Sygn. akt XI Ns 2679/15

POSTANOWIENIE

Dnia 25 kwietnia 2016 r.

Sąd Rejonowy w Toruniu XI Wydział Cywilny w składzie:

PrzewodniczącySSR Paweł Liberadzki

P.. sekr. sądowy A. B.

Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2016 r. w T..

sprawy z wniosku

S. J.

z udziałem

L. L.

C. L.

Gminy M. T.

B. L.

o stwierdzenie nabycia spadku po:

J. L.

I.  stwierdza, że spadek po J. L.
zmarłym dnia 12 września 1993 r. w C.
mającym ostatnie zwykłe miejsce pobytu w C.
na podstawie ustawy
nabyły wprost dzieci J. i A.: S. J., L. L., C. L. i G. L. po ¼ części każde z nich, z tym że wchodzące w skład spadku gospodarstwo rolne z mocy ustawy z dobrodziejstwem inwentarza dziedziczy Gmina M. T. w całości,

II.  zlecić G. S. Komornikowi Sądowemu przy Sądzie Rejonowym w Toruniu sporządzenie spisu inwentarza,

III.  ustala iż każdy uczestnik postępowania ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

XI Ns 2679/15

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni S. J. złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po J. L. .

SĄD USTALIŁ I ZWAŻYŁ CO NASTĘPUJE

Spadkodawca J. L. zmarł 12 września 1993 toku w C. [ dowód : odpis aktu zgonu k. 3 akt ] . Jego żona A. zmarła przed nim . Z ich małżeństwa urodzili się L. L. [ dowód : odpis aktu urodzenia k. 5 akt [ , (...) W. L. [ dowód : odpis aktu urodzenia k. 6 akt ] , G. L. [ dowód : odpis aktu zgonu k. 7 akt ] i S. J. [ dowód : odpis aktu urodzenia k. 4 akt , odpis aktu małżeństwa k.25-26 akt ] . Spadkodawca tylko raz zawierał związek małżeński . Nie pozostawił dzieci pozamałżeńskich , ani przysposobionych . Nikt ze spadkobierców nie składał oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku , ani nie zrzekał się dziedziczenia .Nikt nie był wyrokiem Sądu uznany za niegodnego dziedziczenia . U notariusza nie był sporządzany akt poświadczenia dziedziczenia [ dowód : zapewnienie k. 23 akt ] .

J. L. sporządził w dniu 24 sierpnia 1993 roku testament . Został on sporządzony w obecności dwóch świadków oraz sołtysa [ dowód : testament k. 13 akt ] .

W skład spadku wchodzi udział w gospodarstwie rolnym położonym w J. gmina W. [ dowód : odpis postanowienia k. 16 akt ] .

Nikt spośród spadkobierców nie posiada kwalifikacji do dziedziczenia gospodarstwa rolnego [ dowód : przesłuchanie wnioskodawczyni i uczestników k. 23v akt ] .

Ustalony przez Sąd stan faktyczny był w sprawie bezsporny .

Zgodnie z treścią art. 922 kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są dzieci spadkodawcy . Dziedziczą oni w częściach równych . Artykuł 924 kodeksu cywilnego stanowi , że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy . Tak więc należało stwierdzić , iż do spadku powołani są : wnioskodawczyni i uczestnicy w częściach równych łącznie z nieżyjącym obecnie G. L. .

Artykuł 951 kodeksu cywilnego stanowi , że spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób , że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta [ burmistrza ,, prezydenta miasta ] , starosty , marszałka województwa , sekretarza powiatu lub gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego . Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia . Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków . Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę , przez osobę której wola została oświadczona , oraz przez świadków . Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu , należy zaznaczyć to w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu .

W niniejszej sprawie dołączono protokół sporządzenia testamentu , jednakże został on sporządzony w obecności sołtysa . Nie może więc być ważnym testamentem sporządzonym przed organem administracji państwowej .

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji postanowienia odnoszącej się do spadku innego niż gospodarstwo rolne .

Jaki wynika z treści dołączonego do akt postanowienia |Sądu Rejonowego w Toruniu z dnia 24 sierpnia J. L. odziedziczył po swojej żonie gospodarstwo rolne . ponieważ w chwili zgonu obowiązywały szczególne kwalifikacje do dziedziczenia gospodarstwa rolnego zadaniem Sądu było ustalenie kto spośród spadkobierców posiada takie kwalifikacje . Ze zgodnych wyjaśnień złożonych w charakterze strony przez wnioskodawczynię i uczestników wynika , że nie posiada ich żaden ze spadkobierców. Tak więc po myśli art. 935 paragraf 3 k.p.c. spadek w postaci gospodarstwa rolnego odziedziczyła gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy .

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji .

O kosztach orzeczono na podstawie art. 520 k.p.c.