Sygn. akt IV U 1179/18 w brzmieniu po sprostowaniu

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 8 stycznia 2019 roku

S ąd Okręgowy w C. IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSO Lidia Łataś

Protokolant: st. sekr. sądowy Joanna Jastrzębska-Ciura

po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 2019 roku w Częstochowie

sprawy Z. F.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C.

o ustalenie kapitału początkowego

na skutek odwołania Z. F.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w C.

z dnia 5 września 2018 roku Nr (...)

zmienia zaskar żoną decyzję i uwzględnia ubezpieczonemu Z. F. do ustalenia kapitału początkowego jako składkowy okres od 15 października 1984 roku do 30 września 1989 roku.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 5 września 2018 roku, nr (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. ustalił Z. F. wartość kapitału początkowego na dzień 1 stycznia 1999 roku. Ustalając wartość kapitału organ rentowy:

- do obliczenia podstawy wymiaru kapitału początkowego oraz obliczenia wskaźnika wysokości tej podstawy przyjął przeciętną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z 10 kolejnych lat kalendarzowych, tj. z okresu od 1 stycznia 1975 roku do 31 grudnia 1984 roku, wskaźnik wysokości podstawy wymiaru kapitału początkowego ustalając na 44,60%, a jego podstawę na kwotę 544,52 zł;

- uwzględnił okresy składkowe w wymiarze 16 lat, 10 miesięcy i 18 dni, tj. 202 miesięcy;

- uwzględnił okresy nieskładkowe w wymiarze 1 miesiąca i 9 dni, tj. 1 miesiąca;

- uwzględnił współczynnik proporcjonalny do osiągniętego do dnia 31 grudnia 1998 roku wieku oraz okresu składkowego i nieskładkowego w wysokości 58,93%;

- uwzględnił średnie dalsze trwanie życia wyrażone w miesiącach, które dla osób
w wieku 62 lat wynosi 209 miesięcy.

Obliczony z uwzględnieniem powyższych danych kapitał początkowy ubezpieczonego wyniósł 61.057,26 zł.

W treści decyzji organ rentowy wskazał, że przy ustalaniu wartości kapitału nie uwzględnił okresów od 1 czerwca 1976 roku do 1 lipca 1976 roku, od 30 kwietnia 1981 roku do 26 maja 1981 roku i od 1 sierpnia 1990 roku do 31 sierpnia 1990 roku albowiem nie została za nie opłacona składka na ubezpieczenia społeczne; okresu od 15 października 1984 roku do 30 września 1989 roku, albowiem brak jest wykazu przepracowanych dni w każdym roku w charakterze członka RSP oraz okresu od 1 stycznia 1995 roku do 23 stycznia 1995 roku, albowiem w tym czasie odwołujący korzystał z urlopu bezpłatnego.

Odwołanie od powyższej decyzji wniósł Z. F., domagając się jej zmiany u uwzględnienia przy obliczaniu kapitału początkowego okresu od 15 października 1984 roku do 30 września 1989 roku.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, powołując się na argumentację zawartą w treści zaskarżonej decyzji.

S ąd Okręgowy ustalił, co następuje:

W okresie od 15 października 1984 roku do 30 września 1989 roku Z. F. był członkiem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej (...)
w B.. Jako członek RSP ubezpieczony został skierowany do pracy na terenie Huty (...) w C., gdzie wykonywał pracę w charakterze spawacza-blacharza-dekarza na Wydziałach Koksowni, Rurowni, Aglomerowni i Stalowni.

Równolegle z ubezpieczonym członkiem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej (...) w B. był R. T. (od 7 września 1984 roku do 14 października 1989 roku), z którym Z. F. przez około pół roku pracował w tej samej brygadzie. W pozostałych okresach w/w pracowali w różnych brygadach, ale na tych samych Wydziałach.

Odwołujący w całym spornym pracował codziennie, również w soboty pracujące (wszystkie lub 3 w miesiącu), głównie na I zmianie w godzinach od 6:00 do 14:00.

(v. akta rentowe ubezpieczonego oraz jego wyja śnienia k. 15, zeznania świadka R. T. – elektroniczny protokół rozprawy z dnia 8 stycznia 2019 roku oraz jego świadectwo pracy oraz zaświadczenie o pracy i dochodach ubezpieczonego spółdzielcy k. 19-20)

S ąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołanie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach
i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
(tekst jednolity Dz. U. z 2018 roku, poz. 1270 ze zm.) – dalej ustawa emerytalna, dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 roku, którzy przed dniem wejścia w życie ustawy opłacali składki na ubezpieczenie społeczne lub za których składki opłacali płatnicy składek, ustala się kapitał początkowy.

Wartość kapitału początkowego ustala się na dzień wejścia w życie ustawy (ust. 3).

W myśl art. 174 ust. 2 ustawy, przy ustalaniu kapitału początkowego przyjmuje się przebyte przed dniem wejścia w życie ustawy:

1.  okresy składkowe, o których mowa w art. 6;

1.  okresy nieskładkowe, o których mowa w art. 7 pkt 5;

1.  okresy nieskładkowe, o których mowa w art. 7 pkt 1-3 i 6-12, w wymiarze nie większym niż określony w art. 5 ust. 2.

Podstawę wymiaru kapitału początkowego ustala się na zasadach określonych w art. 15, 16, 17 ust. 1 i 3 oraz art. 18, z tym że okres kolejnych 10 lat kalendarzowych ustala się z okresu przed dniem 1 stycznia 1999 roku (ust. 3).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej, okresami składkowymi są między innymi okresy ubezpieczenia.

Nadto w myśl art. 6 ust. 2 pkt 12, za okresy składkowe uważa się również przypadające przed dniem 15 listopada 1991 roku okresy pracy na obszarze Państwa Polskiego w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i w innych spółdzielniach zrzeszonych w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, w zespołowych gospodarstwach rolnych spółdzielni kółek rolniczych zrzeszonych w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz pracy na rzecz tych spółdzielni:

a.  objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki,

b.  przed dniem objęcia obowiązkiem ubezpieczenia społecznego z tego tytułu,

za które została opłacona składka na ubezpieczenie społeczne albo za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

W myśl art. 1 dekretu z dnia 4 marca 1976 roku o ubezpieczeniu społecznym członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz ich rodzin (tekst jednolity Dz. U. z 1983 roku nr 27, poz. 135), w brzmieniu obowiązującym w spornym okresie, ubezpieczenie społeczne określone dekretem, zwane dalej „ubezpieczeniem”, obejmuje:

1.  członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz innych spółdzielni, zrzeszonych w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, którzy wykonują pracę w tych spółdzielniach,

2.  członków spółdzielni kółek rolniczych zrzeszonych w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, którzy wykonują pracę w zespołowych gospodarstwach rolnych tych spółdzielni,

3.  pozostałe osoby, które wykonują pracę w spółdzielniach wymienionych w pkt 1 lub w zespołowych gospodarstwach rolnych spółdzielni wymienionych w pkt 2 i są wynagradzane według zasad obowiązujących członków tych spółdzielni.

W myśl przepisu art. 3 ust. 1 pkt 4 dekretu, świadczenia określone w dekrecie, przysługujące ubezpieczonym oraz członkom ich rodzin, obejmują świadczenia emerytalne: emeryturę, rentę inwalidzką i rentę rodzinną.

Zgodnie z art. 4 dekretu, przy ustalaniu okresu pracy w spółdzielni wymaganego do uzyskania świadczeń:

1.  za dzień pracy uważa się 8 godzin pracy, a przed dniem 1 lipca 1962 roku dzień, który stanowił podstawę do obliczenia dniówki obrachunkowej; do dni pracy zalicza się również dni urlopu wypoczynkowego oraz dni pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub opiekuńczego,

2.  za miesiąc pracy uważa się 20 dni pracy dla mężczyzny oraz 13 dni pracy dla kobiety, a jeżeli ubezpieczony użytkuje działkę przyzagrodową lub dostarcza spółdzielni produkty rolne wytworzone w prowadzonym przez siebie gospodarstwie rolnym - 18 dni pracy dla mężczyzny oraz 11 dni pracy dla kobiety,

3.  za rok pracy uważa się rok obrachunkowy, w którym mężczyzna przepracował w spółdzielni co najmniej 240 dni pracy, kobieta 150 dni pracy, a jeżeli użytkuje działkę przyzagrodową lub dostarcza spółdzielni produkty rolne wytworzone w prowadzonym przez siebie gospodarstwie rolnym - to co najmniej: mężczyzna 220 dni pracy, a kobieta 130 dni pracy.

W ocenie Sądu Okręgowego zgromadzony w sprawie materiał dowodowy,
w szczególności treść zeznań świadka R. T. oraz wyjaśnień ubezpieczonego, jednoznacznie potwierdza, że w spornym okresie od 15 października 1984 roku do 30 września 1989 roku ubezpieczony faktycznie wykonywał pracę na rzecz Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej(...) w B. w charakterze spawacza-blacharza-dekarza. Pracę tą wnioskodawca wykonywał we wszystkie robocze dni tygodnia oraz w soboty pracujące (wszystkie lub 3 w miesiącu) w wymiarze co najmniej 8 godzin dziennie. Jednocześnie w tym czasie ubezpieczony nie korzystał z urlopów bezpłatnych, ani nie posiadał nieusprawiedliwionych nieobecności, w konsekwencji czego w każdym miesiącu spornego okresu przepracował co najmniej 20 dniówek obrachunkowych (co najmniej 240 dniówek obrachunkowych w pełnym roku kalendarzowym), a co za tym idzie sporny okres zatrudnienia w RSP w B. w całości podlega zaliczeniu do jego stażu emerytalnego jako okres składkowy.

Ustalając stan faktyczny w sprawie Sąd Okręgowy oparł się na treści zeznań świadka R. T. oraz kopiach jego świadectwa pracy z dnia 12 października 1989 roku oraz zaświadczenia o pracy i dochodach ubezpieczonego spółdzielcy z dnia 6 maja 2010 roku, a także wyjaśnieniach odwołującego, albowiem dowody te stanowią logiczną, spójną i kompletną całość, a jednocześnie wiarygodność poszczególnych z nich nie została skutecznie zakwestionowana przez żadną ze stron procesu, ani przez podważenie ich wiarygodności wprost, ani też przez przedstawienie bardziej wiarygodnych dowodów świadczących przeciwnie.

Wobec powyższego Sąd Okręgowy, na mocy art. 47714 § 2 k.p.c. oraz przepisów powołanych w treści uzasadnienia, zmienił zaskarżoną decyzję organu rentowego i ustalił wysokość kapitału początkowego Z. F. przy uwzględnieniu okresu od 15 października 1984 roku do 30 września 1989 roku jako okresu składkowego.