Sygn. akt VI Ca 525/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12.07.2018r.

Sąd Okręgowy w Częstochowie VI Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący-Sędzia SO Karol Kołodziejczyk

po rozpoznaniu w dniu 12.07.2018r.w Częstochowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa (...) Bank S.A. w W.

przeciwko A. Ż. (1) , J. T. , J. Ż.

o zapłatę

na skutek apelacji powoda (...) Bank S.A. w W.

od wyroku Sądu Rejonowego w Częstochowie z dnia 27 lutego 2018r.

sygn. akt XII C 3178/17

1.  oddala apelację;

2.  zasądza od powoda na rzecz pozwanych solidarnie kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem kosztów postępowania apelacyjnego.

Sygn. akt VI Ca 525/18

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy uznał apelację powoda (...) Bank S.A. z siedzibą w W. od wyroku Sądu Rejonowego w Częstochowie z dnia 27 lutego 2018 r. za niezasadną.

W ocenie Sądu Okręgowego, Sąd Rejonowy prawidłowo ustalił okoliczności faktyczne istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Ustalenia te znajdują oparcie w zgromadzonym materiale dowodowym, którego oceny Sąd pierwszej instancji dokonał w granicach zasady swobodnej oceny dowodów, z uwzględnieniem zasad logiki i doświadczenia życiowego. Sąd ten wnikliwie i przekonująco ocenił wiarygodność i moc poszczególnych dowodów na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. W uzasadnieniu zaskarżonego orzeczenia wskazano dowody, na których Sąd się oparł, i przyczyny, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej. W związku z tym, Sąd Okręgowy ustalenia te zaaprobował.

Gdy chodzi o zarzuty apelacyjne, to – jakkolwiek Sąd Okręgowy nie podzielił stanowiska Sądu pierwszej instancji, że poszczególne raty kredytu przedawniają się po upływie trzech lat licząc od dnia, w którym rata powinna zostać spłacona zgodnie z zawartą umową kredytową, w związku z czym okres przedawnienia biegnie oddzielnie w stosunku do każdej z rat – należy zwrócić uwagę, że opierają się one na absurdalnym założeniu, iż przedmiotowa umowa kredytowa nie wygasła z chwilą śmierci kredytobiorcy. Zdaniem Sądu odwoławczego, brak jest jakichkolwiek podstaw do przyjęcia, że po śmierci kredytobiorcy A. Ż. (2) umowa kredytowa nadal obowiązywała, a jego spadkobiercy automatycznie stali się stroną tej umowy i byli zobowiązani do spłaty kolejnych rat kredytu.

Otóż, spadkobiercy A. Ż. (2) – pozwani w sprawie niniejszej ponoszą oczywiście odpowiedzialność, ale za długi spadkowe stosownie do przepisów prawa spadkowego ( art.1030 i nast. k.c.), w żadnym jednak razie nie stali się kredytobiorcami z tytułu przedmiotowej umowy. Umowa ta wygasła na skutek śmierci kredytobiorcy i powstała wierzytelność Banku z tytułu nie spłaconego kredytu. Wierzytelność ta stała się wymagalna z datą śmierci A. Ż. (2), tj. z dniem 9 stycznia 2013 r. i od tego dnia rozpoczął bieg trzyletni termin przedawnienia z art. 118 k.c. Zatem, w dacie wniesienia powództwa wierzytelność z tytułu przedmiotowej umowy kredytu była już przedawniona i zarzut przedawnienia był zasadny.

W związku z powyższym, brak było podstaw do uwzględnienia apelacji powoda i dlatego na mocy art. 385 k.p.c. apelacja została oddalona, z zasądzeniem kosztów postępowania apelacyjnego - stosownie do jego wyniku – na podstawie art. 98 k.p.c. w zw. z art. 391par.1 k.p.c.