Sygn. akt I C 573/18

PROTOKÓŁ

  Na rozprawie dnia 27 września 2018 r.

  Za powoda nie stawił się nikt, pełnomocnik powoda zawiadomiony prawidłowo.

  Pozwany nie stawił się pomimo należytego zawiadomienia go o terminie rozprawy, nie złożył żadnych wyjaśnień ani też nie żądał przeprowadzenia rozprawy pod jego nieobecność.

  Przewodniczący ogłosił wyrok zaoczny.

  Protokolant: Przewodniczący:

WYROK ZAOCZNY

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 27 września 2018 r.

Sąd Rejonowy w Rybniku I Wydział Cywilny

w składzie:

Przewodniczący: SSR Michał Wiekiera

Protokolant: starszy protokolant Magdalena Lewandowska-Born

po rozpoznaniu w dniu 27 września 2018 r. w Rybniku

na rozprawie

sprawy z powództwa easyDEBT Niestandaryzowanego Sekurytyzacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego z siedzibą w W.

przeciwko Ł. S.

o zapłatę


oddala powództwo.

Sygn. akt I C 573/18

UZASADNIENIE

Powód easyDEBT Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty z siedzibą w W. wniósł w dniu 16 lutego 2018 r. pozew przeciwko Ł. S. o zapłatę kwoty 729,82 zł wraz z odsetkami i kosztów procesu.

Strona powodowa wskazała, że pozwany zawarł z poprzednikiem prawnym powoda umowę kredytową. Pozwany nie spłacił całości zadłużenia.

Pozwany pomimo prawidłowego doręczenia odpisu pozwu, zawiadomienia o terminie nie stawił się na wyznaczonym posiedzeniu i nie zajął stanowiska w sprawie.

Sąd ustalił, co następuje:

Pierwotny wierzyciel będący bankiem, na podstawie umowy z dnia 18 lutego 2009 r. udzielił pozwanemu kredytu. Umowa została wypowiedziana i roszczenie stało się wymagalne w dniu 30 grudnia 2010 r. Pozwany zawierając umowę była konsumentem.

( okoliczności bezsporne ponadto k. 6)

Sąd zważył, co następuje:

Powództwo nie zasługiwało na uwzględnienie, gdyż dochodzone pozwem roszczenie uległo przedawnieniu. Bezspornym było, iż pozwany zawarł umowę kredytu z poprzednikiem prawnym powoda - będącym bankiem, który podejmował czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 118 k.c. dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin przedawnienie wynosi 3 lata. Zatem mając na uwadze bezsporną datę wymagalności oraz chwilę wniesienia pozwu, należało uznać, że roszczenie uległo przedawnieniu w całości.

W myśl art. 117 § 2 1 k.c. po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi, tym samym Sąd bierze powyższą okoliczność pod uwagę z urzędu. Równocześnie strona powodowa nie wykazała jakichkolwiek okoliczności wskazanych w art. 117 1 k.c., który byłyby podstawą nieuwzględnienia przedawnienia ze względów słuszności, a w szczególności wpływ zachowania zobowiązanego na opóźnienie uprawnionego w dochodzeniu roszczenia. Także pozostałe przesłanki nie uzasadniały pominięcia przedawnienia.

Zgodnie z § 5 ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 1104) o zmianie ustawy – Kodeks cywilny i niektórych innych ustaw do roszczeń powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionych stosuje się od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy przepisy ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą. Roszczenia przedawnione przysługujące przeciwko konsumentowi, co do których do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie podniesiono zarzutu przedawnienia, podlegają z tym dniem skutkom przedawnienia określonym w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą. Tym samym ustawodawca przewidział wejście w życie nowych przepisów i wprost nakazał ich stosowanie, tym samym nie stanowi to wyjątkowej okoliczności w rozumieniu art. 117 1 k.c.

O kosztach orzeczono po myśli art. 98 k.p.c.

Sędzia

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

(...)

- (...)

3.  (...)

R., (...)