Sygn. Akt III RC 128/18

UZASADNIENIE

Pełnomocnik K. P. pozwem w o rozwód skierowanym do Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie z dnia 22 maja 2017 roku, wniósł jednocześnie o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej pomiędzy K. P., a D. P. z dniem 21 kwietnia 2012 r., wynikającej z zawartego przez nich małżeństwa w dniu 21 kwietnia 2012 roku r. przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w O. za nr aktu 1417021/00/AM/ (...). Postanowieniem z dnia 27 lutego 2018 roku Sąd Okręgowy Warszawa Praga w Warszawie stwierdził swoją niewłaściwość i przekazał do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Otwocku żądanie powództwa w części dotyczącej ustanowienia rozdzielności majątkowej. Postanowienie zostało wydane po orzeczeniu rozwodu między stronami, co nastąpiło w dniu 15 lutego 2018 roku. W toku postępowania powódka podtrzymała żądanie powództwa ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Pozwany D. P. prawidłowo wzywany na terminy rozpraw nie stawił się i nie zajął stanowiska w przedmiotowej sprawie, Sąd pominął dowód z jego zeznań. Prokurator na rozprawie w dniu 13 listopada 2018 roku wniósł o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wniesienia powództwa o rozwód.

Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

K. P. i D. P. zawarli małżeństwo w dniu 21 kwietnia 2012 r. przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w O.. W dniu 22 maja 2017 roku do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie K. P. złożyła pozew o rozwód z jednoczesnym żądaniem ustanowienia rozdzielności majątkowej z data wsteczną od dnia zawarcia małżeństwa. Pomiędzy stronami został orzeczony rozwód w dniu 15 lutego 2018 roku. Wyrok jest prawomocny. Po orzeczeniu rozwodu Sąd Okręgowy Warszawa Praga w Warszawie przekazał sprawę do tut. Sądu celem rozpoznania żądania w części dotyczącej ustanowienia rozdzielności majątkowej. W trakcie trwania małżeństwa, strony kilkakrotnie zamieszkiwały wspólnie jak i rozstawały się w wyniku kłótni i nieporozumień. Miało to miejsce w 2012 roku, 2013, 2015 i 2017 roku. W ostatnim czasie ówcześni małżonkowie zamieszkali wspólnie w wynajmowanym mieszkaniu. W trakcie małżeństwa powódka pracowała, a pozwany prowadził działalność gospodarczą. W trakcie wynajmowania mieszkania strony ustaliły sposób ponoszenia kosztów. Pozwany płacił czynsz, a opłaty ponosiła powódka. Strony nie mają wspólnych dzieci, nie nabyły nieruchomości, nabyły samochody. Ostatecznie powódka wyprowadziła się w maju 2017 roku i złożyła pozew o rozwód. W trakcie trwania małżeństwa strony nie zaciągały wspólnych zobowiązań ani kredytów. Małżonkowie prowadzili wspólne gospodarstwo domowe i regulowali bieżące opłaty z tym związane. Bieżące zakupy wyżywienia dokonywane były na zmianę przez jednego i drugiego małżonka. Strony nie rozliczały się wspólnie przed urzędem skarbowym.

(d. odpis skrócony aktu małżeństwa k. 7 akt, wydruk korespondencji miedzy stronami k. 33, zeznania K. P. k. 34v-35)

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 52 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez Sąd rozdzielności majątkowej. Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu ( § 2). Niewątpliwym jest, iż wspólność ustawowa między małżonkami ustała w wyniku rozwodu między nimi. Jak wynika z ustaleń wyrok rozwodowy wydany został w dniu 15 lutego 2018 r. to jest po przekazaniu sprawy przez Sąd Okręgowy w zakresie żądania jej ustanowienia z datą wsteczną. W niniejszej sprawie, Sąd poddał pod rozwagę, czy istnieją przesłanki do ustanowienia rozdzielności majątkowej między małżonkami z datą wsteczną. Pełnomocnik powódki wniósł o zniesienie wspólności z dniem 21 kwietnia 2012 roku tj. z dniem kiedy faktycznie strony zawarły związek małżeński. Należy zauważyć, iż Sąd może ustanowić rozdzielność z datą wcześniejszą, ale może to nastąpić tylko w szczególnie wyjątkowych wypadkach, przede wszystkim jeżeli małżonkowie żyją w faktycznym rozłączeniu. Orzecznictwo sądowe, które Sąd w niniejszej sprawie podziela zajmuje analogiczne stanowisko, Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 grudnia 2008r. sygnatura II CSK 371/2008, stwierdził iż ,,ustanowienie przez Sąd rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami, którzy pozostawali we wspólności ustawowej lub umownej z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa jest dopuszczalne w zasadzie tylko wtedy, gdy z powodu separacji faktycznej życia w rozłączeniu nie możliwe było już w tym dniu ich współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym’’. W niniejszej sprawie ustanowienie rozdzielności majątkowej z dniem 21 kwietnia 2012 roku jest niezasadne. W tym stanie rzeczy dzień zawarcia przez strony związku małżeńskiego nie może stanowić o tym, że już w tym dniu małżonkowie żyli w rozłączeniu i już na tym etapie zarządzanie ich dopiero co powstałym majątkiem wspólnym było niemożliwe. Niewątpliwie jak wynika z zeznań powódki małżonkowie po zawarciu małżeństwa porozumiewali się ze sobą, podejmowali decyzje związane ze wspólnym zamieszkiwaniem, niezależnie od trudności z tym związanych, określali zasady ponoszenia kosztów związanych ze wspólnym zamieszkiwaniem, zakupem wyżywienia. Okoliczności te stanowią o braku podstaw do ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną zgodnie z żądaniem powództwa to jest od daty zawarcia małżeństwa, jak żądała powódka. Wobec wyroku rozwodowego rozwiązującego małżeństwo stron i braku podstaw do ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną zgodnie z żądaniem pozwu Sąd na podstawie art. 52 § 2 k.r. i op. Sąd oddalił powództwo w całości, nie podzielił przy tym stanowiska Prokuratury, mając również na uwadze okoliczność, że wyłącznym dowodem w sprawie stały się zeznania powódki.