 28 września 2001 r. M. T. i A. T.. Wraz z nimi do wspólnego zamieszkiwania w przedmiotowym lokalu uprawieni byli: syn T. S. oraz córka O. T..
Obecnie w przedmiotowym lokalu zamieszkuje jedynie A. T..
W związku z zaległościami czynszowymi, pismem z dnia 14 października 2013 r., A. T. i M. T. został wypowiedziany stosunek najmu ze skutkiem na dzień 30 listopada 2013 r. Wypowiedzenie to było nieskuteczne w stosunku do A. T..
Skuteczne wypowiedzenie umowy najmu w stosunku do skarżącego zostało dokonane pozwem z dnia 1 kwietnia 2014 r.
Sąd Rejonowy ustalił, iż pozwany A. T. w okresie od 20 marca do 22 listopada 2013 r. był pozbawiony wolności. W dniu 22 listopada 2013 r. został warunkowo przedterminowo zwolniony z Aresztu Śledczego w H.. Obecnie pozwany pracuje, ma stałe źródło dochodu w wysokości ok. 3-4 tys. zł, nie choruje przewlekle, nie posiada orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydanego przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W. oraz nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu.
W związku z powyższym w ocenie Sądu Rejonowego nie było podstaw, by orzec o uprawnieniu skarżącego do otrzymania lokalu socjalnego, bowiem pozwany nie spełnia przesłanek z art. 14 ust 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733) (dalej u.o.p.l.) oraz jest w stanie zaspokoić swoje potrzeby lokalowe w innym mieszkaniu (art. 14 ust. 3 u.o.p.l.).
Pozwany wniósł apelację od wyroku Sądu Rejonowego i zaskarżył to orzeczenie w zakresie oddalającym wniosek o przyznanie mu prawa do lokalu socjalnego (pkt. II wyroku). Skarżący zarzucił rozstrzygnięciu naruszenie art. 14 ust. 4 pkt. 5 oraz art. 14 ust. 3 u.o.p.l., na skutek błędnego przyjęcia, iż jest on zatrudniony i posiada stałe źródło dochodu wysokości 3-4 tys. zł, albowiem jest on osobą bezrobotną, zarejestrowaną w urzędzie pracy, w związku z czym nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie oraz spełnia warunki do mu przyznania lokalu socjalnego.
W konkluzji skarżący wniósł o zmianę wyroku Sądu I Instancji w zaskarżonym zakresie poprzez uwzględnienie wniosku o przyznanie mu prawa do lokalu socjalnego.
Powód w odpowiedzi na apelację wniósł o jej oddalenie oraz zasądzenie na rzecz powoda kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych, wskazując, iż ustalenia Sądu I Instancji są prawidłowe.
Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:
Apelacja pozwanego A. T. zasługuje na uwzględnienie.
Zdaniem Sądu Okręgowego skarżący spełnia przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego, bowiem jest on osobą bezrobotną, nie ma źródła stałego dochodu oraz przemawia za tym jego szczególna sytuacja rodzinna.
Posiadanie statusu osoby bezrobotnej, nie posiadającej prawa do zasiłku od dnia 10 października 2014 r., skarżący wykazał zaświadczeniem z Urzędu Pracy dla m.(...) W. z dnia 23 marca 2015 r. dołączonym do apelacji (k.69).
W związku powyższym w ocenie Sądu Okręgowego nie jest on w stanie z uzyskiwanego dochodu zapewnić sobie utrzymania we własnym zakresie oraz dokonać samodzielnego wynajmu lokalu, bowiem nie uzyskuje on stałych odchodów.
W świetle powyższego Sąd Okręgowy, mając na uwadze sytuację materialną pozwanego oraz dotychczasowy sposób korzystania przez niego z lokalu, z mocy art. 386 § 1 k.p.c., zmienił zaskarżony wyrok i na podstawie art. 14 ust. 3 w zw. z art. 14 ust. 4 pkt. 5 u.o.p.l. ustalił, iż pozwanemu służy prawo do lokalu socjalnego oraz na podstawie art. 14 ust. 6 u.o.p.l. orzekł o wstrzymaniu wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.
O kosztach postępowania Sąd Okręgowy orzekł na mocy art. 102 k.p.c.
Małgorzata Balcerak- Tkacz Iwona Wróblewska- Pokora Wojciech Szcząska