Sygn. akt III K 104/12
Dnia 25 kwietnia 2012 r.
Sąd Okręgowy we Wrocławiu III Wydział Karny w składzie:
Przewodniczący: SSO Anna Orańska-Zdych
Protokolant: Adam Firuta
przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej del. do Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu Dariusza Sobieskiego
po rozpoznaniu w sprawie przeciwko
J. K.
oskarżonemu o czyn z art. 286 § 1 k.k. i in.
z urzędu
w przedmiocie przekazania sprawy do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu
na podstawie art. 36 k.p.k.
postanowił
akta sprawy przedłożyć Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu celem rozważenia możliwości przekazania jej do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Warszawie.
Postanowieniem z dnia 19 stycznia 2012 r. w sprawie II Ako 14/12 Sąd Apelacyjny we Wrocławiu przekazał sprawę przeciwko J. K. do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Warszawie z uwagi na okoliczność, ze tylko oskarżony i jeden świadek zamieszkują w pobliżu Sądu Okręgowego we Wrocławiu, zaś czworo świadków i biegły zamieszkują w W..
Postanowieniem z dnia 15 marca 2012 r. w sprawie II AKo 34/12 Sąd Apelacyjny w Warszawie przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi Okręgowemu we Wrocławiu z uwagi na zaawansowany wiek oskarżonego, fakt zamieszkiwania we W. J. G. (1), co do której umorzono postępowanie i okoliczność, że zdecydowana większość osób zawnioskowanych w akcie oskarżenia mieszka w pobliżu siedziby tego sądu, a oceny względów ekonomii procesowej nie zmienia fakt, że w przyszłości Sąd może dostrzec konieczność przesłuchania także innych osób.
W chwili obecnej nastąpiła jednak zasadnicza zmiana okoliczności pozwalająca na stwierdzenie, że względy ekonomii procesowej przemawiają za rozpoznaniem sprawy przez sąd właściwy miejscowo, tj. Sąd Okręgowy w Warszawie. Nie sposób bowiem nie przesłuchać w sprawie karnej osób pokrzywdzonych, a to J. G. i J. N.-G., którzy wskutek braków w postępowaniu przygotowawczym przesłuchani nie zostali, mimo wskazania ich przez Prokuratora jako osoby pokrzywdzone. Z tych też względów zostali wezwani na rozprawę, lecz jak wynika z ich wniosków pisemnych, przyjazd pokrzywdzonych do W. nie jest możliwy z uwagi na podeszły wiek i stan zdrowia, co zostało udokumentowane zaświadczeniami lekarskimi. Nadto J. N.-G., jako osoba pokrzywdzona, złożyła pismem z dnia 10 kwietnia 2012 r. oświadczenie o woli występowania w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego. W tej sytuacji jej udział w rozprawach z uwagi na znaczną odległość siedziby Sądu od miejsca zamieszkania będzie niemożliwy. Nadto na podstawie lektury akt ewidentną koniecznością, a nie przypuszczalnie możliwym, jest przesłuchanie w charakterze świadka zamieszkującego w W. J. S., w odróżnieniu od „osób o nieustalonych personaliach, co do których może zajść konieczność ich ewentualnego przesłuchania”, na co powołał się Sąd Okręgowy w Warszawie (k. 2302).
Dodać należy, że oskarżona wcześniej J. G., co do której umorzono postępowanie z powodu stanu zdrowia psychicznego, uniemożliwiającego świadomy udział w postępowaniu karnym, nie będzie mogła również złożyć zeznań w charakterze świadka z uwagi na zaburzenia otępienne wynikające z choroby (...).
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż jedynie 2 osoby podlegające niezbędnemu wezwaniu na rozprawę zamieszkują w pobliżu Sądu Okręgowego we Wrocławiu, a 5 osób w W., w tym pokrzywdzeni, których stan zdrowia, podeszły wiek oraz wola uczestniczenia w postępowaniu w charakterze oskarżyciela winny być brane pod uwagę w równym stopniu, co stan zdrowia i wiek oskarżonego.
Z wykazanych wyżej przyczyn, a przede wszystkim określonego stanowiska pokrzywdzonych, względy ekonomii procesowej uzasadniają wniosek o przekazanie sprawy do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu.
Zarządzenie:
Akta sprawy przedłożyć Sądowi Apelacyjnemu.