Sygn. akt IX Ca 342/14

POSTANOWIENIE

Dnia 29 lipca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Olsztynie IX Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSO Dorota Ciejek (spr.)

Sędziowie:

SSO Renata Bandosz

SSO Małgorzata Kasztelan

po rozpoznaniu w dniu 29 lipca 2014 r. w Olsztynie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku Z. J.

z udziałem H. S., M. J., W. J. i D. J.

o założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

na skutek apelacji uczestniczki D. J. od postanowienia Sądu Rejonowego w Mrągowie IV Wydziału Ksiąg Wieczystych z dnia 27 marca 2014 r., sygn. akt DzKw OL1M/899/14

p o s t a n a w i a :

oddalić apelację.

Sygn. akt IX Ca 342/14

UZASADNIENIE

Z. J. wniósł do Sądu Rejonowego w Mrągowie wniosek o założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr (...) położonego w M. na Osiedlu (...) i wpisania w niej jako współuprawnionych: Z. J., M. J., W. J., H. S. i D. J.. Wniosek ten zarejestrowany został w dzienniku ksiąg wieczystych pod numerem Dz Kw OL1M/538/14. Do wniosku dołączono akty poświadczenia dziedziczenia z 6 sierpnia 2013 r. po E. S. i po J. S. oraz zaświadczenia Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w M. z 12 lutego 2014 r., a ponadto wskazano, iż akt poświadczenia dziedziczenia po G. J. znajduje się w aktach księgi wieczystej nr (...).

W dniu 14 lutego 2014 roku referendarz sądowy założył księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr (...) położonego w M. na Osiedlu (...), znajdującego się w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w M.. W dziale drugim tej księgi jako współuprawnionych wpisano: H. S. w udziale wynoszącym 16/48 części, D. J. w udziale wynoszącym 16/48 części, M. J. w udziale wynoszącym 7/48 części, W. J. w udziale wynoszącym 7/ 48 części oraz Z. J. w udziale wynoszącym 2/48 części.

Uczestniczka postępowania D. J. wniosła skargę na powyższy wpis.

Postanowieniem z dnia 27 marca 2014 r. Sąd Rejonowy w Mrągowie utrzymał w mocy wpis referendarza sądowego z dnia 14 lutego 2014 roku w sprawie Dz Kw OL1M/538/14.

Według ustalonego przez Sąd Rejonowy stanu faktycznego J. S. i E. S. przysługiwało na zasadach wspólności ustawowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr (...) położonego w M. na Osiedlu (...). Z aktów poświadczenia dziedziczenia wynika natomiast, że spadek po J. S. zmarłej w dniu 06 listopada 2007 roku nabyli z mocy ustawy: jej mąż E. S. w ¼ części oraz jej dzieci: H. S. , D. J. i G. J., każda z nich po ¼ części. Spadek po G. J. zmarłej w dniu 10 września 2012 roku w M. nabyli z mocy ustawy: jej mąż Z. J. w 1/3 części oraz dzieci spadkodawczyni M. J. i W. J., każdy z nich po 1/3 części. Spadek po E. S. zmarłym dnia 08 maja 2013 roku na podstawie ustawy nabyły jego dzieci H. S. w 1/3 części i D. J. w 1/3 części oraz wnuki spadkodawcy M. J. i W. J. po 1/6 części każdy z nich.

W ocenie Sądu Rejonowego referendarz sądowy prawidłowo ustalił krąg spadkobierców ustawowych po J. S., G. J. i E. S. oraz wielkość przysługujących wnioskodawcy i uczestnikom udziałów w przedmiotowym spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

Uczestniczka D. J. wniosła apelację od powyższego postanowienia, zarzucając mu naruszenie przepisów prawa procesowego, które miało wpływ na wynik sprawy, tj. art. 86 w zw. z art. 87 § 1 i art. 13 § 2 oraz art. 626 2 § 5 k.p.c. - polegające na założeniu księgi wieczystej na wniosek jednego ze współwłaścicieli w sytuacji, kiedy nie dysponował on pełnomocnictwem innych współuczestników.

Wskazując na powyższy zarzut skarżąca wniosła o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja nie jest zasadna. Sąd Okręgowy w pełni podziela rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego w niniejszej sprawie.

Art. 626 2 § 5 kodeksu postępowania cywilnego określa krąg podmiotów, które mogą złożyć wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej. Zgodnie z tym przepisem wniosek taki mogą złożyć: właściciel nieruchomości, użytkownik wieczysty, osoba, na rzecz której wpis ma nastąpić, wierzyciel, jeżeli przysługuje mu prawo, które może być wpisane w księdze wieczystej, a w sprawach dotyczących obciążeń powstałych z mocy ustawy wniosek może złożyć uprawniony organ. Wyliczenie to jest wyczerpujące, co oznacza, że osoba spoza kręgu określonego w tym przepisie nie może skutecznie złożyć wniosku wieczystoksięgowego.

Nie jest trafny w świetle powyższej regulacji zarzut skarżącej, iż Z. J. nie był uprawniony do złożenia przedmiotowego wniosku, gdyż nie legitymował się pełnomocnictwem pozostałych osób, którym przysługuje przedmiotowe ograniczone prawo rzeczowe. Uprawnienie Z. J. do złożenia wniosku o założenie dla niego księgi wieczystej wynika wprost z dołączonych do wniosku aktów poświadczenia dziedziczenia. Wskazują one bowiem, iż wnioskodawcy przysługuje udział wynoszący 2/48 części w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nr (...) położonego w M. na Osiedlu (...), który nabył na skutek dziedziczenia po swojej żonie G. J.. Tym samym wnioskodawcę należało uznać za osobę, na rzecz której ma nastąpić wpis w księdze wieczystej w rozumieniu powołanego wyżej przepisu, a zatem za osobę uprawnioną do złożenia wniosku w niniejszej sprawie. Do wystąpienia z żądaniem założenia księgi wieczystej nie było potrzebne pełnomocnictwo procesowe pozostałych współuprawnionych, którzy w postępowaniu toczącym się na skutek przedmiotowego wniosku biorą udział w charakterze jego uczestników.

W tym stanie rzeczy należy uznać, że zaskarżone rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego jest prawidłowe, a zatem Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. orzekł jak w sentencji postanowienia.