POSTANOWIENIE

Dnia 19 grudnia 2017 r.

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie VI Wydział Rodzinny i Nieletnich

w składzie następującym:

Przewodniczący : SSR Barbara Ciwińska

Protokolant : Joanna Piwowarska

po rozpoznaniu w dniu 07 grudnia 2017 r. w Warszawie

na rozprawie sprawy z wniosku

A. R. z udziałem M. W.

o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka : małoletniego I. W.

postanawia :

1)  umorzyć postępowanie w sprawie,

2)  pozostawić strony przy poniesionych kosztach postępowania.

UZASADNIENIE

A. R. wniosła 31.07.2017r. do tutejszego Sądu o rozstrzygnięcie, że jej małoletni syn I. W. ur. (...) od dnia 01.09.2017r. będzie uczniem Szkoły Podstawowej nr (...) im. W. B. przy ul. (...) w W. oraz o wyrażenie zgody na powyższe w zastępstwie ojca małoletniego M. W..

M. W. stwierdził, że wyraża zgodę na zapisanie syna do wskazanej szkoły i pomiędzy stronami nie ma sporu w tym zakresie.

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny :

Małoletni M. W. ur. (...) ma ukończone 8 lat. Jest synem A. R. i M. W.. Postanowieniem Sądu Rejonowego dla Łodzi – Widzewa w Łodzi z dnia 22.02.2017r. w sprawie syg. akt V Nsm 106 /17 ustalone zostało, iż miejscem pobytu małoletniego jest każdorazowe miejsce pobytu jego matki A. R. (k.7). Małoletni mieszka więc z matką i jest pod jej opieką. Ugodą zawartą w tej samej sprawie ustalone zostały też kontakty ojca z synem (k.8).

A. R. ma 35, pracuje, od czerwca 2017 roku mieszka wraz z synem w W.. Poprzednio małoletni zmieniał już szkołę, chodził do placówki w Ł., a potem w L., gdzie mieszkał wraz z matką. W bieżącym roku A. R. zapisała syna warunkowo do Szkoły Podstawowej nr (...) im. W. B. przy ul. (...) w W.. Nie uzgodniła jednak z ojcem syna w jaki sposób ma on wyrazić zgodę na zapisanie dziecka do tej szkoły, mimo, że jak twierdzi „ rozmowy trwały od czerwca”. Ojciec chciał z synem spędzić część wakacji, twierdzi, że jego kontakty z synem są przez matkę utrudniane. Rodzice małoletniego nie porozumiewają się ze sobą prawidłowo w sprawach wspólnego syna, są w silnym konflikcie, byli na terapii ale zaprzestali w niej uczestniczyć.

M. W. w dniu 15.12.2017r. złożył podpis wymagany przez szkołę na wniosku o przyjęcie syna do tej placówki.

Sąd Rejonowy zważył co następuje :

Artykuł 92 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, iż dziecko do pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw (art. 95 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie : w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy ( art. 97 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

W niniejszej sprawie uznać należy, iż zapisanie małoletniego dziecka stron M. W. ur. (...) do konkretnej szkoły jest istotną sprawą dziecka. Dla dziecka jest bardzo ważne bowiem do jakiej szkoły chodzi, szkoły też nie powinny być zbyt często zmieniane, tak aby dziecko mogło ustabilizować swoje życie szkolne. Matka małoletniego musiała zapisać dziecko do szkoły w W., skoro przeprowadziła się tutaj i tu podjęła pracę zawodową. Rodzice małoletniego nie mogli porozumieć się skutecznie ze sobą, ale w toku sprawy ojciec małoletniego : M. W. stwierdził, że nie oponuje przeciwko zapisaniu dziecka do wskazanej przez matkę szkoły i wymaganą przez szkołę zgodę podpisał.

Wobec tego orzekanie w tej sprawie stało się bezprzedmiotowe, bowiem Sąd orzeka tylko wtedy, gdy pomiędzy rodzicami dziecka nie ma porozumienia.

Z uwagi na powyższe na podstawie art. 355 §1 Kodeksu postępowania cywilnego należało umorzyć postępowanie w sprawie.

Zgodnie z art. 520 Kodeksu postępowania cywilnego każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.