Sygn. akt V U 933/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 15 listopada 2016 r.

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Krzysztof Główczyński

Protokolant: star. sekr. sądowy Magdalena Teteruk

po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2016 r. w Legnicy

sprawy z wniosku E. O.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

o emeryturę górniczą

na skutek odwołania E. O.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

z dnia 27 lipca 2016 r.

znak (...)

oddala odwołanie

SSO Krzysztof Główczyński

Sygn. akt V U 933/16

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 27 lipca 2016 r., znak: (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. odmówił ubezpieczonemu E. O. prawa do emerytury górniczej. W uzasadnieniu wskazał, że nie ma on prawa do emerytury na podstawie art. 50a ustawy o emeryturach i rentach z FUS gdyż na dzień złożenia wniosku udowodnił 6 lat, 6 miesięcy i 9 dni pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1 wobec wymaganych co najmniej 10 lat; okresów pracy równorzędnej z pracą górniczą brak.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył E. O., wnosząc o jej zmianę w całości i orzeczenie, że ma prawo do emerytury górniczej. W uzasadnieniu zarzucił pominięcie przez organ rentowy ugody jaką zawarł z (...) sp. z o.o. w dniu 01 grudnia 1998 r., na mocy której spółka uznała wypadek przy pracy i potwierdziła zatrudnienie wnioskodawcy na stanowisku ślusarz-mechanik pod ziemią, do momentu przejścia na rentę inwalidzką w dniu 01 maja 1998 r., a także zobowiązała się do płacenia renty odszkodowawczej od dnia 01 listopada 1998 r.

Wnioskodawca wyraził przekonanie, że spełnia przesłanki z art. 50a i następnych ustawy emerytalnej. Ukończył bowiem 55 lat, wykonywał pracę przez powyższy okres oraz – czego O/ZUS nie uwzględnił – spełnia warunki określone w art. 50e ustawy, ponieważ okres jego niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy stanowi okres zaliczany do okresu pracy górniczej. Okres niezdolności do pracy był poprzedzony wykonywaną stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pracą górniczą.

Wydaną na skutek zawartego w odwołaniu wniosku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. decyzją z dnia 07 czerwca (poprawnie powinno być – września) 2016 r. odmówił ubezpieczonemu prawa do emerytury górniczej na podstawie art. 50e ustawy emerytalnej, gdyż udowodnił okres pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze pod ziemią:

- od 01 stycznia 1975 r. do 28 lutego 1979 r. - ślusarz pod ziemią w(...)

- od 05 maja 1995 r. do 15 kwietnia 1998 r. - górnik pod ziemią, górnik operator maszyn przodkowych pod ziemią, ślusarz-mechanik pod ziemią w Przedsiębiorstwie (...) (wraz z okresami niezdolności do pracy i zasiłkami chorobowymi spowodowanymi wypadkiem przy pracy); łącznie uznano 7 lat i 9 dni wobec wymaganych 25 lat. Do okresów pracy górniczej organ rentowy nie zaliczył okresów zwolnień lekarskich nie związanych z wypadkiem przy pracy, tj. okresów:

- 16 kwietnia 1996 r. - 18 kwietnia 1996 r.,

- 17 czerwca 1996 r. - 20 czerwca 1996 r.,

- 12 maja 1997 r. - 31 maja 1997 r.

O/ZUS stwierdził ponadto, że okresu pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty odszkodowawczej nie można zaliczyć do pracy górniczej, gdyż nie jest to okres wymieniony w art. 50e ustawy emerytalnej.

W odpowiedzi na odwołanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. wniósł o jego oddalenie podtrzymując te same argumenty jakie zawiera uzasadnienie zaskarżonej decyzji.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

E. O., ur. (...), wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, prace górnicze pod ziemią

- od 01 stycznia 1975 r. do 28 lutego 1979 r. - na stanowisku ślusarz pod ziemią w (...)

- od 05 maja 1995 r. do 15 kwietnia 1998 r. - na stanowisku górnik pod ziemią, górnik operator maszyn przodkowych pod ziemią, ślusarz-mechanik pod ziemią w Przedsiębiorstwie (...) (wraz z okresami niezdolności do pracy i zasiłkami chorobowymi spowodowanymi wypadkiem przy pracy). Łącznie udokumentował 7 lat i 9 dni pracy górniczej.

W okresie zatrudnienia w Przedsiębiorstwie (...) sp. z o.o. w L., w dniu 17 października 1997 r. wnioskodawca uległ wypadkowi przy pracy i w czasie od 18 października 1997 r. do 15 kwietnia 1998 r. korzystał z zasiłku chorobowego. Wydaną na podstawie ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych decyzją z dnia 09 kwietnia 1998 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. przyznał E. O. prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem od dnia 16 kwietnia 1998 r. Na podstawie wydanego w sprawie IX2U 1693/98 wyroku z dnia 07 grudnia 1998 r. i decyzji z dnia 01 kwietnia 1999 r. prawo do renty wypadkowej przyznano wnioskodawcy na stałe.

Na podstawie zawartej w dniu 26 czerwca 1998 r. ugody Przedsiębiorstwo (...) sp. z o.o. w L. zobowiązało się wypłacać E. O. od 01 maja 1998 r. tytułem renty odszkodowawczej miesięcznie kwotę 128 zł, pomniejszoną o 30 % przyczynienia się wnioskodawcy do wypadku.

(n i e s p o r n e: w świetle treści odwołania oraz dokumentacji rentowo-emerytalnej)

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z przepisem art. 50a ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t. jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 748 z późn. zm.) górnicza emerytura przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1)ukończył 55 lat życia,

2)ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1;

3)nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

Zgodnie zaś z art. 50e wymienionej ustawy, górnicza emerytura bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, przysługuje pracownikowi, który pracę wykonywał po ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres wynoszący co najmniej 25 lat. Do okresów pracy górniczej, o której mowa wyżej zalicza się także okresy:

1) niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy albo z tytułu choroby zawodowej, za które wypłacone zostało wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne,

2) czasowego oddelegowania pracowników, o których mowa w art. 50c ust. 1 pkt 6, do zawodowego ratownictwa w (...) S.A. w B., w (...)w L. lub w okręgowych stacjach ratownictwa górniczego – bezpośrednio poprzedzone pracą górniczą wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, przypadające w czasie trwania stosunku pracy.

W rozpoznanej sprawie organ rentowy odmówił E. O. prawa do emerytury górniczej uznając, iż nie wykazał on wymaganego 25-letniego okresu pracy górniczej. Niesporny był przy tym staż pracy górniczej ubezpieczonego, wynoszący 7 lat i 9 dni. Poza wymienionymi w decyzji z dnia 07 września 2016 r., ubezpieczony nie wykazał po dniu 15 kwietnia 1998 r. dalszych okresów pracy górniczej. Niespornie bowiem okresie od 16 kwietnia 1998 r. nie wykonywał takiej pracy. W okresie od 16 kwietnia 1998 r. wnioskodawca jest uprawniony na stałe do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy i świadczenie to pobiera. Poza rentą wypadkową, na podstawie zawartej z byłym pracodawcą ugody, E. O. pobiera wypłacaną przez (...) rentę odszkodowawczą.

W świetle nie tylko ustaleń faktycznych ale także i odwołania E. O. nie posiada wymaganych co najmniej 25 lat okresów pracy górniczej (łącznie z okresami pracy równorzędnej), w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1 ustawy emerytalnej. Sąd w pełni podziela stanowisko organu rentowego co do tego, że okres pobierania renty z tytułu wypadku przy pracy, jak i okres pobierania renty odszkodowawczej nie są okresami pracy górniczej. Okresy te nie są bowiem okresami pracy górniczej (art. 50c ust. 1) ani też okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą (art. 50c ust. 2). Wymienione okresy nie są także okresami wymienionymi w art. 50e ust. 2 pkt 1 ustawy emerytalnej i okresów tych nie zalicza się do okresów pracy górniczej. Do okresów pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy zalicza się okresy niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy, za które wypłacono wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne – bezpośrednio poprzedzone pracą górniczą wykonywaną stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, przypadające w czasie trwania stosunku pracy. W realiach rozpoznanej sprawy, zaliczanymi na podstawie art. 50e ust. 2 pkt 1 ustawy emerytalnej do okresów pracy górniczej są tylko i wyłącznie okresy pobierania Przez E. O. w czasie od 18 października 1997 r. do 15 kwietnia 1998 r. zasiłku chorobowego, za który ubezpieczonemu wypłacono taki zasiłek, przypadający w czasie trwania do dnia 15 kwietnia 1998 r. stosunku pracy. W okresie po rozwiązaniu stosunku pracy, tj. po dniu 15 kwietnia 1998 r. wnioskodawca nie pobierał zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy, za który wypłacono mu zasiłek chorobowy ani też świadczenia rehabilitacyjnego. W tym czasie pobierał już tylko rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy. Okres pobierania takiej renty jest co prawda okresem niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy, ale za okres tej niezdolności ubezpieczony pobierał rentę, nie zaś wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne.

Mając powyższe na uwadze Sąd na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. pozbawione uzasadnionych podstaw odwołanie oddalił.