Sygn. akt: I Ns 20/23
Dnia 13 listopada 2023 roku
Sąd Rejonowy w Głubczycach I Wydział Cywilny
w składzie następującym:
Przewodniczący: |
SSR Krzysztof Chruszczewski |
Protokolant: |
sekretarz sądowy Bożena Piróg-Lipińska |
po rozpoznaniu w dniu 13 października 2023 roku
na rozprawie
sprawy z wniosku W. O.
z udziałem M. O., T. O. i K. O.
o stwierdzenie nabycia spadku po J. O.
stwierdza, że spadek po:
J. O. zmarłym dnia (...) roku w G., ostatnio zamieszkałym w T.
na podstawie testamentu z dnia (...) roku
dziedziczą: wnuki T. O. i K. O. po 1/2 części każdy z nich.
Sygn. akt I Ns 20/23
W. O. wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po mężu J. O., który zmarł dnia (...) roku w G., a przed śmiercią zamieszkiwał w T., na podstawie testamentu notarialnego sporządzonego w dniu (...) roku przed notariuszem M. G. na jej rzecz w całości.
Uczestnik postępowania M. O., syn spadkodawcy J. O., w odpowiedzi na wniosek wniósł o otwarcie i ogłoszenie testamentu notarialnego sporządzonego przez spadkodawcę J. O. w dniu (...) roku przed notariuszem M. G., którym odwołał on swój testament z dnia (...) roku oraz do całego spadku po sobie powołał wnuków T. O. i K. O., synów uczestnika postępowania M. O..
Sąd wezwał do udziału w sprawie jako uczestników postępowania T. O. i K. O..
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
Spadkodawca J. O. zmarł w dniu (...) roku
w G.. Przed śmiercią spadkodawca zamieszkiwał w T..
J. O. był dwukrotnie żonaty. Zmarł jako żonaty z wnioskodawczynią W. O. swoją drugą żoną. Jako spadkobiercę ustawowego po swojej śmierci pozostawił syna M. O.. J. O. miał jeszcze jednego syna A. O., który zmarł przed nim w dniu 9 stycznia 1992 roku, jako bezdzietny kawaler.
Spadkodawca J. O. sporządził dwa testamenty notarialne. Pierwszy w dniu (...) roku w Kancelarii Notarialnej w G. przed notariuszem M. G., w którym do całego spadku powołał żonę W. O.. Drugi w dniu (...) roku w Kancelarii Notarialnej w G. przed notariuszem M. G., w którym odwołał on w całości swój testament sporządzony w dniu (...) roku oraz do całego spadku po sobie powołał wnuków T. O. i K. O., w udziałach po 1/2 części dla każdego z nich.
Spadkodawca J. O. leczył się z powodu różnych schorzeń, charakterystycznych dla osób w jego wieku ale był sprawny fizycznie i psychicznie. Lekarz B. W., u którego leczył się J. O. nie stwierdził u niego objawów choroby psychicznej. Na wizyty lekarskie spadkodawca J. O. był wożony przez syna M. O. bądź też przez wynajętych kierowców.
/ dowody : akt zgonu J. O. k. 11, zapewnienie spadkowe wnioskodawczyni W. O. k. 47, zapewnienie spadkowe uczestnika postępowania M. O. k. 47 i 48, zapewnienie spadkowe uczestnika postępowania T. O. k. 48, zapewnienie spadkowe uczestnika postępowania K. O. k. 48, testament J. O. z dnia (...) roku k. 12, testament J. O. z dnia (...) roku k. 21, dokumenty k. 10, k. 22 - 33 i k. 69 – 73, zaświadczenie lekarza B. W. k.53, zeznania świadka M. G. k. 66, zeznania świadka S. F. k. 66, zeznania świadka M. C. k. 99, zeznania świadka A. K. k. 99 – 100 oraz zeznania świadka Ł. P. k. 100 /
Sąd zważył, co następuje:
W przypadku sporządzenia przez spadkodawcę ważnego testamentu, jego rozrządzenie majątkiem na wypadek śmierci jest w pełni skuteczne ( art. 941 k.c.).
Testament może być sporządzony bądź jako testament zwykły, bądź też jako testament szczególny, zgodnie z przepisami dotyczącymi formy tych testamentów. ( art. 949 - 958 k.c. )
Z ustaleń dowodowych poczynionych przez Sąd w niniejszej sprawie wynika, że spadkodawca J. O. sporządziła dwa testamenty notarialne. Pierwszy w dniu (...) roku przed notariuszem M. G., w którym do całego spadku powołał żonę W. O.. Drugi w dniu (...) roku przed notariuszem M. G., w którym odwołał on w całości swój testament sporządzony w dniu (...) roku oraz do całego spadku po sobie powołał wnuków T. O. i K. O., w udziałach po 1/2 części dla każdego z nich.
Istotą rozstrzygnięcia w sprawie stwierdzenia nabycia spadku po J. O. jest ocena zdolności testowania przez niego w trakcie sporządzania przez niego tych dwóch testamentów.
Spadkodawca J. O. zmarł przeżywszy 74 lata. Pod koniec życia leczył się z powodu różnych schorzeń, charakterystycznych dla osób w jego wieku ale był sprawny fizycznie i psychicznie. Lekarz B. W., u którego leczył się J. O. nie stwierdził u niego objawów choroby psychicznej.
W tym stanie rzeczy, dziedziczenie po J. O. zostało przez Sąd stwierdzone, w oparciu o treść testamentu notarialnego sporządzonego w dniu (...) roku w Kancelarii Notarialnej w G. przed notariuszem M. G., w którym odwołał on w całości swój testament sporządzony w dniu (...) roku oraz do całego spadku po sobie powołał wnuków T. O. i K. O., w udziałach po 1/2 części dla każdego z nich.
W ocenie Sądu w toku postepowania nie zostały wykazane przez wnioskodawczynię okoliczności, które podważałyby ważność tego testamentu. Brak jest też w sprawie jakichkolwiek informacji o tym ażeby spadkodawca J. O. sporządzając testament notarialny z dnia (...) roku znajdował się w stanie wyłączającym świadome i swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.