Sygn. akt II W 635/23

WYROK

W I M I E N I U R Z E C Z P O S P O L I T E J P O L S K I E J

Dnia 22 lutego 2024 roku

Sąd Rejonowy w Kaliszu II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: sędzia Daniel Hudak

Protokolant: starszy sekretarz sądowy Ewelina Galik

przy udziale oskarżyciela publicznego aspiranta A. B. z K. w K.

po rozpoznaniu w dniu 9.11.2023r., 30.01.2024r., 22.02.2024r.

sprawy

J. S., syna R. i J. zd. W.,

ur. (...) w T.

obwinionego o to, że:

w dniu 06.01.2023r. ok. godz. 19:00 w K. przy ul. (...) w Szpitalu poprzez kilkukrotne uderzenie ręką w szybę w drzwiach S. nr 33 dokonał jej umyślnego uszkodzenia powodując straty w wysokości 450 zł na szkodę Wojewódzkiego Szpitala (...) w K.

tj. o wykroczenie z art. 124 § 1 k.w.

1. obwinionego J. S. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu wypełniającego dyspozycję art. 124 § 1 k. w. i za ten czyn na podstawie art. 124 § 1 k.w. wymierza mu karę grzywny w wysokości 300 (trzysta) złotych,

2. na podstawie art. 124 § 4 k.w. orzeka wobec obwinionego obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody w kwocie 450 (czterysta pięćdziesiąt 00/100) złotych na rzecz pokrzywdzonego Wojewódzkiego Szpitala (...) ul. (...) w K.,

3. zasądza od Skarbu Państwa na rzecz adw. W. K. kwotę 500 (pięćset) złotych wraz z należnym podatkiem VAT tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej obwinionemu z urzędu,

4. zwalnia obwinionego od obowiązku ponoszenia kosztów postępowania i obciąża nimi Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II W 635/23

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

J. S.

w dniu 06.01.2023r. ok. godz. 19:00 w K. przy ul. (...) w Szpitalu poprzez kilkukrotne uderzenie ręką w szybę w drzwiach S. nr 33 dokonał jej umyślnego uszkodzenia powodując straty w wysokości 450 zł na szkodę Wojewódzkiego Szpitala (...) w K.

tj. o wykroczenie z art. 124 § 1 k.w.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

W dniu 6 stycznia 2023 r. J. S. znajdował się początkowo w szpitalu w K. przy ulicy (...). Z powodu wysokiego ciśnienia a także znajdowania się w stanie nietrzeźwości, przewieziony został do Wojewódzkiego Szpitala (...) w K. im. L. P. przy ulicy (...).

Następnie około znajdował się w pomieszczeniu oznaczonym numerem 33 na terenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Podczas tego pobytu zwrócił się do pielęgniarki o zgodę na zapalenie papierosa i wyjście z pomieszczenia. Z uwagi na zakaz palenia papierosów na terenie pomieszczeń szpitalnych, M. N. odmówiła obwinionemu. Wówczas J. S. pod wpływem emocji uderzył ręką kilkukrotnie w szybę drzwi wewnętrznych w pomieszczeniu, w wyniku czego dokonał jej uszkodzenia.

Z powodu zmiany pracownika dyżurującego, policję wezwała przejmująca dyżur K. W..

Dyrektor (...) im. L. P. w K., złożył w dniu 6 lutego 2023 r. wniosek o ściganie sprawcy.

Jednocześnie zawnioskował o naprawienie szkody w wysokości 450 złotych. Kwota ta stanowiła równowartość kosztu usługi polegającej na wymianie uszkodzonej szyby drzwiowej.

W chwili popełnienia czynu obwiniony J. S. miał zachowaną poczytalność.

Zeznania świadka M. N.,

K. W.

Nagranie z monitoringu

Notatka urzędowa

Materiał poglądowy

Wniosek o ściganie

Protokół odczytu zapisu

Opinia specjalisty psychiatry R. Ż.

62-62v

62v

13

2

5-6

7-10

14-15.

47-52

W toku postępowania sądowego obwiniony J. S. nie przyznał się do winy. Wyjaśnił jedynie, że pamięta ten pobyt w szpitalu. Był wówczas pod wpływem alkoholu i córka z zadzwoniła, że zrobi jej krzywdę. Potwierdził, iż wówczas miał założony opatrunek gipsowy na prawej dłoni i jest praworęczny.

protokoły wyjaśnień

55

J. S. jest w wieku 71 lat. Posiada wykształcenie średnie. Z zawodu technik-mechanik. Wdowiec. Posiada świadczenie emerytalne w wysokości 1600 -1700 złotych. Niekarany.

wyjaśnienia

55

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

J. S.

jak wyżej

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Obwiniony nie uszkodził szyby w drzwiach wewnętrznych pomieszczenia znajdującego się na terenie szpitalnego Oddziału Ratunkowego (...) im.

częściowo wyjaśnienia obwinionego

55

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

Wyjaśnienia obwinionego

Sąd uznał wyjaśnienia obwinionego za wiarygodne jedynie w zakresie w jakim przyznał okoliczność, że w dniu zdarzenia znajdował się w na terenie szpitala.

Protokoły oględzin rzeczy

dokument sporządzony przez uprawniony podmiot w ramach przyznanych mu kompetencji, nie zakwestionowany przez żadną ze stron

Materiał poglądowy

Nagranie z monitoringu

Opinia biegłego psychiatry

dokument sporządzony przez uprawniony podmiot w ramach przyznanych mu kompetencji, nie zakwestionowany przez żadną ze stron

Sąd za pomocny uznał dowód z nagrania, przy czym nagranie to, jako samodzielnie oceniany dowód, nie mógł mieć waloru dowodu najważniejszego z uwagi na ograniczone ramy przestrzenne utrwalonego zdarzenia.

Opinia została uznana za pełną i jasną. Biegły w sposób właściwy umotywował swoje wnioski wysnute na podstawie pełnego materiału dowodowego w tym obszernej dokumentacji medycznej a przede wszystkim osobistego kontaktu i badania obwinionego. Żadna ze stron jak również sąd z urzędu, nie podważał wniosków końcowych zawartych w opinii.

Zeznania świadków:

M. N.,

K. W..

Zeznania świadków są logiczne i konsekwentne. Korelują z dowodami w postaci protokołów z oględzin rzeczy i nagraniem z monitoringu.

Nie sposób uznać aby świadek M. N. złożył fałszywe zeznania pomawiając obwinionego i mając zamiar zawiadomienia organów ścigania o popełnionym wykroczeniu, tym bardziej, iż była przekonany o zarejestrowaniu przebiegu zdarzenia przez wewnętrzny monitoring. Świadek zeznał, że uszkodzenie zostało spowodowane przez obwinionego uderzającego ręka i stało się to przy świadku.

Z zeznaniami świadka N. korelują zeznania W. aczkolwiek zeznania tego świadka miały mniejsze znaczenie z uwagi, iż świadek nie był naocznym świadkiem czynu a jedynie mechanizm powstania szkody poznał dzięki relacji świadka N.. Naocznie stwierdził spękanie szyby w formie potocznie tzw. pajęczyny.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.1.1

wyjaśnienia obwinionego

Natomiast sąd odmówił wiarygodności obwinionemu w zakresie w jakim wyjaśnił, że nie dokonał uszkodzenia szyby. Przeczą temu dowody które sąd uznał za wiarygodne w tym w szczególności zeznania świadka M. N., który wskazał na reakcję obwinionego w postaci uderzenia ręka w szybę drzwi, po zakomunikowaniu mu odmowy zgody na wyjście ze specjalnego pomieszczenia w celu zapalenia papierosa.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

L

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

J. S.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Obwiniony J. S. swoim zachowaniem w dniu zdarzenia wyczerpał znamiona wykroczenia określonego w art. 124 § 1 k.w., tj. niszczenia lub uszkadzania cudzej rzeczy. Według art. 124 § 1 k.w. Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Zebrane dowody i na ich podstawie odtworzony stan faktyczny, stanowił pełnoprawna podstawę uznania umyślnej winy obwinionego J. S. w zakresie zarzutu uszkodzenia mienia. W momencie czynu był osobą poczytalną a nadto nie znajdował się w okolicznościach wyłączających jego odpowiedzialność za czyn zabroniony. Wartość szkody zdeterminowała przyjętą kwalifikację prawną czynu przypisanego, jako wykroczenia wypełniającego dyspozycję art. 124 § 1 k.w.

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

J. S.

1

2

Reasumując zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, będący przedmiotem analizy i oceny sądu, pozwolił na przypisanie obwinionemu winy.

Wymierzono karę grzywny 300 złotych uznając ją za adekwatna do stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości czynu przy uwzględnieniu dyrektyw wymiaru kary z art. 33 § 1 k.w.

Wymierzona kara spełnia wobec oskarżonego funkcje wychowawczą i represyjną a zarazem stanowić będzie wystarczające ostrzeżenie na przyszłość.

Sąd orzekł również na podstawie art. 124 § 4 k.w. obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody w kwocie 450 złotych na rzecz pokrzywdzonego.

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

3

O kosztach obrońcy z urzędu orzeczono na podstawie § 11. 2, pkt 2 w zw. z § 15.3 pkt 3 i § 17. pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz.U. poz. 1800; zm. Dz.U. z 2016 r. poz.1668; z 2017 r. poz. 1797: z 2022 r. poz. 2726 ).

6.  inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

4

Na zasadzie art. 121 § 1 k.p.w. w zw. z art. 624 § 1 k.p.k. zwolniono obwinionego od obowiązku ponoszenia na rzecz Skarbu Państwa kosztów postępowania z uwagi na nałożoną grzywnę i obowiązek naprawienia szkody a przede wszystkim z uwagi na skromne środki finansowe otrzymywane z tytułu emerytury.

7.  Podpis