Sygn. akt: I Ns 197/23
Dnia 17 listopada 2023 r.
Sąd Rejonowy w Kętrzynie I Wydział Cywilny
w składzie następującym:
Przewodniczący: Sędzia Izabela Maruchacz
Protokolant: starszy sekretarz sądowy Beata Bukiejko
po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2023 r. w Kętrzynie na rozprawie
sprawy z wniosku J. K.
z udziałem K. K. (1), K. K. (2), A. I.
o stwierdzenie nabycia spadku po M. K., R. K. i Z. K.
postanawia:
I. stwierdzić, że spadek po M. K. , s. Z. i J., PESEL (...), zmarłym dnia 11.10.2021r. w B., którego ostatnim miejscem zwykłego pobytu było S., na podstawie ustawy, z dobrodziejstwem inwentarza nabył w całości syn A. I., s. M. Ł. i S., ur. (...) w K.;
II. stwierdzić, że spadek po Z. K. , c. M. i S., PESEL (...), zmarłej dnia 04.05.2023r. w S., której ostatnim miejscem zwykłego pobytu było S., na podstawie ustawy, z dobrodziejstwem inwentarza nabyli:
- mąż J. K., s. L. i W., ur. (...) w J., w ½ części spadku,
- wnuk K. K. (1), s. M. Ł. i W. B., ur. (...) w W., w 1/6 części spadku,
- wnuk K. K. (2), s. M. Ł. i W. B., ur. (...) w G., w 1/6 części spadku,
- wnuk A. I., s. M. Ł. i S., ur. (...) w K., w 1/6 części spadku;
III. w pozostałym zakresie postępowanie umorzyć;
IV. wnioskodawca i uczestnicy we własnym zakresie ponoszą koszty związane ze swoim udziałem w sprawie.
Wnioskodawca J. K. reprezentowany przez pełnomocnika zawodowego złożył wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po trzech spadkodawcach: M. K. zmarłym w dniu 11 października 2021 roku w B. ostatnio na stałe przebywającym w S., po R. K. zmarłym w dniu 17 stycznia 2022 roku w L. ostatnio na stałe przebywającym w L. oraz po Z. K. zmarłej w dniu 4 maja 2023 roku w S. ostatnio na stałe przebywającej w S..
Na rozprawie w dniu 17 listopada 2023 roku z uwagi na treść zapewnienia spadkowego, jak również treść ustaleń sądu, pełnomocnik wnioskodawcy oświadczył że cofa wniosek w części - to jest w zakresie stwierdzenia nabycia spadku po R. K. wobec sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia po nim.
Sąd ustalił i zważył co następuje:
Pierwszy spadkodawca - M. K. zmarł w dniu 11 października 2021 roku w B., niemniej jednak przed śmiercią na stałe mieszkał w S.. W chwili śmierci był wdowcem po zmarłej dniu 31 sierpnia 2004 roku W. K. i pozostawił po sobie trzech synów: K. K. (2), K. K. (1) oraz A. I.. Innych dzieci spadkodawca nie posiadał. Spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu. Do czasu złożenia wniosku do sądu uczestnicy: K. K. (2) i K. K. (1) złożyli skutecznie przed notariuszem oświadczenia o odrzuceniu spadku po M. K.:
- K. K. (2) złożył oświadczenie odrzuceniu spadku po ojcu M. K. przed notariuszem w kancelarii notarialnej notariusz B. D. w dniu 18 listopada 2021 roku. Akt ten został zapisany w Repetytorium A pod numerem (...).
- K. K. (1) złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku po ojcu M. K. w dniu 28 marca 2022 roku przed notariuszem w kancelarii notarialnej notariusz D. D.. Akt notarialny został zapisany w Repetytorium A pod numerem (...).
Dowód:
1. Zapewnienie spadkowe
2. Akt zgonu M. K. numer (...)
3. Akt zgonu W. K. numer 28 (...)
4. Akt urodzenia K. K. (2) o numerze (...)
5. Akt urodzenia K. K. (1) o numerze 28 19 033/00/au/ (...)
6. Akt urodzenia A. I. o numerze 280 8 011/00/au/ (...) 758
7. Akta SR w Kętrzynie I N 623/21
8. Akta SR w Kętrzynie I N 168/22
9. Akt notarialny Notarialna B. D. z dnia 18 listopada 2021 roku rep. A numer (...)
10. Akt notarialny notariusz B. D. z dnia 28 marca 2022 roku rep A numer (...)
R. K. zmarł dnia 17 stycznia 2022 roku w miejscowości L. ostatnio przed śmiercią mieszkał w miejscowości S., jako bezdzietny kawaler pozostawiając po sobie rodziców. Oboje rodzice J. K. oraz Z. K. w dniu 24 marca 2022 roku stawili się do kancelarii notarialnej notariusz B. D. i złożyli oświadczenie o przyjęciu wprost spadku przypadającego im z mocy ustawy po synu R. K.. Został również sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia po zmarłym R. K. zgodnie z treścią którego spadek po nabyli wprost na mocy ustawy jego rodzice to jest: J. K. oraz matka Z. K. każde z nich w 1/2 części.
Dowód:
1. Akt zgonu R. K. numer 28 08 (...)
2. Akta sprawy I N 168/22
3. Akt poświadczenia dziedziczenia z dnia 24 marca 2022 roku zawarty w kancelarii notarialnej notariusz B. D. repetytorium A numer (...)
Spadkodawczyni Z. K. zmarła dnia 4 maja 2023 roku w S. na stałe przed śmiercią mieszkała w S.. Umierając pozostawiła żyjącego męża wnioskodawcę - J. K.. Miała dwóch synów, innych dzieci nie posiadała. Obaj synowie zmarli wcześniej tj.: M. K. w dniu 11 października 2021 roku – pozostawiając po sobie trzech synów: K. K. (1), K. K. (2) oraz A. I., zaś R. K. w dniu 17 stycznia 2022 roku jako bezdzietny kawaler.
Dowód:
1. Zapewnienie spadkowe
2. Akt zgonu Z. K. o numerze (...) 60 75
3. Akt małżeństwa J. K. i Z. z domu S. o numerze (...)
4. Akt urodzenia K. K. (2) o numerze (...)
5. Akt zgonu V. K. numer 28 (...)
6. Akt urodzenia K. K. (1) o numerze (...)
7. Akt urodzenia A. I. o numerze 280 (...) 758
Żaden ze spadkodawców, którego dotyczył wniosek złożony w mniejszej sprawie do sądu nie pozostawił po sobie testamentu, stąd też zastosowanie miały przepisy ogólne kodeksu cywilnego to jest artykuł 931 KC i następne.
Dowód:
- zapewnienie spadkowe
Zgodnie z treścią art. 931 § 1 KC w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Zgodnie zaś z treścią § 2 tego przepisu Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.
Spadkodawca M. K. zmarł jako wdowiec pozostawiając jako spadkobierców ustawowych trzech swoich synów: K. K. (1) K. K. (2) oraz A. I.. Dwaj z nich – tj. K. K. (1) oraz K. K. (2) złożyli skutecznie oświadczenia o odrzuceniu spadku sami nie posiadając dzieci. Stąd też jednym spadkobiercą po zmarłym spadkodawcy pozostał trzeci z synów – tj. A. I., który nabył spadek w całości na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza. (punkt I postanowienia)
Spadkodawczyni Z. K. zmarła dnia 4 maja 2023 roku w S.. W dacie zakończenia postępowania w sprawie od daty jej śmierci upłynął okres 6 miesięcy, zatem nie było konieczne przyjmowanie dodatkowych oświadczań od spadkobierców. Pozostawiła po sobie męża - J. K.. Posiadała dwóch synów, przy czym obaj zmarli przed nią. R. K. zmarł jako bezdzietny kawaler i zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia spadek po nim przypadł w całości rodzicom. Drugi z nich M. K. zmarł 11 października 2021 roku pozostawiając po sobie trzech synów. Tym samym zgodnie z treścią cyt. wyżej art. 931 KC powołane do spadku są w pierwszej kolejności małżonek zmarłego oraz jego dzieci, którzy dziedziczą w częściach równych przy czym część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 spadku.
W analizowanej sytuacji R. K. umarł przed matką i nie pozostawił po sobie dzieci. Stąd też w jego sytuacji nie miał zastosowania przepis art. 931 § 2 KC. Zatem jedynymi spadkobiercami, których sąd brał pod uwagę byli: mąż oraz zmarły wcześniej syn M., których części w spadku były równe i wynosiły po 1/2 części. Jednocześnie część przypadająca M. K., który nie dążył spadku wina była być podzielona zgodnie z treścią art. 931 § 2 KC. pomiędzy trójkę jego dzieci.
Tym samym sąd w punkcie drugim postanowienia Sąd orzekł, że spadek po Z. K. na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza nabyli mąż J. K. w 1/2 części oraz wnukowie K. K. (1) w 1/6 części, K. K. (2) w 1/6 części, oraz A. I. w 1/6 części. (punkt II postanowienia)
W zakresie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po R. K. sąd umorzył postępowanie mając na uwadze fakt cofnięcia wniosku przez wnioskodawcę, jak również ustalenia sądu stwierdzające że spadek po zmarłym R. K. na mocy aktu poświadczenia dziedziczenia zarejestrowanego przez Notariusz B. D. z Kancelarii Notarialnej w K. Repertorium A numer (...) nabyli wprost na mocy ustawy jego rodzice to jest J. K. oraz matka Z. K. - każde z nich w 1/2 części.
Z uwagi na fakt iż wniosek został cofnięty po doręczeniu odpisów wniosku pozostałym uczestnikom zgodnie z treścią przepisu 79 a’contrario Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tj Dz. U z 2022 poz. 1125) opłata za wniosek w tym zakresie nie podlegała zwrotowi. (punkt III postanowienia)
O kosztach sąd rozstrzygnął na mocy artykułu 520 kodeksu postępowania cywilnego zgodnie z treścią którego każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie (punkt III postanowienia).