UZASADNIENIE

Wyroku SR w Legionowie z dnia 07.06. 2019R. sygn. akt II K 1031/17

Sąd na podstawie art. 424§3k.k. ograniczył sporządzenie uzasadnienia wyroku do rozważań o karze wymierzonej oskarżonemu albowiem wyrok zapadł w trybie art. 387§2 k.p.k. w wyniku uwzględnienia wniosku o dobrowolne poddanie się karze przez oskarżonego.

Wyrokiem z dnia 07.06.2019 roku sygn. akt II K 1031/19 Sąd uwzględnił wniosek o dobrowolne poddanie się karze, który został złożony przez M. S. oskarżonego o to, że w dniu 15.07.2017 roku w miejscowości S. prowadził w ruchu lądowym pojazd mechaniczny w postaci samochodu marki R. o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości i posiadając 0,93 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu przy czym czynu tego dopuścił się będąc uprzednio skazanym przez Sąd Rejonowy w Legionowie sygn. akt II K 1044/13 za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości tj. o czyn z art. 178§1 i 4 k.k.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o następujące dowody;

-wyjaśniania oskarżonego M. S. (k.31, 125),

-notatkę urzędową (k.1)

- protokół badania urządzeniem Alkometr A2.0 (k.2)

- KRK (k.46-47, 124)

-dane osobopoznawcze (k.32)

- dokumentacja leczenia (k.85, 87, 89, 123)

-opinia sądowo-psychiatryczna (k.107-110)

Oskarżony w toku postępowania przygotowawczego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że w dniu zdarzenia pił piwo a poprzedniego dnia dużą ilość wódki i został zatrzymany kiedy kierował samochodem koleżanki marki R. (...). Wyjaśnił, że naprawiał koleżance samochód i tylko chciał kawałek przejechać aby go sprawdzić. Przyznał, że miał świadomość, iż nie ma uprawnień do prowadzenia samochodu. Przed Sądem oskarżony również przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. W ocenie Sądu okoliczności popełnienia przestępstwa przypisanego mu w akcie oskarżenia i jego wyjaśniania w świetle poczynionych ustaleń nie budzą wątpliwości. Oskarżony stanął pod zarzutem popełnienia czynu z art. 178a§1 i 4 kk. prowadził bowiem w ruchu lądowym pojazd mechaniczny w postaci samochodu marki R. o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości i posiadając 0,93 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu przy czym czynu tego dopuścił się będąc uprzednio skazanym przez Sąd Rejonowy w Legionowie sygn. akt II K 1044/13 za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Z tych względów zarówno okoliczności jak i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości.

Przy wymiarze kary Sąd jako okoliczność obciążającą uznał duży stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez oskarżonego czynu przejawiający się w charakterze naruszonego przez niego dobra, okoliczności działania oskarżonego i jego uprzednią karalność. Oskarżony prowadząc pojazd będąc w stanie nietrzeźwości narażał bowiem zarówno bezpieczeństwo ruchu drogowego jak i zdrowie oraz życie innych uczestników ruchu drogowego a przede wszystkim godził w efektywność orzeczonych wobec niego środków karnych.

Sąd wymierzając oskarżonemu karę 7 miesięcy pozbawienia wolności uwzględnił stopień społecznej szkodliwości jego czynu oraz cele zapobiegawcze i wychowawcze jakie ta kara winna spełnić. Sąd miał na uwadze również fakt, iż oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu. Do okoliczności obciążających Sąd zaliczył uprzednią 3-krotną karalność oskarżonego za przestępstwa z art. 178a§1 kk i 209 §1ak.k. oraz z art. 178a§1 i4 k.k. i jego niepoprawność. Sąd uznając że okoliczności sprawy nie budzą wątpliwości a cele postępowania zostaną osiągnięte uwzględnił wniosek oskarżonego, wymierzając mu karę 7 miesięcy pozbawiania wolności, uznając ja za adekwatną do stopnia zawinienia. Podkreślić należy, że dotychczas wymierzone w stosunku do niego kary w tym pozbawiania wolności z warunkowym zawieszeniem okazały się nieskuteczne. Sąd na podstawie art. 69§4 k.k. uznał, że w przedmiotowej sprawie prawidłową funkcje kary zarówno w zakresie prewencji generalnej jak i indywidualnej spełni jedynie orzeczenie bezwzględnej kary pozbawienia wolności w wymiarze 7 miesięcy. Na podstawie art. 42§3k.k. Sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a na podstawie art. 43a§2k.k. zobowiązał oskarżonego do zapłaty świadczenie pieniężnego w kwocie 10.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Sytuacja majątkowa oskarżonego przemawiały w ocenie Sądu za zwolnieniem go z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych w sprawie .Orzeczenie w tym przedmiocie znajduje uzasadnienie w treści art.624§1 k.p.k.