Sygn. akt IX U 909/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 8 listopada 2017 r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Mariola Łącka

Protokolant:

Joanna Metera

przy udziale ./.

po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2017 r. w Rybniku

sprawy z odwołania H. P. (P.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o emeryturę

na skutek odwołania H. P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 1 czerwca 2017r. Znak (...) zmienionej częściowo decyzją z dnia

22 czerwca 2017 r.

zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje ubezpieczonemu prawo do emerytury poczynając od dnia (...)

Sędzia

Sygn.akt IX U 909/17

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 01.06.2017r Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

odmówił H. P. przyznania emerytury ponieważ przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego i nie złożył wniosku o przekazanie zgromadzonych tam środków na dochody budżetu państwa i nie został udowodniony wymagany 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Ubezpieczony w dniu (...) odwołał się od tej decyzji i wniósł o jej zmianę zarzucając, że w warunkach szczególnych pracował w Fabryce (...) od 15.08.1972r do 30.08.1972r oraz od 1979r do 2004r w trakcie zatrudnienia w KWK (...), gdzie wykonywał prace kowalskie.

Jednocześnie w odwołaniu zawarł wniosek o przekazanie na dochody budżetu państwa dochodów zgromadzonych na jego koncie w otwartym Funduszu emerytalnym.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie. Podniósł, że decyzją zamienną z dnia 22.06.2017r ponownie odmówił ubezpieczonemu prawa do emerytury bo nadal nie udokumentował wymaganego 15-letniego okresu pracy w warunkach szczególnych.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny.

H. P. ur. (...) w dniu 26.05.2017r złożył wniosek o emeryturę. Jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego i w dniu (...) złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa.

W sposób niesporny między stronami ubezpieczony udokumentował na dzień 1.01.1999r 29 lat 2 miesiące i 14 dni okresów składkowych i nieskładkowych.

W okresie od 15.08.1972r do 30.08.1972r ubezpieczony wykonywał prace w warunkach szczególnych stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w Fabryce (...) we W. (k. 53 akt rent.).

W okresie od 4.10.1979r do 30.11.1994r ubezpieczony był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w WK (...) w Ż. w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku ślusarza na powierzchni. Nie korzystał w trakcie tego zatrudnienia z urlopów bezpłatnych i nie miał nieusprawiedliwionych nieobecności (akta osobowe).

Faktycznie od początku tego zatrudnienia został skierowany do pracy w warsztatach kopalnianych, gdzie były naprawiane urządzenia i maszyny oraz naprawiane i produkowane narzędzia, takie jak kilofy, klucze, siekacze, przecinaki. Część tego warsztatu stanowiła kuźnia przemysłowa, gdzie znajdowały się dwa paleniska, prasa i młot pneumatyczny. Kuźnia była odgrodzona od innych działów barierami dźwiękoszczelnymi. Pracownicy byli podzieleni na stałe brygady, które zajmowały się poszczególnymi etapami prac. Ubezpieczony przez cały okres zatrudnienia pracował w brygadzie kowalskiej. Zdobył uprawnienia i obsługiwał młot pneumatyczny oraz zajmował się kuciem kilofów, kluczy i innych narzędzi górniczych.

Najpierw w wytoczonych elementów przez inne brygady ubezpieczony rozgrzewał w piecu elementy metalowe, potem je kuł aby nadać im odpowiedni kształt. Następnie je hartował, wykuwał ostrza i otwory. Używane i zdeformowane narzędzia były w kuźni naprawiane. Rozgrzewało się je, nadawano im właściwy kształt i wyklepywano. Pracy dla kowali zawsze było bardzo dużo.

Pracownicy niechętnie wykonywali zadania w kuźni ze względu na to, że praca tam była bardzo ciężka.

Ubezpieczonemu nie powierzano żadnych innych prac oprócz kowalskich. Ze względu na ciężkie warunki pracy, pracownicy kuźni dostawali mleko i posiłki regeneracyjne (zezn. ubezp. k. 28-29 i zezn. św. K. C. k. 35-36 i J. A. k. 36 akt sprawy).

Sąd uznał zeznania ubezpieczonego i świadków za w pełni wiarygodne. Znajdują one częściowe potwierdzenie w aktach osobowych. (...) SA konsekwentne i nawzajem się potwierdzają.

W oparciu o powyższe, Sąd zważył, co następuje.

Odwołanie zasługuje na uwzględnienie.

Ubezpieczony od (...) spełnia warunki do przyznania mu emerytury z art. 184 w związku z art. 32 ustawy z dnia 17.12.1998r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016r, poz. 887).

Na ten dzień bowiem miał udokumentowane 60 lat, złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE na dochody budżetu państwa i udokumentował na dzień 1.01.1999r w sposób niesporny ponad 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych.

Ponadto w ocenie Sądu ubezpieczony udokumentował, że stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w okresie od 4.10.1979r do 30.11.1994r, tj. przez 15 lat 1 miesiąc i 26 dni wykonywał prace polegające na kuciu ręcznym w kuźniach przemysłowych oraz przy obsłudze młota mechanicznego wymienione w dziale III pkt 79 wykazu A stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983r w sprawie wieku emerytalnego w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. z 1983r, Nr 8, poz. 43 ze zm.).

Dlatego też Sąd na mocy art. 477 14 § 2 kpc zmienił zaskarżoną decyzję orzekając jak w sentencji wyroku.

Sędzia: