Sygn. akt IV Cz 642/13
Dnia 14 listopada 2013 r..
Sąd Okręgowy w Słupsku Wydział IV Cywilny Odwoławczy
w składzie następującym
Przewodniczący: SSO Andrzej Jastrzębski
Sędziowie: SO Elżbieta Jaroszewicz
SO Dorota Curzydło (spr.)
po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
sprawy z wniosku (...) z siedzibą w W.
z udziałem dłużnika M. P.
o nadanie klauzuli wykonalności
na skutek zażalenia wnioskodawcy na postanowienie Sądu Rejonowego w Chojnicach z dnia 24 września 2013 r. I Co 962/13
p o s t a n a w i a:
oddalić zażalenie
Sygn. akt IV Cz 642/13
Postanowieniem z dnia 24 września 2013r. Sąd Rejonowy oddalił wniosek (...)z siedzibą w W. o nadanie klauzuli wykonalności na wnioskodawcę jako nabywcę wierzytelności. Uzasadniając swoje stanowisko wskazał, że załączonymi do wniosku dokumentami wnioskodawca nie wykazał, iż nabył wierzytelność wobec wskazanego we wniosku dłużnika. W ocenie Sądu pierwszej instancji załączony do wniosku wydruk nie stanowi dokumentu urzędowego ani dokumentu prywatnego. Nie wynika z niego bowiem, kto go sporządził, czego dotyczy , jakie dane i informacje przedstawia, co powoduje, że nie ma możliwości zweryfikowania , czy w istocie jest to załącznik do umowy sprzedaży wierzytelności ,a w konsekwencji ustalenia, czy wnioskodawca nabył przedmiotową wierzytelność.
Zażalenie na postanowienie złożył wnioskodawca zaskarżonemu orzeczeniu zarzucając naruszenie art.233§1 kpc w zw. z art. 361 kpc, poprzez przekroczenie granic swobodnej oceny dowodów , dokonania wybiórczego , wbrew zasadom logiki i doświadczenia życiowego przyjęcia, iż wnioskodawca przedłożonymi do wniosku dokumentami nie wykazał przejścia uprawnień na rzecz następcy prawnego. Do zażalenie wnioskodawca załączył jednocześnie dokument w postaci wydruku z Załącznika nr 1 do umowy cesji wierzytelności z dnia 15 kwietnia 2013r.
Sąd Okręgowy zważył co następuje
Zażalenie nie zasługiwało na uwzględnienie .
Sąd Rejonowy zasadnie uznał, że dołączone do wniosku dokumenty nie są wystarczające do nadania klauzuli wykonalności na rzecz następcy prawnego. Dokonaną przez ten Sąd ocenę Sąd Okręgowy podziela, bez potrzeby jej powtarzania. Tym samym za niezasadne należało uznać zarzuty żalącego dotyczące naruszenie przez Sąd Rejonowy art.233§1 kpc w zw. z art. 361 kpc,
Wnioskodawca do wniosku załączył potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez radcę prawnego umowę sprzedaży wierzytelności z dnia 15 kwietnia 2013r. zawartą pomiędzy Bankiem (...) S.A. w W. a wnioskodawcą (...) z siedzibą w W., potwierdzenie przez notariusza własnoręczności złożenia przez uprawnione strony umowy podpisów oraz potwierdzoną kserokopię, na której widnieje element tabeli. Zasadnie Sąd Rejonowy wskazał , że z tej kserokopii nie wynika kto sporządził tabelę, czego ona dotyczy, jakie dane zawiera, jakie informacje przedstawia co uniemożliwia zakwalifikowanie kserokopii jako dokumentu np. załącznika do umowy.
Podkreślenia wymaga, że postępowanie klauzulowe , w tym i o nadanie klauzuli wykonalności w wyniku przejścia uprawnień, zakreśla sądowi rozpoznającemu wniosek granicę jego badania. To na stronie ciąży obowiązek przedłożenia do wniosku takich dokumentów (w odpowiedniej formie), z których w sposób niewątpliwy wynika przejście uprawnień na wnioskodawcę. Skoro załączone przez wnioskodawcę dokumenty nie spełniają takiego warunku – trafna była decyzja Sądu pierwszej instancji odmawiająca nadania klauzuli wykonalności na rzecz wnioskodawcy.
Ponieważ wydruk elektronicznego załącznika do umowy sprzedaży wierzytelności z dnia 15 kwietnia 2013r. stanowiącego Załącznik nr 1 do umowy nie został załączony do wniosku, nie mógł podlegać badaniu ani przez Sad pierwszej instancji, ani przez Sąd rozpoznający zażalenie.
Wobec powyższego na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. oddalił zażalenie jako bezzasadne.