III AUa 277/23

UZASADNIENIE

co do pkt. 1 wyroku Sądu Apelacyjnego

Zaskarżoną decyzją z 27 grudnia 2021r. organ rentowy Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odmówił ubezpieczonego K. D. prawa do odsetek ustawowych za opóźnienie w wypłacie zaległej emerytury policyjnej.

Wyrokiem z 28 listopada 2022r. Sąd Okręgowy w pkt. 1 oddalił odwołanie, w pkt. 2 odstąpił od obciążenia ubezpieczonego kosztami postępowania.

Ubezpieczony wniósł apelację, zaskarżając wyrok w całości.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

apelacja ubezpieczonego co pkt. 2 zaskarżonego wyroku podlegała odrzuceniu jako niedopuszczalna.

Składając apelację, strona winna wykazać gravamen. Pokrzywdzenie orzeczeniem (gravamen) zachodzi wtedy, gdy zaskarżone orzeczenie jest obiektywnie w sensie prawnym niekorzystne dla skarżącego, gdyż z punktu widzenia jego skutków związanych z prawomocnością materialną skarżący nie uzyskał takiej ochrony prawnej, którą zamierzał osiągnąć przez procesowo odpowiednie zachowanie w postępowaniu poprzedzającym wydanie orzeczenia, a w razie jego braku zaskarżone orzeczenie per se wywołuje takie skutki. Gravamen, będąc warunkiem istnienia interesu prawnego w zaskarżeniu orzeczenia, jest przesłanką dopuszczalności środka zaskarżenia, chyba że interes publiczny wymaga merytorycznego rozpoznania tego środka. Ubezpieczony nie posiada interesu w zaskarżeniu apelację pkt. 2 wyroku Sądu Okręgowego, bowiem został zwolniony z ponoszenia kosztów sądowych.

Brak gravamenu w istocie czynił apelację ubezpieczonego co pkt. 2 zaskarżonego wyroku niedopuszczalną. Zgodnie z art. 373 § 1 k.p.c. sąd drugiej instancji odrzuca apelację […] niedopuszczalną […]. W związku z tym apelację ubezpieczonego należało częściowo odrzucić.

/-/SSA Grzegorz Tyrka