Sygn. akt VII K 104/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 20 października 2017 r.

Sąd Rejonowy – w Piotrkowie Tryb. VII Wydział Karny

w składzie:

Przewodnicząca: SSR Jolanta Korkus

Protokolant: st. sekr. sądowy Agnieszka Chojnacka

po rozpoznaniu w dniach 07.09.2017r., 18.10.2017 r.

sprawy

1.  H. W., syna S. i M. z domu S., urodzonego (...) w P.

oskarżonego o to, że:

w dniu 20 grudnia 2016 roku pomiędzy godz. 20:00 a 23:30 w S., przy ulicy (...), gm. S., pow. (...), woj. (...) działając wspólnie i w porozumieniu z W. P. umyślnie dokonał uszkodzenia mienia w postaci samochodu osobowego m-ki F. (...) o nr rej. (...) w ten sposób, że zadawali kopnięcia i uderzenia w karoserię pojazdu oraz w szyby pojazdu powodując uszkodzenie szyby czołowej, wybicie tylnej szyby klapy bagażnika, wgniecenie karoserii tylnego prawego błotnika w okolicy wlewu paliwa powodując straty w łącznej wysokości 2000 złotych na szkodę M. P.

tj. o czyn z art. 288 § 1 kk

2.  W. P. , syna M. i J. z domu S., urodzonego (...) w P.

oskarżonego o to, że:

w dniu 20 grudnia 2016 roku pomiędzy godz. 20:00 a 23:30 w S., przy ulicy (...), gm. S., pow. (...), woj. (...) działając wspólnie i w porozumieniu z H. W. umyślnie dokonał uszkodzenia mienia w postaci samochodu osobowego m-ki F. (...) o nr rej. (...) w ten sposób, że zadawali kopnięcia i uderzenia w karoserię pojazdu oraz w szyby pojazdu powodując uszkodzenie szyby czołowej, wybicie tylnej szyby klapy bagażnika, wgniecenie łącznej wysokości 2000 złotych na szkodę M. P.

tj. o czyn z art. 288 § 1 kk

1.  Oskarżonych H. W. i W. P. uznaje za winnych popełnienia zarzucanego im czynu wyczerpującego dyspozycję 288 § 1 kk i za to na podstawie art. 288 § 1 kk w zw. z art. 37a kk wymierza im kary

grzywny w wysokości po 50 ( pięćdziesiąt ) stawek dziennych, przyjmując wartość jednej stawki na kwotę 20 (dwadzieścia ) złotych,

2.  na podstawie art. 46 § 1 kk orzeka obowiązek naprawienia szkody w całości przez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego M. P. kwoty 1000,00 ( jednego tysiąca) złotych od każdego z oskarżonych

3.  zasądza od oskarżonych na rzecz Skarbu Państwa kwoty po 70,00 ( siedemdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu poniesionych wydatków oraz kwoty po 100,00 ( sto) złotych tytułem opłat.

Sygn. akt VII K 104/17

UZASADNIENIE

M. P. wraz z żoną A. P. mieszkają w S. na ul. (...). M. P. jest właścicielem samochodu osobowego marki F. (...) nr rej. (...).

W dniu 20.12.2016r. około godziny 20:00 w/w samochodem wrócił do domu wraz z żoną. Samochód pozostawił na noc przed domem. Następnego dnia rano około godziny 08:00 jego syn wychodząc do szkoły zauważył, że samochód jest uszkodzony i powiadomił o tym tatę. M. P. wyszedł zobaczyć co się stało. Na zewnątrz stwierdził, że w samochodzie wybita jest tylna szyba, rozbita jest szyba przednia czołowa, a na tylnim prawym błotniku, w okolicy wlewu paliwa widoczne jest wgniecenie karoserii. Ponadto na szybie w tylnich prawych drzwiach pasażera widoczny jest zabłocony ślad obuwia. Taki sam odcisk obuwia widoczny był również na tylniej prawej szybie części bagażowej.

( zeznania M. P. k.104, k.2-3, k. 46-47 , protokół oględzin pojazdu k. 9-10, notatka urzędowa k. 1, umowa k. 6 )

W dniu 20.12.2016 r. oskarżeni W. P. i H. W. spotkali się towarzysko z D. Ś. w Hotelu (...) w S.. Tam spożywali alkohol. Po zakończeniu picia przyjechała po nich samochodem konkubina W. P.M. K. Panowie wyszli do samochodu. Na parkingu podczas rozmowy W. P. poskarżył się kolegom na M. P., że kiedyś musiał zostać za niego w pracy. Wówczas H. W. stwierdził używając słów wulgarnych, żeby poszli zniszczyć samochód M. P.. D. Ś. odmówił i pozostał z M. K. w samochodzie. Obaj oskarżeni wrócili się w kierunku P. i poszli w stronę miejsca zamieszkania pokrzywdzonego. W tym czasie M. K. i D. Ś. pojechali w innym kierunku. Po drodze do centrum miasta spotkali na ul. (...) W. P. i H. W. Obaj oskarżeni wsiedli do samochodu i opowiadali, o tym że uszkodzili samochód M. P., m. in. wybili dwie lub trzy szyby.

( wyjaśnienia oskarżonego H. W. k. 27-28, k. 102, k.103, zeznania D. Ś. k. 20 odwrót, k. 108-109)

Wartość powstałych uszkodzeń wyniosła około 2000 złotych.

(zeznania M. P. k. 104, k.2-3, k. 46-47)

Oskarżony W. P. był karany

( karta karna k. 42-43 )

Oskarżony H. W. był karany.

( karta karna k. 45 )

Oskarżony H. W. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i wyjaśnił, że był wówczas po wpływem alkoholu. Kopnął raz czy dwa w w drzwi tylne i błotnik przy wlewie paliwa, ale nie wybił żadnej szyby. Szyby wybił P. przy użyciu jakiejś rurki. Inicjatorem tego zdarzenia był P.. Oskarżony wyraził skruchę i zobowiązał się do pokrycia połowy kosztów naprawy pojazdu.

( wyjaśnienia H. W. k. 27-28, k. 101, k. 103 )

Oskarżony W. P. nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i wyjaśnił, że był wówczas po wpływem alkoholu. H. W. namawiał go, aby wybić szyby w samochodzie M. P.. Oskarżony się na to nie zgodził, ale poszedł razem z H. W. do miejsca zamieszkania pokrzywdzonego. Dobijali się razem do jego drzwi , ale nikt im nie otworzył. Gdy wyszli z posesji H. W. wybił w samochodzie M. P. przednią i tylną szybę. Nie widział, aby W. kopał w samochód. W.miał pretensje do P., o to, że obmówił go na mieście i za to (...) był zły na P..

( wyjaśnienia W. P. k. 30-31, k. 103)

Sąd częściowo dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego H. W. w części dotyczącej przyznania się do popełnienia zarzuconego mu czynu. Wątpliwości budzą wyjaśnienia oskarżonego co do okoliczności , kto wyszedł z inicjatywą uszkodzenia pojazdu pokrzywdzonego.

Sąd odmówił wiary wyjaśnieniom oskarżonego W. P., stwierdzając, iż stanowią one wyraz przyjętej przez niego linii obrony. Są one sprzeczne nie tylko z wyjaśnieniami H. W., ale także z zeznaniami D. Ś.. Świadek jest kolegą obu oskarżonych. W wieczór zdarzenia razem spożywali alkohol. Nie ma więc powodu aby bezpodstawnie obciążać obu oskarżonych. Świadek jednoznacznie stwierdził, że gdy obaj oskarżeni wrócili do pojazdu to obaj opowiadali o wspólnym uszkodzeniu pojazdu pokrzywdzonego. W ocenie Sądu zeznania tego świadka są szczere i przekonujące.

Sąd uznał za wiarogodne zeznania pokrzywdzonego M. P. oraz jego żony A. P.. Były one spontaniczne , konsekwentne i logiczne. Wzajemnie się potwierdzały i uzupełniały. Nie ma podstaw , aby kwestionować ich wiarygodność.

Zeznania M. K. nic istotnego do sprawy nie wnoszą.

Pozostały materiał dowodowy nie budzi zastrzeżeń i oskarżeni go nie kwestionowali.

Oskarżeni H. W. i W. P. wyczerpali dyspozycję art. 288 § 1 kk, ponieważ działając umyślnie , wspólnie i w porozumieniu dokonali uszkodzeń pojazdu F. (...) nr rej. (...) na kwotę 2000 złotych. Mimo tego, że każdy z oskarżonych spowodował inne uszkodzenia w pojeździe pokrzywdzonego , obaj obejmowali swoim zamiarem zniszczenie pojazdu.

Przy wymiarze kary w stosunku do Sąd kierował się następującymi względami:

Sąd wziął pod uwagę stopień społecznej szkodliwości czynu oskarżonych wyrażający się w wartości wyrządzonej szkody i sposobie działania .

Jako okoliczności obciążające potraktował działanie w stanie nietrzeźwym, wspólnie i porozumieniu , uprzednią karalność oskarżonych, brak naprawienia szkody.

Za okoliczność łagodzącą Sąd poczytał oskarżonemu H. W. częściowe przyznanie się do winy.

Z tych względów Sąd uznał, że 50 stawek dziennych grzywny po 20,00 złotych każda stanowić będzie dla oskarżonych dolegliwość współmierną do stopnia społecznej szkodliwości popełnionego przestępstwa , która prawidłowo spełni funkcję odwetową kary, a także będzie właściwą reakcją z punktu widzenia prewencji ogólnej i szczególnej.

Z uwagi na brak naprawienia szkody Sąd nałożył na obu oskarżonych obowiązek jej naprawienia w częściach równych.

Z tych wszystkich względów Sąd orzekł jak w sentencji wyroku.