Sygn. akt II Ca 792/16

POSTANOWIENIE

Dnia 29 grudnia 2016 roku

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSO Paweł Hochman

Sędziowie:

SSA w SO Arkadiusz Lisiecki (spr.)

SSO Dariusz Mizera

Protokolant:

sekr. sądowy Paulina Neyman

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 grudnia 2016 roku

sprawy z wniosku F. (...) z siedzibą w K.

z udziałem Z. G., A. W. (1)

o stwierdzenie nabycia spadku

na skutek apelacji wnioskodawcy

od postanowienia Sądu Rejonowego w Piotrkowie Tryb.

z dnia 14 września 2016 roku, sygn. akt I Ns 1109/16

postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i sprawę przekazać Sądowi Rejonowemu w Piotrkowie Trybunalskim do ponownego rozpoznania pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego.

SSO Paweł Hochman

SSA w SO Arkadiusz Lisiecki SSO Dariusz Mizera

Sygn. akt II Ca 792/16

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 14 września 2016 r. Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim po rozpoznaniu sprawy z wniosku F. (...) z siedzibą w K. z udziałem Z. G., A. W. (1) o stwierdzenie nabycia spadku oddalił wniosek.

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan: Fundusz inwestycyjny, który się nazywa (...) w dniu 28 czerwca 2016 roku złożył wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, wyraźnie po W. G.. Do akt sprawy załączył, poza skróconymi odpisami aktu stanu cywilnego, nakaz zapłaty wydany przez Sąd Rejonowy w Piotrkowic Trybunalskim 16 czerwca 2004 roku w sprawie VIII Nc 863/04, z którego wynika, że Sąd ten zasądził na rzecz (...) Banku Spółdzielczego w M. od pozwanych A. W. (2) i R. W.. Nie wykazał natomiast, aby miał interes prawny we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po W. G., który zmarł w 2011 roku.

Z tego powodu wniosek oddalił.

Apelację od powyższego postanowienia wnieśli wnioskodawcy zaskarżając go w całości, zarzucając mu:

1.  błąd w ustaleniach faktycznych polegający na przyjęciu, że Wnioskodawcy przysługuje wierzytelność względem A. W. (2). niebędącej spadkobierczynią zmarłego w dniu (...) r. W. G., podczas gdy z przedłożonych przez Wnioskodawcę wraz ze wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku dokumentów jednoznacznie wynika, że Wnioskodawcy przysługuje wierzytelność względem A. W. (1) spadkobierczyni zmarłego w dniu (...) r. W. G. i jednocześnie uczestniczki niniejszego postępowania.

2.  naruszenie prawa materialnego, tj. art. 1025 KC poprzez jego błędną wykładnię i przyjęcie, że wierzyciel spadkobiercy nie ma interesu prawnego w stwierdzeniu nabycia spadku po spadkodawcy, podczas gdy prawidłowa wykładnia rzeczonego przepisu prowadzić musi do wniosków przeciwnych.

Biorąc pod uwagę powyższe apelujący wnosili o:

1)  zmianę zaskarżonego postanowienia poprzez stwierdzenie, że spadek po zmarłym w dniu (...) r. W. G. ostatnio zamieszkałym w M., ul. (...). nabyły spadkobierczynie dziedziczące na podstawie ustawy - żona Z. G. oraz córka A. W. (1),

2)  zasądzenie od Uczestniczek postępowania na rzecz Wnioskodawcy kosztów procesu według norm wynikających z obowiązujących przepisów prawnych, w tym kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu przed Sądem drugiej instancji.

W odpowiedzi na apelację pełnomocnik uczestniczki A. W. (1) wnosił o oddalenie apelacji w całości oraz stwierdzenie, że każdy uczestnik postępowania ponosi koszty związane ze swoim udziałem w sprawie.

Sąd Okręgowy zważył , co następuje: apelacja jest zasadna.

Stosownie do treści art. 328 §2 k.p.c. uzasadnienie orzeczenia powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia tj. ustalenie faktów, które sad uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn dla których odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej orzeczenia z przytoczeniem przepisów prawa. Uzasadnienie zaskarżonego postanowienia nie spełnia w/w wymogów, albowiem brak jest ustalenia faktów, wskazania dowodów na których sąd się oparł, przyczyn z powodu których odmówił wiarygodności i mocy dowodowej dowodom, które do wniosku załączył wnioskodawca. Tak sporządzone uzasadnienie powoduje, że zaskarżone postanowienie nie poddaje się kontroli instancyjnej.

Po drugie nie sposób odmówić trafności zarzutów apelacji, która to została wniesiona przez pełnomocnika wnioskodawcy.

Z tego to powodu Sąd Okręgowy na podstawie art. 386 § 4 k.p.c. obowiązany był uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę Sądowi Rejonowemu w Piotrkowie Trybunalskim do ponownego rozpoznania.

Ponownie rozpoznając sprawę Sąd Rejonowy będzie miał na uwadze, że stosownie do treści art. 1025 § 1 k.c. z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku może wystąpić każdy, kto ma interes prawny tj. każdy, kto jest zainteresowany wywołaniem skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wydaniem przez sąd postanowienia stwierdzającego nabycie spadku przez osoby wskazane w orzeczeniu.

W tym miejscu z uwagi na osobę, która złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku tj. F. (...) z siedzibą w K. stwierdzić należy, że z takim wnioskiem mogą właśnie wystąpić: wierzyciel spadkodawcy i wierzyciel spadkobiercy. Stanowisko to jest powszechnie akceptowane zarówno w orzecznictwie Sądu Najwyższego oraz w doktrynie ( orz. SN z 11.02.1958r., III CO 29/57, OSN 1958, Nr 5, poz. 120, postanowienie SN z 10.05.1966r., II CR 205/66, Legalis; KC pod red. H. Ciepła i inni, 2005r., t.2; KC pod red. Osajda 2017r., wyd.17/ W. Borysiak; SPP t.10, red B Kordasiewicz 2015r., wyd. 3 ). W sprawie niniejszej we wniosku wyraźnie wskazano, że wnioskodawca jest wierzycielem córki spadkodawcy tj. A. W. (1), a nie jak to błędnie wskazano w transkrypcji uzasadnienia postanowienia A. W. (2). Do wniosku załączono stosowne dowody będące dokumentami urzędowymi, które to nie zostały poddane ocenie.

W ocenie Sądu Okręgowego sprawie niniejszej na tym jej etapie wyjaśnienia wnioskodawca wykazał interes prawny w złożeniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po W. G..

Obowiązkiem zatem Sądu Rejonowego będzie stosownie do treści art. 670 k.p.c. przeprowadzenie stosownego postępowania dowodowego w celu ustalenia spadkobierców zmarłego W. G..

O kosztach postępowania apelacyjnego postanowiono stosownie do treści art. 108 § 2 k.p.c.