Sygn. akt II Cz 593/13

POSTANOWIENIE

Dnia 3 stycznia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Janusz Kasnowski (spr.)

Sędziowie: SO Ireneusz Płowaś

SO Aurelia Pietrzak

po rozpoznaniu w dniu 3 stycznia 2014r. w Bydgoszczy na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku

Spółdzielni Mieszkaniowej „(...)" w B., M. R., Banku (...) S.A. w W., (...) Spółki z o.o w P., (...) Spółki z o.o. w B., (...) Spółki Jawnej P. w B. (wierzycieli) przeciwko

I. P. (dłużniczce)

o egzekucję świadczenia pieniężnego

na skutek zażalenia I. P. (dłużniczki)

na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 12 czerwca 2013r. w sprawie XII Co 1978/10

postanawia:

oddalić zażalenie.

Na oryginale właściwe podpisy.

II Cz 593/13

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 12 czerwca 2013r Sad Rejonowy w Bydgoszczy nadal klauzulę wykonalności swojemu uprzedniemu postanowieniu z dnia 26 listopada 2012r. w przedmiocie przysądzenia nabywcom M. W. i D. W. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr (...), położonego w B. przy ul. (...), dla którego Sąd Rejonowy w B. prowadzi księgę wieczystą o nr (...).

W uzasadnieniu orzeczenia wskazał, że nabywcy prawa do lokalu mieszkalnego złożyli wniosek o nadanie klauzuli wykonalności wyżej opisanemu postanowieniu z dnia 26 listopada 2012r. o przysądzeniu prawa do nabytego lokalu. Postanowienie to uprawomocniło się z dniem 27 marca 2013r. W tym stanie rzeczy zachodziły -zdaniem Sądu Rejonowego - podstawy do nadania postanowieniu klauzuli wykonalności zgodnie z treścią art.777&l pkt 1 kpc oraz art.999&l kpc - w treści obowiązującej przed zmianą wprowadzoną do tego przepisu z dniem 03.12.2012r. (zaskarżone postanowienie wraz z uzasadnieniem - k.348).

Z treści całego zażalenia dłużniczki I. P. wnosić należy, że domagała się zmiany zaskarżonego postanowienia poprzez oddalenie wniosku nabywców lokalu o nadanie postanowieniu Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 26 listopada 2012r. klauzuli wykonalności.

W zażaleniu wywodziła, że deklaruje chęć spłaty należności wobec wierzycieli i wnosi o wyznaczenie terminu do jej dokonania (zażalenie dłużniczki - k.358).

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie dłużniczki nie znajduje żadnego uzasadnienia. Brak w nim rzeczowych argumentów, bowiem okoliczności podniesione przez dłużniczkę nie mają żadnego merytorycznego znaczenia.

Postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, a tym jest między innymi prawomocne postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z

2

dnia 26 listopada 2012r. w przedmiocie przysądzenia nabywcom M. W. i D. W. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (k. 227), ma charakter w istocie formalny. Sąd ogranicza bowiem swoje badanie (kognicję) jedynie do sprawdzenia czy takie orzeczenie jest prawomocne i nadaje się do egzekucji. Wyżej przywołane postanowienie uprawomocniło się z dniem 27 marca 2013r., kiedy to Sąd Okręgowy w B. swoim postanowieniem oddalił zażalenie dłużniczki na to postanowienie (k.309). W tym stanie rzeczy Sądowi Rejonowemu nie pozostało nic innego, jak uwzględnić wniosek nabywców i nadać temu prawomocnemu postanowieniu klauzulę wykonalności. Czyniąc to Sąd Rejonowy trafnie zastosował przepis art.999&l kpc w treści obowiązującej przed jego zmianą, która weszła w życie z dniem 03.05.2012r., a to z tej przyczyny, że postępowanie egzekucyjne wobec dłużniczki zostało wszczęte znacznie wcześniej (tj. przed wejściem w życie tej zmiany).

Z tych zasadniczych przyczyn Sąd odwoławczy oddalił zażalenie dłużniczki, jako nieuzasadnione (na podstawie art.385 kpc w związku z art.397&2 i art.13&2 kpc).