Sygn. akt IV U 1198/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 27 czerwca 2014r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Katarzyna Antoniak

Protokolant

st. sekr. sądowy Marzena Mazurek

po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2014 r. w Siedlcach na rozprawie

odwołania K. P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 12 września 2013 r. Nr EN_ (...)

w sprawie K. P.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do emerytury

zmienia zaskarżoną decyzję i ustala prawo K. P. do emerytury od dnia (...)r.

Sygn. akt: IV U 1198/13 UZASADNIENIE

Decyzją z 12 września 2013r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S., działając na podstawie art.184 ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze odmówił K. P. prawa do emerytury wskazując, że ubezpieczony nie udowodnił, iż do dnia 1 stycznia 1999r. osiągnął 15-letni staż pracy w warunkach szczególnych, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Organ rentowy podniósł, że udowodniony staż pracy w szczególnych warunkach obejmuje okresy zatrudnienia od(...). i wynosi łącznie 11 lat, 9 miesięcy i 6 dni. Do stażu pracy w szczególnych warunkach nie zaliczono okresu od (...)., gdyż zgodnie z pismem zakładu pracy w okresie tym ubezpieczony nie pracował w szczególnych warunkach, a także okresu zatrudnienia w (...) w S. po odbyciu służby wojskowej ,tj. od (...)., gdyż za ten okres nie przedłożono świadectwa wykonywania pracy w szczególnych warunkach.

Odwołanie od w/w decyzji złożył K. P. wnosząc o jej zmianę i ustalenie mu prawa do emerytury. W uzasadnieniu odwołania wskazał, że do okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach należy doliczyć okres pracy w (...) Przedsiębiorstwie Budownictwa (...) po odbyciu służby wojskowej ,tj. poczynając od (...)., kiedy to został zatrudniony na stanowisku ślusarza remontowego – spawacza w brygadzie remontowo-budowalnej na oddział będących w ruchu ciągłym. W ramach pracy na tym stanowisku wykonywał bieżącą konserwację urządzeń oraz prace budowalno-remontowe np. naprawa węzła do produkcji betonu, naprawa wibratorów, taśmociągów, podajników zgrzewarek, prościarek. Prace tę wykonywał do (...). i okres tej pracy powinien być zaliczony stażu pracy w szczególnych warunkach (odwołanie k.2).

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie powołując się na przepisy prawa i uzasadnienie zawarte w zaskarżonej decyzji (odpowiedź organu rentowego na odwołanie k.4-5).

Sąd ustalił, co następuje:

Ubezpieczony K. P. w dniu (...). ukończył 60-ty rok życia. Uprzednio – w dniu (...). wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury (wniosek o emeryturę z (...). k.1 akt emerytalnych). Na podstawie przedłożonych do wniosku dokumentów organ rentowy ustalił, że na dzień 1 stycznia 1999r. ubezpieczony udowodnił staż ubezpieczeniowy w wymiarze (...), z czego okresy składkowe wynoszą (...)dni, a okresy nieskładkowe (...). Ponadto organ rentowy ustalił, że do dnia 1 stycznia 1999r. ubezpieczony osiągnął staż pracy w szczególnych warunkach w wymiarze (...) dni z tytułu zatrudnienia w Miejskim Przedsiębiorstwie (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. oraz w (...)w K. (świadectwa wykonywania prac w szczególnych warunkach k.10 i 15 akt emerytalnych).

Z uwagi na brak wymaganego ustawą stażu pracy w szczególnych warunkach decyzją z 12 września 2013r. organ rentowy odmówił ubezpieczonemu przyznania emerytury (decyzja z (...). k.37 akt emerytalnych).

Ubezpieczony był zatrudniony w (...) Przedsiębiorstwie Budownictwa (...) w S. (uprzednio Zakład Produkcji (...) w S.) w okresie od(...). w pełnym wymiarze czasu pracy, przy czym w okresie od (...). ubezpieczony odbywał zasadniczą służbę wojskową (świadectwo pracy z 29 kwietnia 1978r. k.10 akt emerytalnych i książeczka wojskowa k.7-10 akt o ustalenie kapitału początkowego).

Zgodnie z dokumentacją zawartą w aktach osobowych ubezpieczonego, z chwilą przyjęcia do w/w przedsiębiorstwa ubezpieczony został zatrudniony na stanowisku ślusarza (karta obiegowa przyjęcia do pracy k.3 części A akt osobowych ubezpieczonego). Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, od (...) ubezpieczony powrócił do pracy w powyższym przedsiębiorstwie i pracodawca powierzył mu pracę na stanowisku ślusarza mechanika (pismo o przyjęciu do pracy z dniem (...). po odbyciu służby wojskowej k.9 części B akt osobowych). Ubezpieczony wykonywał pracę w tzw. Fabryce (...) przy ul. (...) w S., gdzie produkowana była tzw. wielka płyta wykorzystywana w ówczesnym budownictwie mieszkaniowym. Ubezpieczony pracował w brygadzie utrzymaniu ruchu, której zadaniem było zabezpieczenie ciągłości produkcji wielkiej płyty poprzez przeprowadzanie konserwacji i napraw urządzeń oraz maszyn wykorzystywany w procesie produkcji. Wielka płyta produkowana była z betonu Ubezpieczony pracował na hali produkcyjnej, gdzie dokonywał napraw następujących urządzeń i maszyn: węzeł betoniarski, piece betonowe, prościarki, zgrzewarki, zbrojarki, nożyce mechaniczne, kasety - formy do płyt, a niekiedy na zewnątrz – przy naprawach podajników cementu i taśmociągów kruszywa. Na oddziale produkcyjnym pracowali zbrojarze, betoniarze, suwnicowi, wózkowi. W okresie pracy w powyższym przedsiębiorstwie ubezpieczony zdobył uprawnienia spawalnicze, które wykorzystywał w pracy poprzez spawanie wkładów do kaset, spawanie rur naparzeniowych – do przesyłu pary (protokół z egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną z (...). k.20 części B akt osobowych, zeznania świadków: T. C. k.12 – minuty od 15 do 20 nagrania i M. L. k.12-12v – nagranie od minuty 20 do 24 oraz zeznania ubezpieczonego k.16v - nagranie od minuty 2 do 8 i k.11-11v – nagranie od minuty 1 do 12).

Ubezpieczony nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego (okoliczność niesporna – raport z analizy konta k.28 akt emerytalnych).

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie K. P. podlegało uwzględnieniu.

Zgodnie z art.184 ust.1 i 2 ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009r. Nr 153, poz.1227 ze zm.) ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego przewidzianego w art.32, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy ,tj. w dniu 1 stycznia 1999r. osiągnęli okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz osiągnęli okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art.27 ustawy, a także nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa. W myśl przywołanego wyżej art.32 ust.1 i 4 ustawy pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przysługuje emerytura w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, a w myśl przywołanego wyżej art.27 ustawy wymagany okres składkowy i nieskładkowy wynosi co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Zgodnie z §4 ust.1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz.43 ze zm.) pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A załącznika do rozporządzenia, nabywa prawo do emerytury w w/w wieku jeżeli ma wymagany okres zatrudnienia (co najmniej 25 lat mężczyzna), w tym co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych. Ponadto zgodnie z §2 ust.1 przedmiotowego rozporządzenia okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku.

Rozstrzygnięcie niniejszej sprawy wymagało zbadania, czy ubezpieczony spełnia przesłankę wymaganego okresu pracy w warunkach szczególnych, gdyż poza sporem pozostawało, że ubezpieczony osiągnął wymagany ustawą wiek oraz spełnił przesłankę ogólnego stażu ubezpieczenia. Ubezpieczony podnosił, że posiada 15-letni okres zatrudnienia w warunkach szczególnych, gdyż oprócz niekwestionowanej przez organ rentowy pracy w takich warunkach w Miejskim Przedsiębiorstwie (...) w S. oraz w (...)w K., pracę w szczególnych warunkach wykonywał również na rzecz (...) Przedsiębiorstwa Budownictwa (...) w S. w okresie po odbyciu zasadniczej służby wojskowej ,tj. od (...). Przeprowadzone przez Sąd postępowanie dowodowe dało podstawy do ustalenia, że w okresie powyższego zatrudnienia trwającego (...)dni ubezpieczony stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pracował w szczególnych warunkach. Literalnie stanowisko pracy ubezpieczonego określone było jako ślusarz-mechanik albo ślusarz, a w praktyce ubezpieczony pracując w brygadzie utrzymania ruchu wykonywał przeglądy maszyn i urządzeń oraz dokonywał napraw tych maszyn i urządzeń, które wykorzystywane były w procesie produkcji betonowej płyty. Powyższą pracę ubezpieczony wykonywał bezpośrednio na hali produkcyjnej, gdzie pracowali betoniarze, suwnicowi, zbrojarze, a zatem pracownicy wykonujący pracę w szczególnych warunkach lub w warsztacie, gdzie wykonywał naprawy poprzez spawanie wkładów do kaset lub rur do przesyłu pary, ewentualnie na zewnątrz, gdzie znajdowały się podajniki do cementu i taśmociągi do kruszywa. Nie ulega wątpliwości, że całokształt pracy ubezpieczonego należy zakwalifikować do pracy w szczególnych warunkach o czym stanowi wykaz A dział XIV poz.25 załącznika do w/w rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - jako bieżącą konserwację agregatów i urządzeń na oddziałach będących w ruchu, w których jako podstawowe wykonywane są prace wymienione w wykazie. Niezależnie od powyższego prace przy spawaniu wykonywane przez ubezpieczonego należy zakwalifikować do pracy o jakiej mowa w dziale XIV poz.12 załącznika A do w/w rozporządzenia.

W zakresie rodzaju czynności wykonywanych przez ubezpieczonego podczas zatrudnienia we wskazanym przedsiębiorstwie Sąd oparł się na dowodach z dokumentów zawartych w aktach osobowych ubezpieczonego oraz na spójnych zeznaniach wskazanych wyżej świadków, którzy pracowali razem z ubezpieczonym i widzieli jego pracę i wreszcie na zeznaniach samego ubezpieczonego, które korespondują z pozostałymi dowodami.

Reasumując uznać należało, że po doliczeniu powyższego okresu zatrudnienia ubezpieczonego do okresu niekwestionowanego przez organ rentowy, ubezpieczony spełnia przesłankę 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Mając to na uwadze Sąd na podstawie art.477.14§2 kpc zmienił zaskarżoną decyzję i ustalił, że ubezpieczonemu przysługuje prawo do emerytury od (...). ,tj. od chwili ukończenia przez ubezpieczonego 60. roku życia.