Sygn. akt VI Ca 503/16

POSTANOWIENIE

Dnia 2 sierpnia 2016r.

Sąd Okręgowy w Częstochowie VI Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym :

Przewodniczący-Sędzia SSO Halina Garus

Sędziowie SSO Jolanta Janas

SSO Janina Ignasiak (spr.)

Protokolant st. sekr. sąd. Krystian Kowalik

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 sierpnia 2016r.

sprawy z wniosku G. M.

z udziałem

o stwierdzenie nabycia spadku

na skutek apelacji wnioskodawcy G. M.

od postanowienia Sądu Rejonowego w Częstochowie z dnia 20 maja 2016r.

sygn. akt II Ns 1835/16

postanawia : oddalić apelację.

VI Ca 503/16

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy w Częstochowie oddalił wniosek G. M. o stwierdzenie nabycia spadku po J. M. i T. M.. Sąd uznał, że wola zabezpieczenia praw spadkobierców po J. i T. M. w postępowaniu o zasiedzenie, które zamierza wszcząć wnioskodawca wobec nabycia przez jego dziadków nieformalną umową nieruchomości należących do wskazanych spadkobierców, nie stanowi podstawy do uznania go za zainteresowanego w sprawie.

Zdaniem Sądu zabezpieczenie interesów następców prawnych zmarłych właścicieli nieruchomości winno nastąpić we wszczętym przez wnioskodawcę postępowaniu o zasiedzenie.

W apelacji wnioskodawca zaskarżył postanowienie w całości zarzucając naruszenie art. 1025 § 1 kc poprzez przyjęcie, że osoba która zamierza wystąpić z wnioskiem o zasiedzenie przeciwko spadkobiercom osób ujawnionych w księdze wieczystej jako właściciele, nie ma interesu w ustaleniu kto jest spadkobiercą osób ujawnionych w księdze wieczystej, w sytuacji gdy występując z wnioskiem o zasiedzenie musi wskazać uczestników, a uczestnikami tymi są spadkobiercy osób ujawnionych w księdze wieczystej. Zdaniem skarżącego wnioskodawcy ma on interes w stwierdzeniu nabycia spadku po J. i T. M., bowiem ustalenie spadkobierców jest warunkiem wystąpienia przez niego o zasiedzenie przeciwko tym osobom, a bez tego ustalenia nie może on wskazać uczestników postępowania o zasiedzenie.

W konsekwencji skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Zgodnie z art. 510 § 1 kpc zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania. Ocena, czy wnioskodawca ma uprawnienie do żądania wszczęcia postępowania w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku musi być dokonana na tle konkretnej sprawy. W rozpoznawanej sprawie wnioskodawca swój interes w uprawnieniu do złożenia wniosku uzasadnia zamiarem wystąpienia z wnioskiem o zasiedzenie nieruchomości, której jako właściciele ujawnieni są w księdze wieczystej J. i T. M.. Zamierza on wszcząć to postępowanie w związku z nabyciem przez jego dziadków w drodze nieformalnej umowy przedmiotowej nieruchomości, należącej obecnie do spadkobierców J. i T. M..

Zgodzić się należy z Sądem Rejonowym, iż skarżący w przedmiotowej sprawie nie wykazał w rozumieniu art. 510§1 kpc, iż jego praw dotyczy wynik postepowania w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po J. i T. M.. W szczególności nie wykazał on następstwa prawnego po swoich dziadkach, jakkolwiek zamierza on wszcząć postępowanie o zasiedzenie wobec nabycia przez jego dziadków nieformalną umową nieruchomości należącej do spadkobierców J. i T. M.. Jak trafnie uznał to Sąd Rejonowy postepowanie o stwierdzenie nabycia spadku nie służy zabezpieczeniu interesu potencjalnych następców prawnych spadkodawców, którzy mogą być w przyszłości uczestnikami innego postępowania.

Orzeczono na podstawie art. 385 kpc.