Sygn. akt IX U 19/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 kwietnia 2018r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Barbara Kużdrzał-Kiermaszek

Protokolant:

Monika Holona

przy udziale

po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2018r. w Rybniku

sprawy z odwołania W. S. (S.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o prawo do emerytury

na skutek odwołania W. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 12 grudnia 2017r. Znak (...)

- zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, iż przyznaje ubezpieczonemu prawo do emerytury począwszy od (...)

Sędzia

Sygn. IX U 19/18

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 12 grudnia 2017r. Znak (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił ubezpieczonemu prawa do emerytury w oparciu o art. 184 ustawy emerytalnej z uwagi na brak 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach.

Ubezpieczony W. S. złożył odwołanie od powyższej decyzji podnosząc, iż okres pracy w warunkach szczególnych zakwestionowany przez organ rentowy ma zamiar udowodnić zeznaniami świadków.

Sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego ustalił co następuje:

Ubezpieczony W. S. ur. się (...) W dniu (...) złożył wniosek o ustalenie uprawnień do emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej.

Na dzień 1.1.1999r ubezpieczony udowodnił bezspornie 25 lat, 3 m/ce i 28 dni ogólnego stażu pracy oraz 14 lat 6 m/cy i 17 dni stażu pracy w warunkach szczególnych.

Organ rentowy uwzględnił do stażu pracy w warunkach szczególnych okresy:

- od 6.12.1977r do 31.7.1985r i od 1.2.1987 do 31.12.1993r.

Organ rentowy nie zaliczył do okresu pracy wykonywania w warunkach szczególnych okresów od 1.8.1985r do 31.1.1987r, kiedy ubezpieczony był zatrudniony w Przedsiębiorstwie (...) w R..

Pracował wówczas na stanowisku, które zostało określone przez pracodawcę jako ślusarz maszynista. Pracodawca wystawił za powyższy okres świadectwo wykonywania pracy w warunkach szczególnych. Z uwagi na fakt, że zostało ono podpisane przez Likwidatora Przedsiębiorstwa (...) w R., w likwidacji nie zostało uznane organ rentowy.

Ubezpieczony w spornym okresie jeździł na tak zwanej lokomotywie dyrekcyjnej, takich lokomotyw było w (...) 4, w każdej jeździło po 2 maszynistów. Ubezpieczony pracował wyłącznie jako maszynista. Przez cały okres zatrudnienia wykonywał jedną pracę. Jeździł po całej Polsce i rozwoził towary, pracował na początku po 16 godzin a później 12 godzin i 12 wolnego. Ubezpieczony ukończył Szkołę Kolejową i z racji tego miał uprawnienia do obsługi lokomotywy. Początkowo jako pomocnik a następnie po szeregu szkoleń i kursów jako maszynista. Od 1977r do chwili obecnej charakter jego pracy nie zmienił się. Ubezpieczony nigdy nie pracował jako ślusarz remontowy. Pracodawca zabezpieczał się w ten sposób, że jak była awaria, to maszynista który pracował w trasie, mógł ją samodzielnie usunąć. Poza tym po dodaniu dodatkowego stanowiska ślusarz maszynista pracodawca miał możliwość przyznania dodatkowej podwyżki. W spornym okresie czasu ubezpieczony wykonywał wyłącznie pracę maszynisty lokomotywy.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie akt emerytalnych ubezpieczonego, akt osobowych ubezpieczonego, zeznań ubezpieczonego, zeznań świadków: S. K. i T. D..

Sąd zważył:

Zgodnie z art. 184 ustawy z 17.12.1998r o emeryturach i rentach z FUS ubezpieczonym urodzonym po dniu 31.12.1948r przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy, to jest 1.1.1999r mężczyźni osiągnęli okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze 15 lat oraz posiadają okres składkowy i nieskładkowy w ilości 25 lat.

Emerytura przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do OFE albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE za pośrednictwem zakładu na dochody budżetu państwa.

W przypadku ubezpieczonego spornym był jedynie okres wykonywania pracy w warunkach szczególnych.

W świetle przeprowadzonego postępowania dowodowego Sąd uznał, iż ubezpieczony z chwilą ukończenia 60 roku życia, to jest od(...) spełnia wszystkie wymagane warunki do przyznania prawa do emerytury, w szczególności posiada co najmniej 15 letni okres pracy w warunkach szczególnych. Do tego okresu należy zaliczyć sporny okres od 1.8.1985r do 31.1.1987r kiedy to ubezpieczony wykonywał pracę na stanowisku maszynisty lokomotyw spalinowych wymienioną w Wykazie „A”, Dziale VIII, poz. 13 pkt 11.

Sąd dał wiarę ubezpieczonemu, że wykonywał wyłącznie taką pracę przez cały okres zatrudnienia a dodatkowe stanowisko wpisane do angaży było zamieszczone wyłącznie z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Zeznania ubezpieczonego są spójne ze świadectwem wykonywania pracy w warunkach szczególnych, z aktami osobowymi oraz z zeznaniami świadków, którzy wykonywali taką samą pracę jak ubezpieczony. Zarówno S. K. jak i T. D. również mieli problemy z przejściem na wcześniejszą emeryturę z uwagi na nieprawidłowy zapis odnośnie faktycznie wykonywanej pracy. Postępowania przed sądami ostatecznie zostały zakończone na korzyść świadków.

Mając powyższe rozważania na uwadze, Sąd orzekł jak w sentencji po myśli art. 477 14 § 2 kpc.

Sędzia: