Sygn. akt VIII U 2397/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 28 września 2016 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Joanna Smycz

Protokolant:

Ewa Grychtoł

po rozpoznaniu w dniu 28 września 2016 r. w Gliwicach

sprawy A. R. (R.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

o ustalenie kapitału początkowego

na skutek odwołania A. R.

z dnia 24 listopada 2015 roku związku z niewydaniem decyzji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

oddala odwołanie.

(-) SSO Joanna Smycz

Sygn. akt: VIII U 2397/15

UZASADNIENIE

Dnia 3 kwietnia 2014r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016. poz. 887, ze zm.) wydał decyzję ustalającą wysokość kapitału początkowego dla ubezpieczonego A. R..

W skardze na bezczynność organu z dnia 24 listopada 2015r. ubezpieczony podniósł, iż pomimo składanych przez niego uprzednio wniosków nie skorygowano ww. decyzji poprzez doliczenie do ustalonego kapitału początkowego okresu jego służby wojskowej w latach 1974-1976.

W odpowiedzi na skargę organ rentowy wniósł o jej oddalenie wskazując jednocześnie, iż decyzją o ustaleniu kapitału początkowego z dnia 3 kwietnia 2014r. organ zaliczył odwołującemu okres czynnej służby wojskowej jako okres składkowy, o czym uprzednio już ubezpieczonego poinformował, a zatem roszczenie ubezpieczonego zostało zaspokojone poprzez wydanie ww. decyzji. W związku z powyższym w ocenie organu brak podstaw do uwzględnienia skargi.

Sąd ustalił, co następuje:

Ubezpieczony A. R. ur. (...), w dniu 31 stycznia 2014r. wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. z wnioskiem o emeryturę, załączając do wniosku odpowiednie dokumenty.

W trakcie rozpoznawania niniejszej sprawy w toku pozostawały także dwie sprawy z odwołania ubezpieczonego od decyzji odmawiających mu prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 184 w zw. z art. 32 ustawy emerytalnej, a to sprawa tocząca się przed tut. Sądem o sygn. akt VIII U 2117/15 z odwołania ubezpieczonego od decyzji z dnia 18 września 2015r. oraz sprawa tocząca się przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach, sygn. akt III AUa 1717/15 na skutek apelacji ubezpieczonego od wyroku tut. Sądu z dnia 10 kwietnia 2015r., sygn. akt VIII U 1265/14.

Dnia 3 kwietnia 2014r. organ wydał decyzję o ustaleniu kapitału początkowego.

W dniu 4 kwietnia 2014r. ZUS wydał decyzję o odmowie ponownego ustalenia kapitału początkowego wskazując, iż wartość kapitału początkowego na podstawie art. 174 ust. 3b ustawy zmieniającej z dnia 21 czerwca 2013r. po przeliczeniu na dzień 1 stycznia 1999r. nie uległa zmianie.

W dniu 20 kwietnia 2015r. ubezpieczony wystąpił do organu rentowego z wnioskiem o doliczenie do ustalonego kapitału początkowego okresu służby wojskowej w latach 1974-1976.

W odpowiedzi na powyższy wniosek ZUS poinformował ubezpieczonego, iż przy ustalaniu kapitału początkowego decyzją z dnia 3 kwietnia 2014r. okres czynnej służby wojskowej, tj. od 24 kwietnia 1974r. do 16 kwietnia 1976r. został zaliczony jako okres składkowy mający miejsce w przerwie pomiędzy okresami zatrudnienia, co wynika z załącznika do ww. decyzji.

Pismem z dnia 24 sierpnia 2015r. odwołujący ponownie wystąpił o skorygowanie obliczeń ZUS dotyczących wysokości kapitału początkowego.

Kolejno, dnia 18 września 2015r. organ rentowy wydał decyzję odmawiającą przyznania ubezpieczonemu wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych. W uzasadnieniu organ wskazał, iż ubezpieczony nie udowodnił wymaganego stażu 15 lat pracy w warunkach szczególnych. W związku z powyższą decyzją toczy się przed tut. Sądem postępowanie o sygn. akt VIII U 2117/15.

Ubezpieczony w dniu 24 listopada 2015r. na podstawie art. 477 9 par. 4 k.p.c. wniósł skargę na bezczynność organu wskazując, iż pomimo ww. wniosków o korekcję obliczeń organu rentowego nie otrzymał żadnej decyzji odnoszącej się do tej kwestii.

Wyrokiem z dnia 31 marca 2016r., sygn. akt III AUa 1717/15 Sąd Apelacyjny w Katowicach oddalił apelację ubezpieczonego w przedmiocie przyznania prawa do wcześniejszej emerytury ze względu na pracę w warunkach szczególnych.

W odpowiedzi na zobowiązanie tut. Sądu, organ rentowy pismem z dnia 18 sierpnia 2016r. poinformował, iż o zaliczeniu przezeń do kapitału początkowego okresu służby wojskowej ubezpieczonego, tj. okresu od 24 kwietnia 1974r. do 16 kwietnia 1976r., świadczy zestawienie stażu pracy ubezpieczonego znajdujące się w aktach organu rentowego bezpośrednio przed przedmiotową decyzją.

Powyższe okoliczności faktyczne Sąd ustalił na podstawie akt organu rentowego.

Sąd ocenił zgromadzony materiał dowodowy jako kompletny i wiarygodny,
a poprzez to – mogący stanowić podstawę ustaleń faktycznych w sprawie.

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonego A. R. nie zasługuje na uwzględnienie.

Podstawę prawną decyzji o ustaleniu kapitału początkowego stanowią przepisy art. 173 i 174 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016r., poz. 887 ze zm.).

Stosownie do treści art. 173 ust. 1 dla ubezpieczonych urodzonych po dniu
31 grudnia 1948 r., którzy przed dniem wejścia w życie ustawy, opłacali składki
na ubezpieczenie społeczne lub za których składki opłacali płatnicy składek, ustala się kapitał początkowy.

Przy ustalaniu kapitału początkowego, zgodnie z treścią art. 174 ust. 2, przyjmuje się przebyte przed dniem wejścia w życie ustawy okresy składkowe,
o których mowa w art. 6 i okresy nieskładkowe, o których mowa w art. 7 pkt 5 i art. 7 pkt 1- 4 i 6 - 12, w wymiarze nie większym niż określony w art. 5 ust. 2.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1, pkt 1 okresami składkowymi są okresy ubezpieczenia. Z kolei po myśli art. 6, ust. 2, pkt 14, lit a za okresy składkowe uważa się również przypadające przed dniem 15 listopada 1991r. okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarze Państwa Polskiego objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego i okresy kontynuowania tego ubezpieczenia, za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki.

Po myśli art. 477 9 § 4 k.p.c. jeżeli organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności nie wydał decyzji lub orzeczenia w terminie dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia roszczenia w sposób przepisany, odwołanie można wnieść w każdym czasie po upływie tego terminu.

Z kolei art. 477 14 § 3 k.p.c. stanowi, iż jeżeli odwołanie wniesiono w związku z niewydaniem decyzji przez organ rentowy lub niewydaniem orzeczenia przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, sąd w razie uwzględnienia odwołania zobowiązuje organ lub zespół do wydania decyzji lub orzeczenia w określonym terminie, zawiadamiając o tym organ nadrzędny, albo orzeka co do istoty sprawy. Jednocześnie sąd stwierdza, czy niewydanie decyzji przez organ rentowy nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa.

Kwestia sporna w niniejszej sprawie sprowadza się do tego, czy mając
na uwadze istniejący stan faktyczny i obowiązujące przepisy należy uznać, iż organ nie wydał decyzji w wymaganym przepisami terminie 2 miesięcy od dnia zgłoszenia roszczenia, tj. czy miała miejsce bezczynność organu w rozumieniu art. 477 9 § 4 k.p.c i czy w związku z tym skarga odwołującego w tym przedmiocie znajduje uzasadnienie.

Jak ustalił Sąd, w niniejszej sprawie już w pierwszej decyzji dotyczącej wysokości kapitału początkowego ubezpieczonego, tj. decyzji z dnia 3 kwietnia 2014r., organ rentowy rzeczywiście uwzględnił do stażu pracy odwołującego okres czynnej służby wojskowej od 24 kwietnia 1974r. do 16 kwietnia 1976r. Stan taki znajduje potwierdzenie w aktach organu rentowego – świadczy o tym zestawienie stażu pracy odwołującego, w którym na pozycji drugiej ZUS wymienia ww. okres jako okres uwzględniony przy ustalaniu kapitału początkowego. Dodatkowo fakt powyższy potwierdza załącznik do decyzji z dnia 3 kwietnia 2014r., w którym wskazano, iż organ rentowy brał pod uwagę dochody odwołującego z okresu wyżej podanego.

Tym samym ZUS słusznie podniósł, iż przedmiotową decyzją o ustaleniu kapitału początkowego z dnia 3 kwietnia 2014r. zaliczył już odwołującemu okres czynnej służby wojskowej jako okres składkowy, co oznacza jednocześnie, że roszczenie ubezpieczonego zostało zaspokojone poprzez wydanie ww. decyzji.

Reasumując, w ocenie Sądu brak jest podstaw do uwzględnienia odwołania, albowiem organ rentowy zaspokoił roszczenie odwołującego w pierwotnej decyzji z dnia 3 kwietnia 2014r., a zatem nie może być mowy o bezczynności organu rentowego w rozumieniu art. 477 9 § 4 k.p.c.

Mając na względzie powyższe, z mocy art. 477 14 § 1 k.p.c., Sąd orzekł,
jak w sentencji.

(-) SSO Joanna Smycz