Sygn. akt I C 298/19

WYROK ZAOCZNY

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 22 sierpnia 2019 r.

Sąd Rejonowy w Gdyni I Wydział Cywilny:
Przewodniczący: sędzia Tadeusz Kotuk
Protokolant: st. sekr. sąd. Iwona Górska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 sierpnia 2019 r. w G. sprawy z powództwa Agencji Mienia Wojskowego z siedzibą w W. przeciwko Z. J. z udziałem interwenienta ubocznego Gminy M. G.

o eksmisję

I.  nakazuje pozwanej Z. J., aby opuściła, opróżniła i wydała powodowi Agencji Mienia Wojskowego z siedzibą w W. lokal mieszkalny numer (...) położony w budynku przy ul. (...) w G.;

II.  orzeka o uprawnieniu Z. J. do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu i wstrzymuje wykonanie punktu I. niniejszego wyroku do czasu złożenia jej przez Gminę M. G. oferty zawarcia takiej umowy;

III.  nie obciąża pozwanej kosztami procesu;

IV.  kosztami interwencji ubocznej obciąża Gminę M. G., uznając je za poniesione.

Sygn. akt I C 298/19

UZASADNIENIE

Stan faktyczny

Lokal mieszkalny numer (...) w budynku przy ul. 61 przy ul. (...) w G. znajduje się na nieruchomości Skarbu Państwa pozostającej w zarządzie Agencji Mienia Wojskowego w W. ( Oddział (...) w G.).

Okoliczność bezsporna

Ostateczną decyzją dyrektora Oddziału (...) Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w G. z dnia 4 lipca 2011 r. zobowiązano m.in. M. J. do opróżnienia w/w lokalu.

Dowód: decyzja, k. 18-19

Co do osób, którym przysługiwało prawo do lokalu socjalnego zapadł prawomocny wyrok eksmisyjny (Sądu Rejonowego w Gdyni z dnia 12 lipca 2012 r., sygn. I C 629/12). Ponadto w jego punkcie II. przyznano także M. J. prawo do lokalu socjalnego (jako osobie sprawującej opiekę nad małoletnimi pozwanymi).

Dowód: wyrok, k. 18-19

Zamieszkująca dalej w przedmiotowym lokalu M. J. w dniu (...) urodziła córkę – Z. J., która obecnie z matką zamieszkuje w tym lokalu.

Dowód: odpis aktu urodzenia, k. 16

Ocena dowodów

Stan faktyczny ustalono na podstawie dokumentów prywatnych oraz odpisów dokumentów urzędowych przedstawionych przez stronę powodową.

Kwalifikacja prawna

Podstawą rozstrzygnięcia w punkcie I. sentencji wyroku był art. 29b ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W punkcie II. sentencji orzeczono o uprawnieniu pozwanej do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu i wstrzymaniu eksmisji co czasu złożenia odpowiedniej oferty przez Gminę M. G. – na mocy art. 45 ust. 3 punkt 2 w/w ustawy, albowiem nie budzi wątpliwości, że pozwana jest małoletnim dzieckiem (niemowlakiem).

Zasadniczy argument prawny interwenienta opiera się na twierdzeniu, że w niniejszej sprawie doszło do zajęcia przez pozwaną lokalu bez tytułu prawnego. Sąd tego poglądu nie podziela, albowiem urodzenie się dziecka nie może być za takie zdarzenie zakwalifikowane. Aksjologia polskiego systemu prawa wyklucza, aby wywodzić negatywne skutki prawne ze zjawisk, na które osoba fizyczna nie ma żadnego wpływu, a taką m.in. jest fakt i moment narodzin.

Należy też zauważyć, że nawet gdyby – czego sąd nie podziela – stosować art. 14 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów […], to kwestia uprawienia pozwanej do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu w świetle zgromadzonego materiału dowodowego także musiałaby zostać przesądzona pozytywnie. Trzeba też zauważyć, że pozew był wniesiony przed wejściem w życie ostatniej nowelizacji tego przepisu.

Koszty

O kosztach procesu orzeczono jak w punkcie III. na mocy art. 102 k.p.c. nie obciążając nimi małoletniej pozwanej, gdyż jest oczywistym, że dochodzenie uzyskanie kosztów procesu od urodzonego w ubiegłym roku dziecka wydaje się nierealistyczne, a sama konieczność wniesienia powództwa przeciwko pozwanej wynikała po prostu faktu jej urodzenia się.

O kosztach interwencji orzeczono jak w punkcie IV. na mocy art. 107 zdanie trzecie k.p.c. a contrario, gdyż w okolicznościach sprawy uzyskanie przez Gminę kosztów od pozwanej jawiłoby się jako niesłuszne.