Sygn. akt XI Ns 2362/14

POSTANOWIENIE

Dnia 6 kwietnia 2016 r.

Sąd Rejonowy w Toruniu XI Wydział Cywilny w składzie:

PrzewodniczącySSR Paweł Liberadzki

P.. sekr. sądowy A. B.

Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 marca 2016 r. w T..

sprawy z wniosku

Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. F. S. z siedzibą w G.

z udziałem

E. C.

o stwierdzenie nabycia spadku po:

R. K.

I.  stwierdza, że spadek po R. K.
zmarłej dnia 12 października 2012r. w N. (Wielka Brytania)
mającej ostatnie zwykłe miejsce pobytu w T.
na podstawie ustawy
nabyła wprost Córka H. i R.: E. C. w całości,

II.  ustala iż każdy uczestnik postępowania ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

XI Ns 2362/14

UZASADNIENIE

Wnioskodawca Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po R. K.

SĄD USTALIŁ I ZWAŻYŁ CO NASTĘPUJE

R. K. zmarła 12 października 2012 roku w N. w Wielkiej Brytanii 12 października 2012 roku . W chwili śmierci była wdową [ dowód : odpis aktu zgonu k. 3 akt ] . Ostatnio zamieszkiwała w T. [ bezsporne ] . Posiadała córkę E. C. [ dowód : odpis aktu małżeństwa k. 4 akt ] .

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie dołączonych do akt sprawy dokumentów .

Wnioskodawca składając wniosek wskazał tylki jednego spadkobiercę , córkę E. C. przedkładając na okoliczność stopnia pokrewieństwa odpis aktu małżeństwa uczestniczki . Postawa uczestniczki była bierna . Wezwania na rozprawę były doręczane przez aviso . Jest to prawnie dopuszczony sposób doręczania przesyłek w związku z czyn Sąd uznał , że uczestniczka była o terminie rozprawy powiadamiana . Ze względu na przytoczoną okoliczność Sąd zgodnie z treścią art. 672 k.p.c. wezwał spadkobierców przez ogłoszenie .

Wobec niemożności odebrania zapewnienia Sąd nie miał możliwości ustalenia wszystkich okoliczności o jakich mowa w art. 671 k.p.c.

Wobec tego , iż nie ustalono aby spadkodawczyni sporządziła testament należało stwierdzić nabycie spadku na podstawie ustawy . Zgodnie z treścią art. 931 kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek . Dziedziczą oni w częściach równych . Jak wynika z treści aktu zgonu R. K. była wdową . Tak więc spadek po myśli cytowanego przepisu nabyła uczestniczka jako jedyne dziecko spadkodawczyni w całości .

Zgodnie z treścią art. 628 k.p.c. sądem właściwym w sprawach spadkowych jest w pierwszej kolejności sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy . Wnioskodawca podnosił , iż ostatnim miejscem zamieszkania R. K. był T. . |Nie było to w toku postępowania kwestionowane . Także akt zgonu spadkodawczyni wystawiony został przez Urząd Stanu Cywilnego w T. .