III A Uz 127/12

POSTANOWIENIE

Dnia 17 grudnia 2012 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie:

Przewodnicząca: SSA Anna Polak

Sędziowie: SA Jolanta Hawryszko

SA Urszula Iwanowska (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2012 r., na posiedzeniu niejawnym,

sprawy z odwołania B. M.

przeciwko Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

o prawo renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy,

na skutek zażalenia ubezpieczonej na postanowienie Sądu Okręgowego w Szczecinie VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 sierpnia 2012 r., sygn. akt VII U 505/11,

postanawia: oddalić zażalenie.

SSA Urszula Iwanowska SSA Anna Polak SSA Jolanta Hawryszko

Uzasadnienie:

Wyrokiem z dnia 10 lipca 2012 r., na rozprawie, Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił odwołanie B. M. od decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odmawiającej jej prawa do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy. Ubezpieczona uczestniczyła w rozprawie i została pouczony o sposobie i terminach wniesienia odwołania od ogłoszonego wyroku.

Dnia 27 lipca 2012 r. B. M. otrzymała odpis wyroku wraz z uzasadnieniem, a dnia 14 sierpnia 2012 r. wysłała apelację.

Postanowieniem z dnia 17 sierpnia 2012 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie odrzucił apelację ubezpieczonej jako wniesioną po terminie, mając na uwadze treść art. 369 § 1 i art. 370 k.p.c. oraz okoliczność, że termin do złożenia apelacji upłynął ubezpieczonej w dniu 10 sierpnia 2012 r.

Z powyższym postanowieniem Sądu Okręgowego w Szczecinie w całości nie zgodziła się B. M. , która w złożonym zażaleniu wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy wskazując, że w dniu 8 sierpnia 2012 r. wysłała odwołanie do Sądu Apelacyjnego, gdyż drugi punkt pouczenia został źle przez nią odebrany. Odwołanie zostało odesłane i w związku z tym skarżąca w dniu 14 sierpnia 2012 r. wysłała je ponownie do właściwego organu.

Sąd Apelacyjny rozważył, co następuje:

Zażalenie okazało się nieuzasadnione.

Stosownie do treści art. 370 k.p.c. sąd pierwszej instancji odrzuci na posiedzeniu niejawnym apelację wniesioną po upływie przepisanego terminu, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również apelację, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Natomiast zgodnie z art. 369 § 1 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem.

W niniejszej sprawie bezspornym jest, że B. M. odpis wyroku Sądu Okręgowego z uzasadnieniem otrzymała w dniu 27 lipca 2012 r. (potwierdzenie odbioru przesyłki k. 118 akt). Nadto ubezpieczona otrzymała jednocześnie pisemne pouczenie, że apelacja powinna być złożona w terminie 14 dni od otrzymania wyroku z uzasadnieniem oraz ze wskazaniem, że apelację zawsze składa się w Sądzie Okręgowym w Szczecinie (pouczenie k. 115 akt). Zatem, termin do złożenia apelacji upłynął skarżącej w piątek - 10 sierpnia 2012 r. Natomiast ubezpieczona nadała w urzędzie pocztowym przesyłkę zawierającą apelację we wtorek - 14 sierpnia 2012 r., tj. 4 dni po upływie ustawowego terminu (koperta zawierająca przesyłkę k. 121). Przy czym, należy podkreślić, że termin do złożenia apelacji jest terminem ustawowym i nie może być w związku z tym swobodnie przez strony ani przedłużany, ani skracany.

Z uwagi na powyższe Sąd Apelacyjny uznał, że zażalenie na postanowienie o odrzuceniu apelacji nie ma uzasadnionych podstaw, wobec czego na podstawie do art. 397 § 2 k.p.c. w związku z art. 385 k.p.c. oddalił je w całości.

Jednocześnie sąd odwoławczy wskazuje, że jeżeli w ocenie skarżącej uchybienie terminowi do wniesienia apelacji nie było przez nią zawinione, może ona na podstawie art. 168 k.p.c. wystąpić do Sądu Okręgowego z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia tej apelacji. Przy czym, w sytuacji ubezpieczonej termin tygodniowy do wystąpienia z przedmiotowym wnioskiem liczyć należy od dnia doręczenia jej niniejszego postanowienia Sądu Apelacyjnego.

SSA Urszula Iwanowska SSA Anna Polak SSA Jolanta Hawryszko