Sygn. akt II Ca 911/13

POSTANOWIENIE

Dnia 24 października 2013 r.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu, Wydział II Cywilny Odwoławczy w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Czesław Chorzępa

SSO Elżbieta Sobolewska - Hajbert

SSO Wojciech Wójcik (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 24 października 2013 r. we Wrocławiu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z urzędu

przy udziale S. H.

o wpis w dziale I zmiany sposobu korzystania

na skutek apelacji uczestnika postępowania

na postanowienie Sądu Rejonowego w Trzebnicy

z dnia 25 kwietnia 2013 r.

sygn. akt Dz. Kw 710/13

(...)

postanawia:

oddalić apelację.

Sygn. akt II Ca 911/13

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy w Trzebnicy utrzymał w całości w mocy zaskarżony przez uczestnika postępowania S. H. wpis w dziale I księgi wieczystej (...). W uzasadnieniu Sad Rejonowy wskazał, iż w rozdziale 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. – w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i dokumentów w § 28.1 określa się sposób dokonywania wpisów i ich treść, które w dziale I-O „Oznaczenie nieruchomości”. Stanowi on, że dane dotyczące nieruchomości gruntowych i budynkowych wpisuje się w księdze wieczystej na podstawie wyrysuj z mapy ewidencyjnej i wypisu z rejestru gruntów lub innego dokumentu sporządzonego na podstawie przepisów o ewidencji gruntów i budynków. Sąd wskazał, iż § 28.2 Rozporządzenia stanowi, iż jeżeli zmiana oznaczenia nieruchomości dotyczy m.in. wyłącznie zmiany sposobu korzystania z nieruchomości podstawę wpisu w księdze wieczystej stanowi wypis z rejestru gruntów. Następnie Sąd Rejonowy wskazał, iż zaskarżony wpis dokonany przez referendarza sądowego został dokonany prawidłowo i w oparciu o prawidłowe dokumenty.

Apelacje od powyższego orzeczenia wywiódł uczestnik postępowania, zaskarżając je w całości i wnosząc o jego zmianę bądź uchylenie. Wskazał, iż nigdy nie występował do żądnego urzędu o zmianę „działek budowlanych na działki rolne”.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja podlegała oddaleniu.

Na wstępie należy wskazać, iż zgodnie z art. 626 8 § 2 k.p.c., „rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej”. Wniosek może być zatem uwzględniony wyłącznie, jeśli treść wniosku i księgi wieczystej oraz same dołączone do wniosku dokumenty pozwalają na ustalenie zmiany w zakresie stosunków prawnych dotyczących nieruchomości lub związanych z jej własnością roszczeń. Niezbędne jest przy tym dokonanie oceny tak zgromadzonego materiału sprawy przy uwzględnieniu przepisów prawa materialnego, które ustanawiają przesłanki skuteczności określonych zdarzeń prawnych. Sąd wieczystoksięgowy bada więc nie tylko formę dokumentów i ich zgodność z odpowiednimi wymogami, ale także skuteczność czynności objętych tymi dokumentami.

W rozpoznawanej sprawie oznacza to, że stan prawny nieruchomości należało oceniać na podstawie treści księgi wieczystej, dokumentów stanowiących podstawę wniosku, uwzględniając skutki zastosowania przepisów powszechnie obowiązującego prawa.

Wbrew twierdzeniom skarżącego w przedmiotowej sprawie wpis został dokonany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zgonie z treścią wskazanego przez Sąd I instancji § 28.1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbioru dokumentów dane dotyczące nieruchomości gruntowych i budynkowych wpisuje się w księdze wieczystej na podstawie wyrysu z mapy ewidencyjnej oraz wypisu z rejestru gruntów lub innego dokumentu sporządzonego na podstawie przepisów o ewidencji gruntów i budynków, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Ustep drugi cytowanego paragrafu stanowi, iż jeżeli zmiana oznaczenia nieruchomości, o których mowa w ust. 1, dotyczy wyłącznie zmiany położenia nieruchomości, numeracji działek ewidencyjnych, obrębu ewidencyjnego lub sposobu korzystania z nieruchomości, podstawę wpisu w księdze wieczystej stanowi wypis z rejestru gruntów. W niniejszej sprawie podstawą wpisu był właśnie wskazany wypis z rejestru gruntów. Podkreślić należy, iż poza kompetencją sądu wieczystoksięgowego pozostaje badanie treści zawartych w przedstawionym wypisie.

Mając zaś powyższe na uwadze uznać należało, iż zasadnie Sąd Rejonowy dokonał spornego wpisu, zaś argumenty podniesione w apelacji oceny tej zmienić nie mogą.

Apelacja zatem skierowana przeciwko temu wpisowi, jako oczywiście bezzasadna podlegała na podstawie art. 385 k.p.c. oddaleniu.