UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

IIK1245/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

J. R.

I. W okresie od 01 sierpnia 2019 roku do dnia 23 września 2019 roku w miejscowości (...), gm. S., woj. (...) działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru słowami groził M. H. pozbawieniem życia, naruszeniem czynności narządów ciała oraz zniszczeniem mienia poprzez spalenie domu, przy czym groźba wzbudziła w pokrzywdzonej uzasadnioną obawę, że będzie spełniona.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1. J. R. jest bratem M. H.. Zamieszkiwał wraz z konkubiną M. R. w domu będącym własnością ojca. Zajmował cześć budynku, którą wyremontował, w drugiej części mieszkali rodzice tj. A. i S. R.. Oskarżony oprócz M. H. ma jeszcze dwie siostry. Rodzice darowali ziemię pod budowę domów córkom. Syn również miał otrzymać darowiznę. Na tle majątkowym powstał konflikt pomiędzy oskarżonym, a M. H.. Oboje podają różne jego przyczyny mające tło finansowe. W sierpniu 2018 r. M. H. rozpoczęła budowę swojego domu na darowanej jej działce znajdującej się naprzeciwko domu rodziców.

zeznania M. H.

k. 147-148, k. 4-7

wyjaśnienia oskarżonego

k. 146-147, k. 79-80

2. Od kiedy oskarżycielka posiłkowa rozpoczęła budowę domu, oskarżony zaczął zachowywać się złośliwie w stosunku do niej. Wykrzykiwał różne przekleństwa w kierunku osób znajdujących się na działce. Jego zachowania przybrały na sile w okresie od sierpnia 2019 r. do 23 września 2019 r., kiedy to zaczął grozić M. H. używając wulgaryzmów, że ją zabije, spali jej dom. Oskarżycielka posiłkowa obawiała się J. R.. Oskarżony zawiadamiał policję o różnych wykroczeniach, które miała popełnić ona lub jej konkubent. Nagrywał ich kamerami. Wymuszał różne niebezpieczne sytuacje na drodze.

zeznania M. H.

k. 147-148, k. 4-7

zeznania R. K.

k. 148-149, k. 27-28

zeznania J. K.

k. 149, k. 14-15

zeznania W. K.

k. 150, k. 17-18, k. 17-18

zeznania W. D.

k. 150, k. 24-25

3. Pod adresem (...) w 2019 r. odnotowano 13 interwencji Policji, które zgłaszane były przez m.in. oskarżycielkę posiłkową oraz oskarżonego. Toczyły się postepowania w Prokuraturze, a także przed Sądem dotyczące stosunków oskarżonego z oskarżycielką posiłkową, w tym sprawa w Sądzie Rejonowym w Bełchatowie sygn. akt II K 1281/19 i II K 1281/19 dotycząca bójki w dniu 29 czerwca 2019 r. w której udział brali J. R., R. K. oraz L. P..

wykaz interwencji

k. 20

odpisy wyroków sygn. akt II K 1281/19 i II K 1281/19

k. 115-116, k. 119

odpisy orzeczeń sądowych

k. 113-114, k. 118, k. 120

4. Oskarżony obecnie wyprowadził się z domu od rodziców i sytuacja między nim a M. H. uspokoiła się.

zeznania M. H.

k. 147-148, k. 4-7

zeznania R. K.

k. 148-149, k. 27-28

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

zeznania M. H.

Zeznania logiczne i konsekwentne co do relacji panujących między oskarżonym, a oskarżycielką posiłkową. W tym zakresie były spójne z wyjaśnieniami oskarżonego. M. H. potwierdza okoliczność istnienia konfliktu pomiędzy nią a bratem dotyczącego podziału majątku. Podaje jednak inną przyczynę. Przy czym uznać należy, iż w niniejszej sprawie nie ma istotnego znaczenia to, dlaczego konkretnie doszło do konfliktu między nimi poza tym, iż podłoże stanowi sytuacja majątkowa związana z darowiznami od ich rodziców.

wyjaśnienia oskarżonego

Wyjaśnienia logiczne i konsekwentne co do relacji z M. H.. Korespondują w tym zakresie z zeznaniami oskarżycielki posiłkowej. Oskarżony potwierdza, iż jest między nim, a siostrą konflikt na tle majątkowym. Oboje jednak podają różne jego przyczyny. Przy czym uznać należy, iż w niniejszej sprawie nie ma istotnego znaczenia to, dlaczego konkretnie doszło do konfliktu między nimi poza tym, iż podłoże stanowi sytuacja majątkowa związana z darowiznami od ich rodziców.

1.1.1

zeznania M. H.

Zeznania logiczne, spójne i konsekwentne. Korespondują z zeznaniami innych świadków, którzy słyszeli jak oskarżony zwracał się do oskarżycielki posiłkowej.

zeznania R. K.

Zeznania konsekwentne, spójne i logiczne. Korespondują z zeznaniami M. H., a także J. K. i W. K. oraz W. D., którzy słyszeli jak oskarżony odnosił się do pokrzywdzonej i że groził jej wyrządzeniem krzywdy oraz spaleniem domu.

zeznania J. K.

Zeznania logiczne, spójne i konsekwentne. Świadek nie prezentuje cech wyuczonej relacji zdarzeń. Zeznania korespondują z pozostałymi zeznaniami świadków.

zeznania W. K.

Zeznania logiczne, spójne i konsekwentne. Świadek nie prezentuje cech wyuczonej relacji zdarzeń. Zeznania korespondują z pozostałymi zeznaniami świadków.

zeznania W. D.

Zeznania logiczne, spójne i konsekwentne. Świadek nie prezentuje cech wyuczonej relacji zdarzeń. Świadek był zbulwersowany tym, że oskarżony zwracał się wulgarnie nawet do J. K., który jest osobą starszą. Słyszał jak oskarżony groził M. H., że ją zabije, ale nie chce się wtrącać w sprawy między nimi.

1.1.1

wykaz interwencji

Niekwestionowany dokument sporządzony przez uprawniony podmiot w ramach jego kompetencji. Treść nie budziła wątpliwości.

odpisy wyroków sygn. akt II K 1281/19 i II K 1281/19

Niekwestionowane dokumenty.

odpisy orzeczeń sądowych

Niekwestionowane dokumenty.

1.1.1

zeznania M. H.

Zeznania logiczne, spójne i konsekwentne. Potwierdzają, iż obecnie oskarżony wyprowadził się i już nie mają ze sobą kontaktu.

zeznania R. K.

Zeznania logiczne, spójne i konsekwentne. Potwierdzają, iż obecnie oskarżony wyprowadził się i sytuacja uspokoiła się

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.1.1

zeznania C. K.

Świadek jako wuj oskarżonego odmówił składania zeznań w sprawie.

zeznania S. R.

Świadek jako matka oskarżonego odmówiła składania zeznań w sprawie.

zeznania B. S.

Świadek jest w złym stanie zdrowia. Jako osoba najbliższa dla oskarżonego odmówiła składania zeznań w sprawie.

zeznania T. R.

Świadek nie ma wiedzy na temat zdarzenia. Wie jedynie z opowieści, że jest jakiś konflikt pomiędzy oskarżonym o oskarżycielką posiłkową.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1.

J. R.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony swoim zachowaniami wyczerpał dyspozycję art. 190 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk.

Przestępstwo groźby karalnej określone w art. 190 § 1 kk polega na grożeniu innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub osoby jej najbliższej. Przepis ten ma na celu ochronę wolności w sensie psychicznym tzn. wolności od strachu. Przy czym, wymaganym jest, aby groźba, o której była mowa wywołała w zagrożonym uzasadnioną obawę, że zostanie spełniona. W związku z tym, w świetle poczynionych ustaleń, nie ulega wątpliwości, że J. R. swoim zachowaniem wypełnił znamiona opisanego powyżej występku, albowiem groził swojej siostrze pozbawieniem życia, naruszeniem czynności narządów ciała oraz zniszczeniem mienia poprzez spalenie domu, a groźby te mogły wzbudzić i wzbudziły w zagrożonej uzasadnione obawy, że zostaną one spełnione. Oskarżony bowiem zamieszkiwał po przeciwnej stronie drogi, był zły na M. H. w związku z sytuacją majątkową, ojciec nakazał mu się wyprowadzić z domu. Wszystko to powodowało, iż jego groźby były realne.

Oskarżony podejmował swoje zachowania w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

J. R.

1.

I.

Sąd w oparciu o dyspozycję art. 59 kk odstąpił od wymierzenia kary oskarżonemu.

Sąd uznał, iż społeczna szkodliwość czynu nie była znaczna, bowiem oskarżony pozostaje w konflikcie na tle majątkowym z oskarżycielką posiłkową. Zdarzyło się, że jej konkubent nie zachowywał się poprawnie wobec oskarżonego. Ostatecznie J. R. wyprowadził się i przestał się kontaktować z oskarżycielką posiłkową.

Nie można jednak uznać, iż zachowanie oskarżonego posiada znikomą społeczną szkodliwość i umorzyć wobec niego postepowania. Żaden bowiem konflikt rodzinny nie upoważnia nikogo do posuwania się do gróźb w szczególności dotyczących spalenia domu bądź uszkodzenia ciała.

Zdaniem Sądu odstąpienie od wymierzenia kary jest wystraczające dla ukształtowania oskarżonego w kierunku poszanowania przez niego określonych wartości, chronionych przez przepisy prawa karnego. W szczególności zaś Sąd miał na uwadze okoliczność, iż oskarżony odkąd wyprowadził się, nie kontaktuje się z M. H..

J. R.

2.

I.

Sąd w oparciu o dyspozycję art. 43a § 1 kk orzekł od oskarżonego na cel społeczny świadczenie pieniężne w kwocie 200 zł. Konieczność uiszczenia wymienionej kwoty będzie dla oskarżonego realną dolegliwością i pozwoli na uniknięcie wrażenia, iż sprawca uniknął w ogóle odpowiedzialności i potwierdzi w odbiorze społecznym fakt, że oskarżony popełnił zarzucane mu przestępstwo.

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

6.  inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

3.

Na podstawie art. 627 kpk, art. 616 § 1 pkt 2 kpk, § 11ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 3, § 15 ust. 3, § 16 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie z dnia 22 października 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1800) Sąd zasądził od oskarżonego na rzecz oskarżycielki posiłkowej kwotę 3500 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej w tym zakresie złożył stosowne oświadczenie, a kwota nie przekraczała sześciokrotności stawki minimalnej.

4.

O kosztach procesu Sąd orzekł na podstawie art. 627 kpk zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 100 zł tytułem opłaty (por. art. 5 ustawy z dnia 23.06.1973r. o opłatach w sprawach karnych Dz. U. z 1983r. Nr 229 poz. 2272 z późn. zm.) oraz kwotę 70 zł tytułem zwrotu poniesionych w sprawie wydatków, na którą to sumę składają się: koszty postępowania przygotowawczego oraz zryczałtowane koszty doręczeń w postępowaniu sądowym.

7.  Podpis