S
ygn. akt XXV C 61/23



WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 października 2023 r.


Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny, w składzie:

Przewodniczący:

sędzia Tomasz Gal

Protokolant:

stażysta Adam Darnikowski

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2023 r. w Warszawie

sprawy z powództwa M. J., T. D., S. K., J. A., M. I., E. C.

przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej (...) w W.

o uchylenie uchwały


Oddala powództwo,

Ustala, że strona pozwana wygrała niniejszy proces w całości, pozostawiając wyliczenie kosztów procesu referendarzowi sądowemu.














Sygn. akt XXV C 61/23


UZASADNIENIE


W pozwie z dnia 13 stycznia 2023 r. (data prezentaty - k. 3) M. J., M. Z., T. D., S. K., J. W., W. S., J. A., A. S., M. I., M. F., P. N., E. C., M. P., K. L. i A. G. , skierowanym przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej (...) w W. , wnieśli o uchylenie uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej (...) nr (...) z dnia 10 maja 2022 r., podjętej w dniu 5 grudnia 2022 r., w sprawie ustalenia planu gospodarczego na 2022 r. oraz zaliczek na poczet utrzymania nieruchomości wspólnej.

Wnieśli także o zwrot poniesionych przez powodów kosztów postepowania – obciążenie kosztami postępowania stronę pozwaną.

W uzasadnieniu pozwu strona powodowa wskazała, że w dniu 5 grudnia 2022 r., w trybie indywidualnego zbierania głosów, została podjęta uchwała Wspólnoty Mieszkaniowej (...) nr (...) z dnia 10 maja 2022 r. W treści uchwały przyjęto do realizacji plan gospodarczy na rok 2022 r., podwyższono kwoty zaliczek od dnia wejścia w życie uchwały oraz nałożono na właścicieli lokali obowiązek świadczenia podwyższonych zaliczek z datą wsteczną, to jest od dnia 1 stycznia 2022 r. Zdaniem powodów przedmiotowa uchwała jest niezgodna z przepisami prawa i z umową właścicieli lokali, narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną, jest sprzeczna z zasadą, że prawo nie działa wstecz oraz narusza interesy właścicieli. Uszczegóławiając zarzuty skierowane wobec uchwały powodowie podali, że plan gospodarczy z założenia powinien dotyczyć okresu przyszłego, a nie wstecznego, zaś ustalona zaskarżoną uchwałą zaliczka ma obowiązywać z datą wsteczną tj. od 1 stycznia 2022 r. Powodowie wskazali, że Wspólnota zakwalifikowała powyższe jako zaległość na kontach właścicieli i dokonując rozliczenia wydatków za rok 2022 r. dokonała potrącenia na poczet tych zadłużeń z nadpłat z kont właścicieli, jeśli takie zaistniały. Zdaniem powodów sytuacja w której właściciel lokalu już w chwili podjęcia uchwały znajdował się w opóźnieniu ze spłaceniem świadczenia jest niedopuszczalna i stanowi naruszenie dyscypliny finansowej. Nadto zarzucili, że uchwała została podjęta głosami osób, które w okresie jaki obejmuje zaskarżona uchwała, nie były członkami Wspólnoty Mieszkaniowej (...) w W. (pozew – k. 3-5v).


Wobec cofnięcia pozwu przez powódkę K. L. postępowanie w zakresie jej dotyczącym zostało umorzone (pismo K. L. - k. 26; postanowienie z dnia 03.02.2023 r. – k. 30).


Na skutek cofnięcia pozwu przez powódkę M. P. postępowanie w zakresie jej dotyczącym także zostało umorzone (pismo M. P. - k. 65; postanowienie z dnia 10.02.2023 r. – k. 70).


Zarządzeniem z dnia 10 lutego 2023 r. pozew wniesiony przez powódkę M. F. został zwrócony wobec nieuzupełnienia braków formalnych (zarządzenie z dnia 10.02.2023 r. – k. 68).


Pozew wniesiony przez powodów A. G. i P. N. zarządzeniami z dnia 24 lutego 2023 r. został zwrócony wobec nieuzupełnienia braków formalnych (zarządzenia z dnia 24.02.2023 r. – k. 90-91).


Zarządzeniami z dnia 28 lutego 2023 r. pozew wniesiony przez powoda M. Z., W. S. i A. S. został zwrócony wobec nieuzupełnienia braków formalnych (zarządzenia z dnia 28.02.2023 r. – k. 100-102).


Pozew wniesiony przez powódkę J. W. zarządzeniem z dnia 17 marca 2023 r. został zwrócony wobec nieuzupełnienia braków formalnych (zarządzenie z dnia 17.03.2023 r. – k. 115).


Wobec uprawomocnienia powyżej wskazanych zarządzeń w przedmiocie zwrotu pozwu, jak tez postanowień w przedmiocie umorzenia postępowania, przedmiotem rozpoznania Sądu było wyłącznie żądanie w sprawie z powództwa M. J., T. D., S. K., J. A., M. I. i E. C..


W odpowiedzi na pozew z dnia 13 czerwca 2023 r. (data prezentaty - k. 206) Wspólnota Mieszkaniowa (...) w W. wniosła o oddalenie powództwa w całości oraz o zasądzenie od powodów na rzecz pozwanej kosztów procesu, z wyszczególnieniem kosztów zastępstwa procesowego według norm prawem przepisanych wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadniając swoje stanowisko strona pozwana wskazała, że zaskarżona uchwała nie narusza ustawy o własności lokali oraz zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną, a nadto nie jest niezgodna z umową z właścicielami lokali i nie narusza interesu powodów oraz innych właścicieli należących do Wspólnoty. Podała, że właściciel lokalu jest obowiązany ponosić koszty zarządu związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, zaś ich wysokość i terminy wpłat są pozostawione do uregulowania członkom wspólnoty w formie uchwał, z uwzględnieniem specyfiki każdej wspólnoty. Podniosła, że rzeczywiste i poniesione koszty utrzymania nieruchomości wspólnej w 2022 r. były wyższe niż w 2021 r., zaś do Wspólnoty wnoszone były zaliczki w wysokości uchwalonej jeszcze w 2021 r., stąd konieczne było ustalenie jednorazowej zaliczki wyrównawczej. Poniesienie tych kosztów zdaniem pozwanej pozwalało na utrzymanie osiedla w dobrej kondycji, zwłaszcza, że w tak dużej Wspólnocie jaką jest pozwana, liczącej 1500 członków, nie ma możliwości przewidzenia w jakim terminie kolejna uchwała zostanie podjęta. Nadto pozwana podała, że do czasu podjęcia zaskarżonej uchwały żaden członek Wspólnoty nie zgłaszał uwag i zastrzeżeń zarówno do wysłanego z wyprzedzeniem projektu planu gospodarczego, jak również w czasie jego omawiania na zebraniu w dniu 10 maja 2022 r. Pozwana wskazała, że wbrew twierdzeniom powodów uchwała została podjęta przez uprawnione do głosowania osoby (odpowiedź na pozew – k. 269-274).

Strony podtrzymały stanowiska w dalszym toku procesu.


Na podstawie przedstawionego materiału dowodowego Sąd ustalił następujący stan faktyczny:


Na podstawie uchwały nr (...) z dnia 30 września 2010 r. Wspólnoty Mieszkaniowej (...) w W. współwłaściciele nieruchomości wspólnej zmienili dotychczasowy sposób zarządu nieruchomością wspólną w ten sposób, że powierzyli go spółce działającej pod firmą (...) Sp. z o.o. z siedzibą w W., obecnie działającej pod firmą (...) Sp. z o.o. z siedzibą w W.. Z dniem podjęcia uchwały nr (...) z dnia 31 marca 2016 r. Wspólnota Mieszkaniowa (...) w W. ustanowiła spółkę działającą pod firmą (...) Sp. z o.o. z siedzibą w W. zarządcą powierzonym w rozumieniu art. 18 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, umocowaną do dokonywania w imieniu Wspólnoty m.in. wszelkich czynności faktycznych i prawnych mieszczących się w granicach zwykłego zarządu nieruchomością wspólną w rozumieniu ustawy (uchwała nr (...) z dnia 30.09.2010 r. – k. 279-281; uchwała nr (...) z dnia 31.03.2016 r. – k. 282-284).

M. J., T. D., S. K., J. A., M. I. i E. C. są członkami Wspólnoty Mieszkaniowej (...) w W. (fakty bezsporne).

W dniu 5 grudnia 2022 r. została podjęta uchwała nr (...) z dnia 10 maja 2022r. w sprawie ustalenia planu gospodarczego na 2022 rok oraz zaliczek na poczet utrzymania nieruchomości wspólnej. Zgodnie z treścią § 1 ust. 1 uchwały został przyjęty do realizacji plan gospodarczy obejmujący planowane przychody i koszty utrzymania części wspólnych nieruchomości, który stanowił załącznik nr 1 do uchwały. W § 1 uchwały została ustalona: