Sygn. akt III Ca 473/17

UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 1 grudnia 2016 roku złożonym za pośrednictwem Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi – wierzyciel A. B. wniosła o dokonanie wpisu w dziale III księgi wieczystej (...) wzmianki o toczącej się egzekucji z ułamkowej części nieruchomości tj. z udziału w wysokości ½ części należącego do dłużnika K. B. w sprawie KMP 13/16.

Referendarza sądowy w dniu 15 grudnia 2016 roku wpisał w dziale III księgi wieczystej (...) wzmiankę o wszczęciu egzekucji z wniosku wierzyciela A. B..

Dnia 3 stycznia 2017 roku K. B. złożył skargę na wpis referendarza sądowego z dnia 15 grudnia 2016 roku w dziale III księgi wieczystej (...) o wszczęciu egzekucji z wniosku wierzyciela A. B. dokonany w sprawie Nr Dz. Kw. 47466/16. Skarżący wpisowi zarzucił bezpodstawność, a co najmniej przedwczesność z uwagi na fakt zaskarżenia czynności komornika skargą na czynności komornika do sądu. Skarga na czynności komornika nie została jeszcze rozpoznana, a więc nie jest przesądzone, iż istnieje prawna podstawa wpisu o wszczęciu tejże egzekucji. Skarżący wniósł o zmianę orzeczenia poprzez usunięcie i wykreślenie zaskarżonego wpisu.

Postanowieniem z dnia 23 stycznia 2017r. Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi utrzymał w mocy zaskarżony wpis.

Powyższe rozstrzygnięcie oparte zostało na następujących ustaleniach stanu faktycznego :

Księga wieczysta (...) jest urządzona dla nieruchomości gruntowej, położonej w Ł. przy ulicy (...), której współwłaścicielami są H. B. do ½ części i K. B. do ½ części. W dziale III figuruje wzmianka o wszczęciu egzekucji z udziału w nieruchomości, należącego do K. B. w sprawie KMP 13/16 z wniosku wierzyciela A. B.

Przy takich ustaleniach stanu faktycznego, Sąd I instancji uznał, że wpis wzmianki o wszczęciu egzekucji z udziału w prawie własności nieruchomości został dokonany prawidłowo.

Apelację od powyższego rozstrzygnięcia złożył K. B..

Skarżący zarzucił rozstrzygnięciu błędne ustalenia faktycznego, polegające na nieuwzględnieniu okoliczności, że czynność komornika dotycząca wszczęcia egzekucji, której dotyczy wzmianka została zaskarżona do sądu, który nie rozpoznał jeszcze skargi na czynności komornika, a więc nie jest przesądzone, że istnieje podstawa prawna wpisu.

W konkluzji skarżący wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia i oddalenie wniosku o wpis.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje :

Apelacja jest bezzasadna w sposób oczywisty.

Stosownie do przepisów art. 924 i 925 § 1 k.p.c. jednocześnie
z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik przesyła do sądu właściwego
do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów. W stosunku do dłużnika nieruchomość jest zajęta z chwilą doręczenia mu wezwania. W stosunku do dłużnika, któremu nie doręczono wezwania, jako też w stosunku do osób trzecich, nieruchomość jest zajęta z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej lub złożenia wniosku komornika do zbioru dokumentów.

Stosownie do art. 767 2 § 2 k.p.c. wniesienie skargi nie wstrzymuje postepowania egzekucyjnego ani wykonania zaskarżonej czynności.

Wniesienie przez skarżącego skargi na czynność komornika w postaci zajęcia udziału w nieruchomości w żadnym razie nie stanął na przeszkodzie w dokonaniu żądanego wpisu, skarga judykacyjna na czynności komornika nie wstrzymuje wykonania zaskarżonej czynności.

Stosownie do art. 626 8§2 k.p.c. rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej.

Do wniosku o dokonanie wpisu wzmianki o toczącej się egzekucji z udziału skarżącego w dziale III przedmiotowej księgi wieczystej wnioskodawca dołączył wezwanie do zapłaty oraz zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości. Dokument ten był wystarczający do dokonania zadanego wpisu.

Mając na uwadze powyższe, Sąd Okręgowy oddali apelacje jako bezzasadną w sposób oczywisty na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.